Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2019

Warsztaty wielkanocne w Donaldzie. Dzieci pracowały z rodzicami

fot. pow

fot. pow

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi dnia 17 kwietnia br. w grupie 4-latków z # Przedszkola Niepublicznego Donald w Nakle odbyły się zajęcia otwarte połączone z Warsztatami Wielkanocnymi.

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania wiersza W. Szumanówny „Kurczątko”. Następnie nasi mali widzowie w otoczeniu pięknej, świątecznej scenografii obejrzeli teatrzyk kukiełkowy wg. utworu B. Machoń „Historia żółtego kurczątka”.  Punktem kulminacyjnym spotkania były Warsztaty Wielkanocne. Dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne pisanki, zajączki i baranki wielkanocne. Spotkanie zakończyło się  zabawą taneczną przy piosence „Pisanki”. Na naszych milusińskich czekała jeszcze jedna niespodzianka. Za aktywny udział w zajęciu przedszkolaki otrzymały słodkie czekoladowe jajeczka od zajączka wielkanocnego.

materiał: Alina Romańska- Nelka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)