Dziś mamy 21 września 2019, sobota, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2019

Uczniowskie staże w Grecji - dzień 9. Lekcja o produkcji białego sera

fot. pow.

fot. pow.

Kolejny dzień naszego pobytu w Grecji rozpoczęliśmy wizytą w wytwórni # sera białego.

Wzbogaciliśmy swoją wiedzę w zakresie technologicznej produkcji twarogu i jego przechowywania. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej znanym i najlepiej rozpoznawalnym serem greckim jest feta. Jest to tradycyjny grecki ser produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim lub tylko z mleka owczego.

Obecnie fetę produkuje się z pełnotłustego twarogu, który po odsączeniu serwatki formuje się w bloki i moczy w solance, minimum 2-3 miesiące. Feta pakowana jest w metalowe pojemniki lub hermetyczne, plastikowe opakowania.

Następnie udaliśmy się do greckiej firmy Milkplan zajmującej się produkcją i marketingiem sprzętu dla zwierząt, transportem mleka i zbiornikami chłodniczymi, systemami i zastosowaniami technologicznymi dla gospodarstw hodowlanych. Dowiedzieliśmy się, że firma ta posiada wiodącą pozycję w Grecji i jest jedną z największych na międzynarodowym rynku sprzętu do hodowli zwierząt, a jej sieć eksportowa obejmuje 81 krajów na całym świecie. Zobaczyliśmy urządzenia inżynieryjne, takie jak urządzenia do cięcia i spawania laserowego, linie przenoszenia metalu, a także systemy precyzyjnego wykrawania. 

Weterynarze natomiast odwiedzili grecką szkolę podstawową, gdzie omówili uczniom w języku angielskim prezentację na temat dobrostanu i traktowania zwierząt. Następnie w lecznicy obserwowali usuwanie kamienia nazębnego u psa za pomocą specjalistycznego sprzętu dentystycznego wraz z wyrywaniem ruchomych zębów górnych i dolnych oraz samodzielnie wykonywali strzyżenie psa.

materiał: Wojciech Olearczyk – uczeń ZSP w Samostrzelu

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)