Dziś mamy 15 czerwca 2019, sobota, imieniny obchodzą:

09 stycznia 2019

Walka z ASF. Ruszają masowe odstrzały dzików

fot. arch

fot. arch

Począwszy od 12 stycznia zrezygnujcie z weekendowych spacerów w lasach. W soboty i niedziele,# wszędzie, minister środowiska nakazał "masowe i zsynchronizowane polowania".

Niezwykły i trochę dziwny rozkaz już został wysłany do kół łowieckich SMS-em: "Minister Środowiska w celu walki z ASF wskazuje na pilną potrzebę organizacji wielkoobszarowych polowań zbiorowych na dziki jak i potrzebę synchronizacji działań kół łowieckich (...) na terenie całej Polski". 

28 grudnia zapadła decyzja, że polowania mają się odbyć w dniach 12-13, 19-20, 26-27 stycznia 2019 r. Celem jest zabicie jak największej liczby zwierząt, co nazywane jest depopulacją dzika. "Szczegóły tego tematu zostaną przekazane w pierwszych dniach stycznia" - brzmi dopisek z SMSa.

- To będzie nieskuteczne, a dodatkowo jest szalone i po prostu złe. W naszym kole zrealizowaliśmy 100 proc. odstrzału na dziki, wynikającego z planu i racjonalnego zarządzania populacją. Dzików i tak jest już mało, a każe się nam wybić wszystkie - potwierdza prezes jednego z kół łowieckich w północno-wschodniej Polsce. Wypowiada się anonimowo, bo w razie niewypełnienia rozkazu, urzędnicy grożą odebraniem dzierżawy łowisk. Dodaje, że normalnie myśliwi polują zachowując zasady selekcji osobników i etyki np. nie strzelają do będących obecnie w ciąży samic dzików. - Jakie są nastroje społeczeństwa wobec myśliwych, chyba wiadomo, ale po takich akcjach zaleje nas fala hejtu - dodaje myśliwy. Niedawno Polski Związek Łowiecki informował o odstrzeleniu łącznie 168 tys. dzików (dane na dzień 30 listopada), co stanowi 90,7 proc. założonego planu. Polowania mają doprowadzić, aby na 10 km kwadratowych terenu przypadał jeden dzik. Wówczas widywane często zwierzę stanie się gatunkiem rzadkim. Krwawa akcja uzasadniania jest ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dziki uznane zostały głównego winowajcę epidemii. Przez tę chorobę likwidowane są hodowle świń. Krzyk podnoszą i protestują rolnicy.

- Dalsze rozprzestrzenianie wirusa ASF stanowi zagrożenie nie tylko dla sektora produkcji trzody chlewnej, ale również całej gospodarki narodowej - Ryzyko dalszego rozprzestrzeniania wirusa ASF na tereny Wielkopolski i dalej na zachód Polski jest ogromne, należało podjąć działania mające na celu intensyfikację polowań zbiorowych na dziki - odpowiada biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.

Do 3 grudnia ubiegłego roku potwierdzono 2232 przypadków ASF u dzików. Okazuje się jednak, że wirus rozprzestrzenia się również przez niechlujstwo samych rolników. Serwisy rolnicze donosiły o tym, że małe gospodarstwa nie stosują bioasekuracji, a padłe świnie wyrzucano do lasu. Walka z ASF w Polsce trwa od pięciu lat. Oto najgłupsze pomysły. Krzysztof Jurgiel były minister rolnictwa, proponował aby do odstrzału dzików mógł przystąpić każdy „posiadacz broni palnej”, włączając: policjantów, wojskowych, ochroniarzy, a nawet strzelców z klubów sportowych. Prezes kółek rolniczych z Lublina domagał się udziału wojska i zaangażowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Sławomir Izdebski, szef związku zawodowego rolników indywidualnych proponował użycie do polowań dronów z kamerami termowizyjnymi.

Na ministerialny plan nie zgadzają się sami myśliwi.  Myśliwi odpowiadają ministerstwu. "Nie przyłożymy ręki do rzezi dzików". "To rzeź" - tak myśliwi nazywają pomysł ministerstwa środowiska o odstrzale dzików. Na forach internetowych myśliwi deklarują, że nie przyłączą się do akcji odstrzału zwierząt. Ich zdaniem takie zmasowane łowy doprowadzą  do całkowitego wybicia zwierzyny.

Ankieta

Czy jesteś za planowanym masowym odstrzałem dzików?

