Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

07 listopada 2019

Wieczornica powstańcza w świetlicy. Śpiewali wszyscy bez wyjątku

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

Stowarzyszenie Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni realizuje projekt# pn. „Pamiętamy, utrwalamy, opowiadamy o Powstaniu Wielkopolskim razem z mieszkańcami Gminy Kcynia”, na który pozyskało grant w otwartym konkursie ofert Nr 2/2019 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań gminy Kcynia Kultura I Dziedzictwo Narodowe.

Zadanie ma na celu upamiętnić losy rodzin w okresie Powstania Wlkp., poprzez obrzędy i kulturę Pałuk, która pomogła wielu rodzinom przetrwać ten ciężki okres. „Zamierzamy dotrzeć do wspomnień rodzinnych związanych właśnie z tradycjami pałuckimi i w ogóle z kulturą w tamtym okresie (100 lat temu). Wiemy, iż jest wiele pamiątek z tego okresu. Niektóre znajdują się w zbiorach GCKiB w Kcyni, wiele pozostaje w rękach prywatnych (rodzin). Tym samym nasz projekt ma na celu kultywowanie i pielęgnowanie tradycji narodowych, polskości i rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Jest to projekt pionierski, spojrzenie na powstanie wlkp. nie od ściśle historycznej, a kulturalnej strony– mówi Prezes Stowarzyszenia p. Barbara Borowska. 

W ramach realizacji przedsięwzięcia odbywają się spotkania z mieszkańcami sołectw – Dębogóry, Chwaliszewa i Kowalewka. Wczorajsza wieczornica miała miejsce w Chwaliszewie. Powitania zgromadzonych mieszkańców i przybyłych gości dokonała p. Maria Kordyś. Następnie świetlicę wypełniły dźwięki pieśni powstańczych. Śpiewali wszyscy bez wyjątku, znakomicie się przy tym bawiąc. Dalsza część biesiady upłynęła na śpiewaniu piosenek pałuckich i ludowych, przy aromatycznej kawie, pysznym, domowym cieście i ciepłym ogniu kominka. Po ponad 2 godzinnej wieczornicy, wszystkim przybyłym podziękowała sołtys p. Ewa Tomaszek, która wyraziła nadzieję, że to nie ostatnie tego typu, fantastyczne spotkanie w Chwaliszewie.

materiał: Ewa Hałas


Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)