Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

18 października 2019

Warsztaty kulinarne w Donaldzie. Pogoda dopisała

fot. pow.

fot. pow.

We wtorek 15 października w Przedszkolu Niepublicznym Donald odbyły się warsztaty kulinarne ,w których uczestniczyły dzieci 6-letnie wraz ze swoimi rodzicami.

Podczas zajęć kulinarnych na stołach królowały jesienne warzywa z których to przedszkolaki wraz ze swoimi mamami przygotowywały  pyszne sałatki . Do pokrojenia były następujące typy sałatek: tradycyjna  warzywna , na słodko czyli warzywa z ananasem oraz kolorowe szaszłyki.

Mamy wraz z dziećmi ostro zabrały się do pracy krojąc przygotowane składniki, następnie odpowiednio je doprawiły i wymieszały z majonezem i jogurtem.

Po zakończonej pracy przyszedł czas na degustację. Sałatki powędrowały na stoły w przedszkolnym ogrodzie. Do przygotowania przysmaków dołączyły upieczone przez tatusiów na grillu kiełbaski. Nie zabrakło również na stołach warzywnych wypieków przygotowanych przez mamusie.

Pogoda dopisała. Przy ciepłym słońcu wszyscy zajadali się smakołykami . Zajęcia bardzo spodobały się zarówno gościom jak i małym milusińskim.

 materiał: Katarzyna Geppert

Autor nie wyraża zgody na komentowanie

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)