Dziś mamy 7 czerwca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2019

Warsztaty Wielkanocne w Agrodeo. Dzieci wzięły udział w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym

fot. pow

fot. pow

Dnia 11 kwietnia grupy „Jagódki” i „Promyczki” z Niepublicznego Przedszkola Katolickiego odwiedziły# gospodarstwo agroturystyczne Agrodeo w Godawach, gdzie spędziły kilka godzin podczas Wielkanocnego Spotkania z Zającem.

W trakcie warsztatów mieliśmy niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych. Podczas spotkania dzieci malowały gliniane odlewy, tworzyły pisanki techniką decoupage, mogły sprawdzić się jako piekarze podczas wykonywania kolorowych mazurków. Jak również stworzyć swoją wielkanocną palmę. Dzieci miały możliwość zobaczenia prawdziwych kurczaczków, osła, konia, kóz i owiec, jak również skorzystać z przejażdżki bryczką. Dzieci wzięły również udział w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym, a na każdego czekał słodki poczęstunek w postaci fontanny czekoladowej, waty cukrowej, owoców, ciastek i napojów. Punktem kulminacyjnym były zabawy ruchowe z Myszką Miki, jak również strzelanie z łuku, zabawy klockami lego. To był niezapomniany dzień.

materiał: mgr A. Beger, Niepubliczne Przedszkole Katolickiego

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)