Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

09 kwietnia 2019

Weekend pełen niespodzianek. Z wizytą w muzeum archeologicznym

fot. powierzone

fot. powierzone

Za nami niesamowity weekend, pełen wrażeń i emocji związanych z poznawaniem greckiej kultury. W # sobotę uczniowie ZSP w Samostrzelu w ramach stażu zawodowego w Grecji zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Salonikach, znajdujące się w centrum miasta.

Jest to jedno z największych muzeów w kraju i centralne muzeum północnej Grecji. Wystawa obejmuje unikalne dzieła sztuki od starożytnej Grecji, poczynając od prehistorii do późnego antyku. Najcenniejsze eksponaty tego muzeum, tak zwane skarby Werginy to przede wszystkim znaleziska z grobu Filipa II Macedońskiego, niesamowite ilości wyrobów ze złota i srebra – masek, wieńców, naszyjników, kolczyków i bransolet, wyrobów z kości słoniowej oraz brązu.

W niedzielę zwiedziliśmy najbardziej rozpoznawalną atrakcję turystyczną - Białą Wieżę. Powstała ona w XVI wieku z polecenia sułtana Sulejmana Wspaniałego. Początkowo była elementem fortyfikacji miejskiej, a także więzieniem i miejscem, w którym wymordowano janczarów w 1826 r. i dlatego nazywano ją także Krwawą Wieżą. W 1866 r. mury wokół Białej Wieży zostały rozebrane, natomiast w 1912 r. przemalowano ją na kolor biały jako symbol oczyszczenia podczas wojny bałkańskiej. Nazwa Biała Wieża pozostała do dziś, chociaż budowla ma kolor brązowy. Weekend spędzony pod znakiem rekreacji i odpoczynku był wypełniony wieloma informacjami i ciekawostkami, które pozostaną w pamięci uczniów na bardzo długo. 

materiał: Adam Wajer

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

 

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)