Dziś mamy 14 listopada 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2019

Upał daje się wszystkim we znaki. Tylko niektórzy pracują krócej

W ostatnich dniach pogoda dopisuje, możemy cieszyć się długo wyczekiwanym #słońcem i wypoczywać na powietrzu. Z tych dobroci korzystają w dużej mierze dzieci, które już czują wakacje. Podczas upałów łatwo nie mają natomiast osoby pracujące..., ale i na to jest sposób.

Upały mają swoje plusy i minusy. Dla osób, które urlopują to świetna wiadomość, że pogoda dopisuje. Jednak wypoczynek dla wielu z nas nie trwa miesiącami i trzeba wrócić do codziennych obowiązków, a przede wszystkim do pracy. Wysoka temperatura doskwiera osobom pracującym szczególnie fizycznie. Jednak każdy pracodawca podczas upałów ma swoje obowiązki, a jeżeli ich nie spełnia popełnia wykroczenie, za które grozi kara grzywny. Jakie konkretnie są zadania pracodawców w upale dni? Pisaliśmy o tym tutaj.

Co istotne, przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku skracania pracownikom czasu pracy, ale nie istnieje w tym zakresie żaden zakaz prawny. Oznacza to, że pracodawcy mogą skracać dzień pracy w upały lub wprowadzić dodatkowe przerwy. Jest to tylko dobra wola pracodawcy, gdyż nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia za pracę.

Ze skracaniem czasu pracy szczególnie spotkać się można w urzędach. Niektórzy urzędnicy podczas upałów pracują o 2 lub 3 godziny mniej. Godzin odrabiać nie trzeba, a pensja ta sama. Owszem niedogodnością osób zatrudnionych w instytucjach państwowych jest przeważnie ubiór, bo taryfy ulgowej nie ma, nawet w upale muszą dobrze wyglądać. Jednak nie da się ukryć, że obecnie część pomieszczeń jest klimatyzowana. Inni natomiast jak np. osoby pracujące fizycznie w firmach prywatnych muszą pracować mimo wszystko.

Co sądzicie na temat tego przepisu?  Czy powinno się skracać czas pracy w upalne dni?

Ankieta

Czy powinno się skracać czas pracy w upalne dni?

 • Tak
  87.9%
 • Nie
  12.1%


Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (7)

  Mieszkaniec, w dniu 16-06-2019 16:43:24 napisał:

  Urzędasy pracują sobie w klimatyzowanych pomieszczeniach a jeszcze za ciężko

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  ll, w dniu 16-06-2019 21:29:59 napisał:

  A nauczyciele najpierw strajki a teraz wycieczki .Kiedy nauka

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (3)

  Aga, w dniu 17-06-2019 02:07:23 napisał:

  Pięknie.Upały na rynku świeże powietrze a cukrownia smrodzi i truje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przewóz krajowy
Botox
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Makijaż na każdą okazję
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Meble kuchenne - na zamówienie
Meble kuchenne
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)