Dziś mamy 22 sierpnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

07 lutego 2019

"Uchwała smogowa". Głównym tematem konsultacji społecznych

fot. MM

fot. MM

7 lutego w Nakielskim Ośrodku Kultury zorganizowano spotkanie w ramach konsultacji społecznych # projektu tak zwanej uchwały smogowej.

Jak wiadomo, Nakło nad Notecią dość negatywnie wyróżnia się na tle pozostałych miast z województwa kujawsko-pomorskiego pod względem zanieczyszczonego powietrza. Występowały tu największe stężenia szkodliwych pyłów. Ponadto Nakło zostało zaliczone do 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej.

Konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych jest zwalczanie chorób epidemicznych i zapobieganie negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska oraz ochrona środowiska Zgodnie z tym, obowiązkiem władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego jest podjęcie działań, które ograniczą poziom zanieczyszczenia powietrza oraz ich negatywny wpływ na zdrowie ludzi i na środowisko.

Na spotkaniu szczegółowo omówiono całą uchwałę antysmogową. Jej założenia dla województwa kujawsko-pomorskiego przybliżyła wszystkim obecnym na sali specjalista ds. powietrza Mariola Fijołek. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z przesłankami do podjęcia uchwały oraz z jej treścią. Uzasadniono także wybór poszczególnych zapisów w uchwale wraz z ich omówieniem. Rozmawiano także o paliwach, kotłach oraz miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń (kominków).

Podsumowanie propozycji zapisów uchwały antysmogowej:
a) dot. paliwa:
- od 1 września 2019 roku zakaz spalania: węgla brunatnego, mułów, flotokoncentratów, miału węglowego (do 3 mm) i mokrej biomasy (powyżej 20% wilgotności)
b) dot. kotłów na paliwa stałe
- od 1 stycznia 2024 roku zakaz eksploatacji kotłów pozaklasowych (poniżej 3 klasy);
- od 1 stycznia 2028 roku zakaz eksploatacji kotłów poniżej 5 klasy lub kotłów spełniających wymagania ekoprojektu
c) dot. ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, np. kominków:
- od 1 stycznia 2026 roku zakaz eksploatacji ogrzewaczy pomieszczeń, niespełniających wymagań ekoprojektu.

Po przedstawieniu założeń dotyczących uchwały, przyszedł czas na dyskusję. Część mieszkańców uważała, że zaprezentowana ustawa powinna już dawno wejść w życie. – Jest ona absolutnie zasadna i konieczna. Trzeba iść do przodu, bo chcemy żyć w zdrowym środowisku – powiedziała jedna z osób obecnych na spotkaniu. Jeden mieszkaniec zwrócił też uwagę na bardzo istotny fakt – Obowiązek dbania o środowisko nie dotyczy tylko nas, ale i władz samorządowych. Chciałbym o tym przypomnieć. Pomoc ze strony samorządów nie może się ograniczać do nakazów wymierzonych w stronę mieszkańców. Nie widziałem w tym projekcie ani słowa na temat wspomagania mieszkańców w działaniach, które są proponowane. Mimo zakazów, wielu ludzi pali śmieciami i węglem słabej jakości – powiedział.

Kto będzie egzekwował zapisy uchwały antysmogowej? Takie pytanie również padło. Okazało się, że odpowiedzialni za to będą upoważnieni pracownicy gminy. W ubiegłym roku wprowadzono rozporządzenie, które jednoznacznie wskazuje, ze straż miejska jest upoważniona do kontrolowania przestrzegania zapisów uchwał antysmogowych oraz nakładania mandatów z tego tytułu.

 

Oceń artykuł: 5 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  Pampeluna, w dniu 07-02-2019 18:47:44 napisał:

  Na walce z zanieczyszczonym powietrzem można zrobić niezłą kasę. A skoro tak, to walka będzie się zaostrzała, a najbiedniejsi jak zwykle zapłacą najwięcej.

  odpowiedz

  • 5 (9)

  bolek, w dniu 07-02-2019 19:04:44 napisał:

