Dziś mamy 20 listopada 2019, środa, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Uczczenie Święta Niepodległości. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy

fot. A. Marchlewska

fot. A. Marchlewska

8 listopada o godzinie 11.11 uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w # Szubinie odśpiewali wszystkie zwrotki polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego.

Ta szczególna inicjatywa została zorganizowana przez Ministerstwa Edukacji, które zaproponowało odśpiewanie hymnu we wszystkich szkołach w Polsce.

Wydarzeniu towarzyszyły apele patriotyczne, których celem było krzewienie uczuć patriotycznych. Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski od 1927 roku.

Napisany został przez Józefa Wybickiego w 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech i tam też po raz pierwszy go odśpiewano. Muzyka towarzysząca pieśni nawiązuje do utworów polskich i jest anonimowa.

materiał: A. Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)