Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2014

W przedświątecznej atmosferze

fot. Gimnazjum nr 4 w Nakle

fot. Gimnazjum nr 4 w Nakle

W ramach współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią przed świętami wielkanocnymi w Gimnazjum nr 4 w Nakle #odbyło się spotkanie z etnologiem Romanem Skibą na temat Wielkiego Postu, Wielkanocy oraz obrzędowości wiosennej na Krajnie.

Prelegent omówił następujące zagadnienia:
- Termin Wielkanocy; zasady wyznaczania daty święta; podłoże historyczne i kulturowe.
- Okres Wielkiego Postu na Krajnie: ludowe potrawy postne i wielkopostne rygory żywieniowe, zwyczaje związane z „białą niedzielą” – wypędzanie zimy i wprowadzanie wiosny do wsi.
- Niedziela Palmowa – wygląd i symbolika palmy wielkanocnej, jej znaczenie w kulturze ludowej Krajniaków, zwyczaje związane z palmą wielkanocną (wypędzanie bydła na pierwszy wypas, wkładanie zmarłemu do trumny, okadzanie chorych zwierząt, znaczenie apotropeiczne palmy wielkanocnej).
- Zwyczaje związane z Wielkim Czwartkiem – przesadzanie kwiatów doniczkowych, malowanie obejścia, dekoracja jaj. 
- Zwyczaje związane z Wielkim Piątkiem – zwyczaj „Boże rany”, obmywanie w wodzie, sposoby poszczenia.
- Zwyczaje związane z Wielką Sobotą – święcenie potraw (przebieg zwyczaju, jego przeobrażenia, znaczenie dawniej i dziś), święcenie wody – jej znaczenie w życiu rodziny chłopskiej, święcenie ognia – zwyczaj wtykania nadpalonych gałązek w pole i rozsypywanie popiołu w obejściu – znaczenie.
- Niedziela Wielkanocna – przebieg śniadania wielkanocnego – dawniej i dziś, wyścigi wozów po rezurekcji – znaczenie zwyczaju.
- „Lany poniedziałek” – przebieg dyngusa na Krajnie, zwyczajowe smaganie witkami brzozy, jałowca dziewcząt, przemiany w sposobach „dyngowania”.
- Symbole kojarzone z Wielkanocą - baranek, zając, jajko (znaczenie).

Spotkanie zorganizowała p. Paulina Kamosińska, nauczyciel historii. Również wychowawcy klas: I b – p. Marzena Sobieszczyk – Piekarska, I c – p. Michał Wiśniewski oraz II e – p. Tomasz Bzdawka zorganizowali wyjście do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, gdzie wychowankowie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Wielkanoc na wsi – tradycja uświęcona”, poprowadzonej przez p. Anną Sergot.

Materiał: Gimnazjum nr 4 w Nakle

Oceń artykuł: 62 52

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)