  Kiedyś straż miejska uczepiła się kierowców, i od nich ściągała kasę za mandaty (pod pretekstem dbania o bezpieczeństwo). Teraz będą ściągać kasę od emerytów i emerytek, pod pretekstem dbania o środowisko. Zamiast karać uświadamiajcie i róbcie tak, aby ogrzewanie węglem lub innym paliwem stałym nie było najtańszą alternatywą. Bo to będzie chore. Wystawicie mandat takiej osobie np 500zł, to za chwilę znowu wrzuci do pieca śmieci, bo i tak nie kupi drogiego węglą, tylko najtańszy i dodatkowo śmieciami się wspomoże.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Nakielanka , w dniu 07-02-2019 19:39:43 napisał:

  Ludzie są bezmyślni. Mieszkam na Pocztowej i ciagle parkują kierowcy pod naszym blokiem . Czekają w aucie i włączony silnik smrodzi mieszkańcom pod nos. Czy tak trudno go wyłączyć ? Mieszkańcy wdychają smród z kominów domów ,które są w pobliżu i dodatkowo z aut bezmyślnych kierowców. Straż miejska niczego nie robi w Nakle w tej sprawie,

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Widz, w dniu 07-02-2019 20:29:03 napisał:

  Dobrze że nikt się nie czepia firmy znajdującej się w Paterku która zajmuje się recyklingiem odpadów . W której co roku powstaje pożar że substancjami .podczas pożaru jest zasmrodzane pół powiatu i jakoś nikt o tym nie mówi. A wspomnę o terenie w który jest wylewamy olej rozpuszczalniki itp. Gdzie jest ochrona środowiska . Bogaty sobie wymieni piec który spełnia wymogi . Jestem ciekaw kto pomoże takiemu emerytów i który ma 1300 zł emerytury

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Kto jest leniwy po co te czujniki, w dniu 07-02-2019 20:53:19 napisał:

  A ktoś w ogóle sprawdza i bada ten smog? Robi z tego statystyki jakieś? Moze z tego idzie wnioski wyciągnąć?

  odpowiedz

  • 8 (10)

  obatel, w dniu 07-02-2019 21:54:54 napisał:

  Dlaczego takie spotkania odbywają się w godzinach pracy?

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Tomek, w dniu 07-02-2019 23:00:20 napisał:

  Dlaczego w takich godzinach są te spotkania, dlaczego odpowiednio intensywnie nie jest to komunikowanie wcześniej.? Decyzję o podatku dostałem poleconym listem. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż ten podatek. Dla samorządu?

  odpowiedz

  • 5 (5)

  eduardo5025, w dniu 07-02-2019 23:29:38 napisał:

  dla mnie sprawa prosta cena gazu w okresie grzewczym obnizona jak cena wody w okresie podlewania i mamy czyste powietrze

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Nakielak, w dniu 08-02-2019 08:00:57 napisał:

  Ładnie zakamuflowane spotkanie - byleby tylko nikt z mieszkańców się na to nie wybrał. Prawdziwe konsultacje - bez żadnego info, w godzinach pracy, obecni prelegent, dwóch dyżurnych radnych i i 8 urzędników!..

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Dom 90mk, w dniu 08-02-2019 08:23:47 napisał:

  Ogrzewanie gazowe najlepsze, drogo wychodzi jak jest źle ocieplony dom np.no i powyżej 150mk do grzania,kiedyś bydowano tanio z wszystkiego co było pod ręką, teraz okna już potrójne, izolacja, oraz ocieplenie ścian 20cm, wełna pod dachem 50cm, i instalacja zrobiona fachowo i różnicy pomiędzy węglem a gazem nie ma dodatkowo sterowanie automatycznie, i nie trzeba wywalać popiołu ,rozpalać ,jeździć za drzewem.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  T, w dniu 08-02-2019 23:58:38 napisał:

  Dom, 90 m plus garaż. Koszt gazu, w tym ogrzewanie, gotowanie około 2500 rocznie. W tym przegląd. Można przekonywać ludzi jacy budują. Wg mnie smog z powodu samochodów to bujda na resorach. Papatrzcie na czujki latem i na czujki zimą. W internecie, aplikacja airly. Można Nakło wybrać.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  mecenas sztuki, w dniu 09-02-2019 08:03:37 napisał:

  urzędnicy mają po kilka domów więc mnie smog nie dziwi

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nakielanka, w dniu 10-02-2019 19:03:12 napisał:

  Dlaczego konsultacje odbywają się w godzinach dopołudniowych ? Organizowanie konsultacji w takich godzinach to wykluczenie osób pracujących.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Meble kuchenne - na zamówienie
MEBLE PIOTR PASIEKA
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Stół z blatem szklanym + krzesła
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)