Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Uczczenie Święta Niepodległości. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy

fot. A. Marchlewska

fot. A. Marchlewska

8 listopada o godzinie 11.11 uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w # Szubinie odśpiewali wszystkie zwrotki polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego.

Ta szczególna inicjatywa została zorganizowana przez Ministerstwa Edukacji, które zaproponowało odśpiewanie hymnu we wszystkich szkołach w Polsce.

Wydarzeniu towarzyszyły apele patriotyczne, których celem było krzewienie uczuć patriotycznych. Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski od 1927 roku.

Napisany został przez Józefa Wybickiego w 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech i tam też po raz pierwszy go odśpiewano. Muzyka towarzysząca pieśni nawiązuje do utworów polskich i jest anonimowa.

materiał: A. Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)