 • Tak
 • Nie
 • Nie mam zdaniaOceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (29) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (17)

  Myśliwy (od myślenia), w dniu 09-01-2019 14:54:44 napisał:

  Przenosić ASF mogą także lisy, ptaki, psy, koty (po zjedzeniu mięsa padłego dzika) a także ludzie którzy nieświadomie się z tym zetkną. Wnioskując logicznie - wszystkich do rozwałki!!!! Wreszcie słynna Obrona Terytorialna Antka M. (gdzież on się chwilowo zakopał - w Smoleńsku?) będzie miała pole do popisu..(nie mylić z PO-PISem)

  odpowiedz

  • 4 (20)

  karinaa, w dniu 09-01-2019 15:02:07 napisał:

  Dziczki tez chcą żyć!

  odpowiedz

  • -3 (15)

  o jejku, w dniu 09-01-2019 15:21:54 napisał:

  Hura!!!!wszyscy do lasu na dziki!!!!! debile.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (17)

  karol, w dniu 09-01-2019 16:22:53 napisał:

  Nie ma żadnego ASF chodzi o co innego.

  odpowiedz

  • 10 (18)

  Jaroslaw, w dniu 09-01-2019 18:49:08 napisał:

  Minister niech najpierw wybije rząd, potem strzeli sobie w leb.. To będzie najrozsadniejsze wyjscie i ulzy wielu normalnym obywatelom.

  odpowiedz

  • 7 (19)

  Adam, w dniu 09-01-2019 19:53:23 napisał:

  Przymusowy odstrzał dzików budzi duże wątpliwości wśród leśników, weterynarzy ale również samych myśliwych i w sumie trudno się temu dziwić gdy główny Lekarz Weterynarii stwierdza przed kamerami, że to ludzie a nie dziki są odpowiedzialni za rozprzestrzenianie ASF, a NIK stwierdza że 75% gospodarstw nie stosuje mat dezynfekcyjnych, ogrodzeń i podstawowych środków ochrony. Rykoszetem dostaje bogu ducha winny dzik, który pełni pożyteczną rolę w ekosystemie a wśród rolników uważany jest za największego szkodnika bo rocznie zryje dwa metry kwadratowe 100 hektarowego pola. Nie chce być złym prorokiem ale skutek odstrzału będzie tylko taki, że przepłoszone stada dzików zawleką wirusa z prawego na lewy brzeg Wisły a wirus obejmie rejony kujaw i wielkopolski gdzie istnieją największe w Polsce fermy tuczu trzody chlewnej. Skończy się tym ,że będziemy kupować jeszcze więcej wieprzowiny z zagranicy a mali producenci wyginą.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (18)

  Krystian Napierała, w dniu 09-01-2019 20:07:31 napisał:

  Tych debili którzy zdecydowali o eksterminacji dzików należy pociągnąć do odpowiedzialności karnej bo o etycznej to i tak Nie mają pojęcia po wycięciu części puszczy wymordują dziki a następnie pewnie lisy wilki a moze Też niewygodnych im ludzi apeluje przeszkadzajmy im jak tylko możemy bez przebierania w środkach oni też nie mają żadnych skrupułów

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (18)

  Krystian Napierała, w dniu 09-01-2019 20:23:39 napisał:

  każdy myśliwy który zdecyduje się na udział w tej masakrze budzi moją odrazę ale też to wielka szansa dal myśliwych aby pokazać sceptyką, że łowiectwo to naprawdę przede wszystkim miłość do przyrody, więc sami się musicie określić czy wolicie być szujami strzelającymi do ciężarnych lub prowadzących loch czy też idealistami dla których przyroda nie jest wymierzana pieniędzmi za udział w zbrodniczym planie eksterminacji gatunku

  odpowiedz

  • 1 (11)

  Stary Wiarus., w dniu 09-01-2019 21:11:21 napisał:

  u nas mają zabić niecałe 240 000 . to dopiero mord potworny Niemcy wybili z tych samych powodów w sezonie 2016-2017 --500 000 dzików w 2017-2018 ---840 000 tysięcy- to dopiero holokaust i oburzenie słusznych kłusowników.

  odpowiedz

  • 6 (12)

  dr.mengele, w dniu 09-01-2019 21:46:18 napisał:

  Mówią o dzikach i ASF a nikt nie wspomina że przychodzą do małego rolnika który ma parę świń i zabiją mu całe stado. Zorganizowana akcja by niemieckie mega chlewnie miały zbyt swojego mięsa.

  odpowiedz

  • 4 (14)

  jacek2, w dniu 09-01-2019 21:56:25 napisał:

