Dziś mamy 24 lutego 2018, sobota, imieniny obchodzą:
11 stycznia 2018

Trwają prace w zabytkowych kościołach. Będą atrakcją dla turystów

Parafia w Szaradowie fot. T. Markowski

Parafia w Szaradowie fot. T. Markowski

W zabytkowych kościołach powiatu nakielskiego: w Ślesinie i Szaradowie trwają #prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Ratunek dla zabytków

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII - XIX i świadczą  w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi).

Pracom konserwatorskim objęte są:

 • w Ślesinie ołtarz główny z obrazami, ołtarze boczne z obrazami, aplikacja z belki tęczowej, feretron z obrazami św. Katarzyny i św. Brygidy, ambona, chrzcielnica, paschał, prospekt organowy, klęcznik, komplet ław, konfesjonały, stalle, szafa zakrystyjna, dach kościoła. Dodatkowo zainstalowany zostanie system grzewczy.  
 • w Szaradowie  ołtarz główny, ołtarze boczne, prospekt organowy, tron celebransa, chrzcielnica.

Atrakcje dla turysty

Działania w Ślesinie i Szaradowie są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Diecezji Bydgoskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej). Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej, Gminy Nakło i Powiatu Nakielskiego

Projekt „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej – rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 15 724 200,43 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 13 365 570,36 PLN). Fundusze na realizację projektu w Ślesinie przekazała także Gmina Nakło, a w Szaradowie Powiat Nakielski. Beneficjentem projektu jest Diecezja Bydgoska. Prace realizowane są łącznie w 13 kościołach.

Materiał: Bartosz Małolepszy

Parafia w Szaradowie prospekt przed renowacją Parafia w Szaradowie prospekt przed renowacją

Wnętrze kościoła w Ślesinie Wnętrze kościoła w Ślesinie

Oceń artykuł: 21 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (12)

  Krzysztof Kroczka, w dniu 11-01-2018 12:09:30 napisał:

  W Kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie został już zainstalowany najważniejszy fragment Ołtarza Głównego. Szkoda, iż pod artykułem nie ma jego fotografii - po renowacji jest po prostu piękny.

  odpowiedz

  • 8 (12)

  parafianin, w dniu 11-01-2018 12:16:27 napisał:

  Kościół w Szaradowie pięknieje z miesiąca na miesiąc. Jest jeszcze mnóstwo prac do wykonania ale proboszcz jako inicjator tych działań przy wsparciu parafian i ludzi dobrej woli działa bardzo wiele.

  odpowiedz

  • 8 (12)

  parafianin2, w dniu 11-01-2018 12:43:00 napisał:

  Jesteśmy wdzięczni księdzu proboszczowi za szereg zrealizowanych inwestycji w naszej parafii. Ks. Paweł jest dobrym duszpasterzem - "do tańca i do różańca" , świetnym menadżerem... nasz kościół jest na miarę XXI wieku. Dziękujemy Księdzu i życzymy dużo zdrowia, wytrwałości....

  odpowiedz

  • 5 (5)

  zachwycony, w dniu 11-01-2018 22:28:19 napisał:

  Kosciół szaradowski pięknieje w oczach. Proboszcz dba o wiernych: toaleta, ogrzewanie podłogowe.... przepiękny ołtarz, a teraz w okresie świątecznym ruchoma szopka... Zapraszamy serdecznie...

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Wioleta , w dniu 13-01-2018 21:40:15 napisał:

  Gupi ksioc

  odpowiedz

  • -2 (2)

  bacha, w dniu 13-01-2018 22:25:43 napisał:

  gupi pisze się glupi a ksiac pisze się ksiądz bardzo proste wyrazy bez komentarza

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

BIURKA
Jadalnia / pokój dzienny
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Pieczątki Colop
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Meble kuchenne - na zamówienie
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)