Dziś mamy 2 sierpnia 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 czerwca 2021

Utrzymanie dróg gminnych. Ile wydano w ubiegłym roku?

fot. arch.

fot. arch.

Do zadań własnych gminy należy utrzymanie dróg gminnych.# Polega ono na przykład# na łataniu dziur na drogach asfaltowych czy na wyrównywaniu i utwardzaniu dróg nieutwardzonych. W ubiegłym roku utrzymanie dróg gminnych w szubińskiej gminie kosztowało o prawie milion zł mniej niż w 2019 roku.

Prawie milion złotych wydano w 2020 roku na utrzymanie dróg gminnych. Na sam zakup materiałów do ich napraw, w tym utwardzania wydano ponad 33 tys. zł. Remonty pochłonęły kwotę prawie 300 tys. zł. Pozostałe ponad 640 tys. zł to kwota wydana na usługi związane z utrzymaniem dróg należących do gminy. W 2020 roku naprawiono prawie 3 i pół tysiąca metrów kwadratowych dróg asfaltowych. W ramach tego został dokończony remont ul. Glinica w Szubinie oraz wyremontowano ul. Rynek w Rynarzewie. Koszty naprawy dróg asfaltowych wyniosły w ubiegłym roku prawie 400 tys. zł. Dla porównania, w 2019 roku z budżetu gminy wydano na ten cel ponad 430 tys. zł.

Sporo prac wykonano również na nieutwardzonych drogach w gminie Szubin. Koszty ich wyrównywania walcem i równiarką wyniosły ponad 100 tys. zł. Drogi gruntowe zostały naprawiane na łącznej długości ponad 150 kilometrów. Poza tym utwardzono drogi w sołectwach za ponad 100 tys. zł, ale te pieniądze przeznaczali mieszkańcy z funduszu sołeckiego. Porównując wydatki poniesione na utrzymanie i naprawy gminnych dróg, to kwota, jaką wydano na ten cel była znacznie niższa niż dwa lata temu. Wówczas, w 2019 roku, na utrzymanie dróg gminnych wydano prawie 2 mln zł. W ubiegłym roku było to o prawie milion zł mniej. Nie oznacza to, że potrzeby w tym zakresie nagle zrobiły się mniejsze. Powodem mniejszych nakładów na naprawy dróg w gminie Szubin miała być panująca w zeszłym roku pandemia koronawirusa.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  szkoda kasy z moich podatków, w dniu 19-06-2021 20:48:22 napisał:

  To nie jest równanie dróg tylko oranie! Przed podpisaniem umowy nadzór powinien zobaczyć jak "równa drogi" firma. Co rok jest gorzej. Utwardzi się, są dziury, ok, ale po tzw równaniu drogi czytaj oraniu okien nie otworzysz bo kurz wali drzwiami i oknami. Po tygodniu pada deszcz i dziury są większe niż były. Gdzie jest nadzór na wykonawcami robót?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Kierowca, w dniu 20-06-2021 08:15:17 napisał:

  Gminny nadzór jest przy kasie - czeka na wypłatę oraz podlizuje się zwierzchnikowi. A drogi ich nie interesują w ogóle - nie są rozliczani z jakości swojej pracy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Budowa domu pod klucz
Meble kuchenne
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
0

Ślubne zbiórki charytatywne coraz popularniejsze wśród Polaków

Dzień zawarcia związku małżeńskiego to jeden z# najpiękniejszych momentów w życiu. Można go uczynić jeszcze bardziej wyjątkowym przez zorganizowanie zbiórki na wybrany cel charytatywny. Coraz częściej zdarza się, że Para Młoda zamiast kwiatów lub innego upominku w postaci maskotek czy wina, prosi swoich gości o wsparcie wybranej przez siebie fundacji.

(czytaj więcej)
0

Wakacyjny wyjazd na kolonie i obozy. O czym należy pamiętać?

Sezon wakacyjny trwa i wielu rodziców w# ramach wyjazdów wakacyjnych wysyła dzieci na zorganizowane wyjazdy – kolonie i obozy. O czym powinien pamiętać organizator wypoczynku, aby spełnić wymagania i regulacje? Jakie kwestie powinien zabezpieczyć i na co powinien zwrócić uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo uczestników?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Nie bądźmy obojętni!

30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień# Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie w tym dniu organy ścigania i organizacje rządowe oraz samorządowe podejmują działania mające na celu uświadamianie społeczeństwu na czym polega to przestępstwo i w jaki sposób się przed nim ustrzec.

(czytaj więcej)
0

Trudna sytuacja gospodarstw. Jest nadzieja dla rolników z kłopotami

Na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócono uwagę na# trudną sytuację gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Wynika to z nowych ograniczeń, braku skutecznej walki z ASF i utrzymujących się niskich cen żywca. Eksperci twierdzą, że istnieje rozwiązanie, które może pomóc w takiej sytuacji polskim rolnikom.

(czytaj więcej)