Dziś mamy 20 listopada 2019, środa, imieniny obchodzą:

07 listopada 2019

Wieczornica powstańcza w świetlicy. Śpiewali wszyscy bez wyjątku

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

Stowarzyszenie Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni realizuje projekt# pn. „Pamiętamy, utrwalamy, opowiadamy o Powstaniu Wielkopolskim razem z mieszkańcami Gminy Kcynia”, na który pozyskało grant w otwartym konkursie ofert Nr 2/2019 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań gminy Kcynia Kultura I Dziedzictwo Narodowe.

Zadanie ma na celu upamiętnić losy rodzin w okresie Powstania Wlkp., poprzez obrzędy i kulturę Pałuk, która pomogła wielu rodzinom przetrwać ten ciężki okres. „Zamierzamy dotrzeć do wspomnień rodzinnych związanych właśnie z tradycjami pałuckimi i w ogóle z kulturą w tamtym okresie (100 lat temu). Wiemy, iż jest wiele pamiątek z tego okresu. Niektóre znajdują się w zbiorach GCKiB w Kcyni, wiele pozostaje w rękach prywatnych (rodzin). Tym samym nasz projekt ma na celu kultywowanie i pielęgnowanie tradycji narodowych, polskości i rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Jest to projekt pionierski, spojrzenie na powstanie wlkp. nie od ściśle historycznej, a kulturalnej strony– mówi Prezes Stowarzyszenia p. Barbara Borowska. 

W ramach realizacji przedsięwzięcia odbywają się spotkania z mieszkańcami sołectw – Dębogóry, Chwaliszewa i Kowalewka. Wczorajsza wieczornica miała miejsce w Chwaliszewie. Powitania zgromadzonych mieszkańców i przybyłych gości dokonała p. Maria Kordyś. Następnie świetlicę wypełniły dźwięki pieśni powstańczych. Śpiewali wszyscy bez wyjątku, znakomicie się przy tym bawiąc. Dalsza część biesiady upłynęła na śpiewaniu piosenek pałuckich i ludowych, przy aromatycznej kawie, pysznym, domowym cieście i ciepłym ogniu kominka. Po ponad 2 godzinnej wieczornicy, wszystkim przybyłym podziękowała sołtys p. Ewa Tomaszek, która wyraziła nadzieję, że to nie ostatnie tego typu, fantastyczne spotkanie w Chwaliszewie.

materiał: Ewa Hałas


Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)