Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2019

Uczniowskie staże w Grecji - dzień 9. Lekcja o produkcji białego sera

fot. pow.

fot. pow.

Kolejny dzień naszego pobytu w Grecji rozpoczęliśmy wizytą w wytwórni # sera białego.

Wzbogaciliśmy swoją wiedzę w zakresie technologicznej produkcji twarogu i jego przechowywania. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej znanym i najlepiej rozpoznawalnym serem greckim jest feta. Jest to tradycyjny grecki ser produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim lub tylko z mleka owczego.

Obecnie fetę produkuje się z pełnotłustego twarogu, który po odsączeniu serwatki formuje się w bloki i moczy w solance, minimum 2-3 miesiące. Feta pakowana jest w metalowe pojemniki lub hermetyczne, plastikowe opakowania.

Następnie udaliśmy się do greckiej firmy Milkplan zajmującej się produkcją i marketingiem sprzętu dla zwierząt, transportem mleka i zbiornikami chłodniczymi, systemami i zastosowaniami technologicznymi dla gospodarstw hodowlanych. Dowiedzieliśmy się, że firma ta posiada wiodącą pozycję w Grecji i jest jedną z największych na międzynarodowym rynku sprzętu do hodowli zwierząt, a jej sieć eksportowa obejmuje 81 krajów na całym świecie. Zobaczyliśmy urządzenia inżynieryjne, takie jak urządzenia do cięcia i spawania laserowego, linie przenoszenia metalu, a także systemy precyzyjnego wykrawania. 

Weterynarze natomiast odwiedzili grecką szkolę podstawową, gdzie omówili uczniom w języku angielskim prezentację na temat dobrostanu i traktowania zwierząt. Następnie w lecznicy obserwowali usuwanie kamienia nazębnego u psa za pomocą specjalistycznego sprzętu dentystycznego wraz z wyrywaniem ruchomych zębów górnych i dolnych oraz samodzielnie wykonywali strzyżenie psa.

materiał: Wojciech Olearczyk – uczeń ZSP w Samostrzelu

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)