Dziś mamy 15 czerwca 2019, sobota, imieniny obchodzą:

06 października 2018

Udany wieczór w operze. Uczniowie wrócili pełni wrażeń

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

5 października 2018 r. uczniowie klas IIIE, IIID oraz VIIC Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w # Nakle nad Notecią wybrali się do Opery Nova w Bydgoszczy na przedstawienie pt. Manru.

Temat libretta I. J. Paderewski zaczerpnął z powieści J. I. Kraszewskiego pt. „Chata za wsią”.  Opera ta w wymowie jest dramatem na temat ludzkiej nietolerancji i konfliktu między Słowianami a Cyganami. Główni bohaterowie, Ulana, wiejska dziewczyna i Cygan Manru, decydują się na wspólne życie.

Jednak odrzucenie przez społeczności, z których się wywodzą, bieda i coraz częstszy brak porozumienia między ukochanymi sprawiają, że ich miłość nie ma szans na przetrwanie. Ostateczne oboje giną tragicznie. Ona, opuszczona przez ukochanego, odbiera sobie życie, on natomiast za karę zostaje strącony w przepaść. Całe widowisko pozwala zachwycać się partiami symfonicznymi orkiestry oraz pięknymi  wokalami. Reszty dopełniają elementy folklorystyczne – tańce góralskie i cygańskie motywy.

Z całą pewnością piątkowy wieczór należy zaliczyć do udanych.  Uczniowie, pełni wrażeń, już planują kolejny wyjazd.

materiał: Małgorzata Kwaśniewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 32 22

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)