  Chodzi o interes obcych hodowców ale Polacy łykną wszystko - jeden z najgłupszych narodów. Zakazują palenia węglem a Niemcy zwiekszają wydobycie, każą wojować z Putinem - obrywają polscy plantatorzy i hodowcy a zyskują francuziki i niemiaszkowie. Polacy dają sobą manipulować, napuszczają, straszą odrą, ASF itd. Naród który nie potrafi się gospodarzyć musi przyjąć obcy bat. Amen

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (7)

  dzik drzewny, w dniu 09-01-2019 22:19:51 napisał:

  "Znaleziono dzika zwieszonego na drzewie." Pewnie chodzi o te co popełniły samobójstwo skacząc z samolotu

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Trzymamy się razem, w dniu 09-01-2019 22:29:33 napisał:

  Najpierw zlikwidujcie tucz nakładczy który zasmradza całe Królikowo!Przychodzi człowiek z zewnątrz i wprowadza mieszkańcom Królikowa piekło!

  odpowiedz

  • 3 (5)

  luki, w dniu 10-01-2019 01:57:50 napisał:

  Asf to kolejna zagrywka polityczna majaca na celu wykonczenie malych chodowcow trzody chlewnej obnizajac cene zywca, tak samo bylo m.in. z ptasia grypa czy z choroba bydla. Ciekawe co wymysla zeby zrobic selekcje ludzi

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  zagrożony, w dniu 10-01-2019 08:10:00 napisał:

  Oddanie w Polsce w niemieckie ręce przemysłu utylizacji zwierząt jest poważnym zagrożeniem dla narodu Polskiego. Nie chciałbym eksperymentować, Nie chciałbym by moją córkę ułożono spać w jednym pokoju z seryjnym mordercą czy seryjnym gwałcicielem nawet zresocjalizowanym.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  robo, w dniu 10-01-2019 08:38:28 napisał:

  Na skutek wcale nie zbiegu okoliczności Polska z eksportera mięsa wieprzowego liczącego się na rynkach świata (25 mln sztuk trzody polskiej produkcji w 2004 r., a obecnie około 2 mln i około 8 - mln produkcji nakładczej np. niemieckiej, duńskiej) została przerobiona na importera mięsa wieprzowego na potrzeby wyżywienia narodu Polskiego. Już dawno celowo pozbawiono dochodu 100-tki tyś. Polskich rolników, możliwości utrzymania się z chowu trzody chlewnej. Teraz kolejnym nielicznym Polskim rolnikom się to serwuje. Na topie interes nie Państwa Polskiego tylko przemysłu mięsnego Niemiec, Danii itd. Polski przemysł mięsny już dawno został "sprzedany" skutek ceny żywca w skupie oferowane rolnikowi jak z przed 20 -25 laty a w sklepach chemiczna drożyzna. Polacy musimy skończyć z układem okrągłego stołu, z tymi zaprzańcami, to ostatni dzwonek. Jeżeli tego nie zrobimy to za chwilę będą nas paść na rowach przydrożnych.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Kasia, w dniu 10-01-2019 09:05:16 napisał:

  Niemcy u siebie wycieli puszczę i budują kopalnię węgla brunatnego w tym miejscu. W Polsce Niemcy budują kopalnię węgla kamiennego tak tak tego be! węgla. Niemcy zamordowali nam naszego żubra i co?! i nic!!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  mieszkaniec, w dniu 10-01-2019 10:04:48 napisał:

  Gratulacje dla trzymania się razem w walce z smrodem życzę powodzenia na kolejne lata

  odpowiedz

  • 2 (8)

  500oem, w dniu 10-01-2019 15:25:32 napisał:

  Znając Polaków to zabiją połowę zamiast wszystkich bo po początkowej euforii nikomu nie bedzie się chciało czekać godzine lub dluzej na jednego dzika. Taki juz jest ten naród. Leniwy! ileś sztuk rannych ucieknie kilka km i padnie nieznalezione a ptaki rozdziobią i rozniosą chorobę. Tak bedzie wyglądała ta operacja w kraju nad Wisłą. Do tego pojdzie morze wódy.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  On, w dniu 12-01-2019 19:25:47 napisał:

  Piąte przykazanie - Nie zabijaj... I nie nazywajcie tej masakry "ubijaniem, odstrzałem" bo to próbuje załagodzić prawdziwe znaczenie czyli morderstwa czyjegoś życia i czyjeś rodziny... A hodowcom świń i myśliwym polecam przejść na wegetarianizm, dobrze na tym wyjdą.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Produkty instax
od 37,90PLN
Nadanie modnej linii
Kanapa
Meblościanka z oferty firmy FADOME
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)