Dziś mamy 8 sierpnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

06 września 2019

Uczennice I LO laureatkami konkursu. W nagrodę pojadą na Białoruś

fot. I LO Nakło

fot. I LO Nakło

Uczennice „Krzywoustego” zostały laureatkami X edycji Ogólnopolskiego Konkursu #„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Celem konkursu jest upamiętnienie osób, które zginęły w wyniku zbrodni katyńskiej w 1943 roku. Uczennice zgromadziły materiały, zdjęcia i pamiątki na temat wybranych ofiar. W oparciu o zebrane dokumenty przygotowały prace według własnej, oryginalnej koncepcji.

W gronie najlepszych w kraju znalazły się: Kaja Stróżyk z klasy II med, Zofia Strzyżewska z klasy II ang, Klaudia Fac z klasy II med i Oliwia Tomczyk z klasy II praw. Kaja i Zofia zostały nagrodzone za pracę na temat Jana Józefa Fitzke, a Klaudia i Oliwia za pracę o Janie Stefanie Borzymowskim.

Fitzke był historykiem, archeologiem, badaczem Wołynia i kustoszem muzeum w Łucku. Został uwięziony w obozie w Kozielsku i zginął w Katyniu. Jan Borzymowski z wykształcenia był inżynierem rolnikiem, uczestnikiem wojny bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Pracował w rodzinnym majątku Kobylin w powiecie ciechanowskim. Również zginął w Katyniu.

Kaja Stróżyk i Zofia Strzyżewska w nagrodę będą uczestniczyły we wrześniu w wyjeździe edukacyjnym na Białoruś – śladami Polaków na Kresach. Natomiast Klaudia Fac i Oliwia Tomczyk, jako laureatki II stopnia wezmą udział w wyjeździe do Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Gratulujemy i życzymy wielu wrażeń podczas wyjazdów.

materiał: Violetta Hejza 

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 27 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)