Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 września 2019

Uczennice I LO laureatkami konkursu. W nagrodę pojadą na Białoruś

fot. I LO Nakło

fot. I LO Nakło

Uczennice „Krzywoustego” zostały laureatkami X edycji Ogólnopolskiego Konkursu #„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Celem konkursu jest upamiętnienie osób, które zginęły w wyniku zbrodni katyńskiej w 1943 roku. Uczennice zgromadziły materiały, zdjęcia i pamiątki na temat wybranych ofiar. W oparciu o zebrane dokumenty przygotowały prace według własnej, oryginalnej koncepcji.

W gronie najlepszych w kraju znalazły się: Kaja Stróżyk z klasy II med, Zofia Strzyżewska z klasy II ang, Klaudia Fac z klasy II med i Oliwia Tomczyk z klasy II praw. Kaja i Zofia zostały nagrodzone za pracę na temat Jana Józefa Fitzke, a Klaudia i Oliwia za pracę o Janie Stefanie Borzymowskim.

Fitzke był historykiem, archeologiem, badaczem Wołynia i kustoszem muzeum w Łucku. Został uwięziony w obozie w Kozielsku i zginął w Katyniu. Jan Borzymowski z wykształcenia był inżynierem rolnikiem, uczestnikiem wojny bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Pracował w rodzinnym majątku Kobylin w powiecie ciechanowskim. Również zginął w Katyniu.

Kaja Stróżyk i Zofia Strzyżewska w nagrodę będą uczestniczyły we wrześniu w wyjeździe edukacyjnym na Białoruś – śladami Polaków na Kresach. Natomiast Klaudia Fac i Oliwia Tomczyk, jako laureatki II stopnia wezmą udział w wyjeździe do Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Gratulujemy i życzymy wielu wrażeń podczas wyjazdów.

materiał: Violetta Hejza 

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 20 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)
0

Ile osób nosi twoje nazwisko? Sprawdź w kopalni danych

Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? # Mamy odpowiedzi na te pytania. Z pomocą przychodzi nasz portal Dane.gov.pl.

(czytaj więcej)