Dziś mamy 23 maja 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2018

Trudny okres dla osób bezdomnych. Nowa inicjatywa dla potrzebujących

fot. archiwum

fot. archiwum

Jesień i zima to czas, kiedy pomoc osobom bez dachu nad głową staje się jeszcze ważniejsza # niż w pozostałych miesiącach.

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej co roku włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie służb w niesieniu pomocy bezdomnym - w ramach projektu „Akcja zima” opracowuje plakaty i ulotki informujące o miejscach schronienia oraz jadłodajniach. Samorząd województwa finansuje także inne programy wsparcia adresowane do tej grupy potrzebujących.

- Trochę przyzwyczailiśmy się widoku zarośniętych mężczyzn, taszczących w starych reklamówkach cały swój dobytek, przysypiających na dworcach, grzebiących w śmietnikach, czasem żebrzących. By poprawić swój los, mieć przed sobą lepsze życie, perspektywy na przyszłość, potrzebują innych - potrzebują nas. Każde wyjście z bezdomności to wielki indywidualny sukces, często bowiem oznacza wyjście z ubóstwa oraz założenie domu i rodziny - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Służby pomocowe szacują liczbę osób bez dachu nad głową w województwie kujawsko-pomorskim na 1,8 tysiąca osób. Blisko 85 procent z nich to mężczyźni, ponad połowa ma między 41 a 60 lat a jedna trzecia więcej niż 60 lat. Jedna czwarta żyje bez domu od 3 do 5 lat, kolejna jedna czwarta od 6 do 10 lat. Najczęściej wymieniane przyczyny utraty dachu nad głową to eksmisja i wymeldowanie, konflikt rodzinny, uzależnienie a także brak pracy, zły stan zdrowia i niepełnosprawność oraz zadłużenie.

W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 27 jednostek oferujących schronienie osobom bezdomnym: 18 schronisk (w tym 3 z usługami opiekuńczymi), 3 noclegownie i 5 ogrzewalni. Dysponują łącznie 1302 miejscami z możliwością ich zwiększenia o 118. W regionie funkcjonuje też 36 jadłodajni, z których 28 działa przez cały rok. Wśród wszystkich placówek oferujących wsparcie bezdomnym 21 prowadzonych jest przez organizacje pozarządowe. Obok podstawowego zakresu świadczonej pomocy w postaci posiłku, odzieży, łaźni, artykułów higieny osobistej i leków, placówki udzielające schronienia oferują również wsparcie w postaci dostępu do specjalistów – pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów uzależnień, psychiatrów i pedagogów.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego realizuje i wspiera adresowane do tej grupy programy i projekty w dziedzinie profilaktyki społecznej oraz programy doraźnego wspierania. Ograniczenie zjawiska bezdomności to zadanie powołanej w tym roku przez zarząd województwa Wojewódzkiej Rady ds. Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego. Zasiadają w niej przedstawiciele instytucji prowadzących działania w obszarze pomocy osobom bezdomnym - schronisk, noclegowni, ogrzewalni, ośrodków pomocy społecznej, administracji rządowej i samorządowej. Wśród przedsięwzięć finansowanych ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest projekt samorządu miejskiego Bydgoszczy, który otrzymał 590 tysięcy złotych na utworzenie 5 mieszkań wspomaganych. Osoby przebywające w schroniskach dla bezdomnych są adresatami projektów prowadzonych przez organizacje pozarządowe: Inkubator Społeczny, Centrum Rozwoju Kapitału Społecznego oraz Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Dzięki nim mogą zamienić miejsce w noclegowni na lokum w mieszkaniu wspomaganym oraz zostać objęte świadczonymi na miejscu usługami opiekuńczymi.

Urząd Marszałkowski wspierał też zakończoną w tym roku budowę Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta w Bydgoszczy, które prowadzi opiekujące się osobami bezdomnymi Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Za ponad 4 miliony złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa powstała placówka, w której znajdują się stołówka z zapleczem kuchennym praz pomieszczenia interwencyjne dla ofiar przemocy domowej oraz osób próbujących wyjść z bezdomności bądź z uzależnienia.

materiał: Beata Krzemińska

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (6)

  Włościanka, w dniu 06-12-2018 15:12:56 napisał:

  Tyle bełkotu i nie widać tej nowej inicjatywy. A wystarczy prosto; np. 500 domów dla nędzarzy w lodowatej Polsce, zamiast dla arabów w cieplejszym klimacie z podatków naszej biedoty żyjącej w głodzie i chłodzie za 1500 zł. pensji minimalnej. Lub zamiast wydać na teatr żydowski 150 mln. wybudować domy dla bezdomnych. A te 100 mln. na cmentarz żydowski, 3 mln. na mykwę żydowską miliard dla komunistów w Wietnamie...

  odpowiedz

  • -2 (4)

  krajan, w dniu 06-12-2018 16:35:58 napisał:

  W Polsce jest niskie bezrobocie więc o co chodzi,utrzymywać pasożytów,którzy sobie taki los wybrali? Jestem za pomocą ale dla tych,którzy są chorzy,reszta do obozów i do pracy przymusowej, nic za darmo.Wolność tak,demokracja tak ale bezpieczeństwo nasze jest najważniejsze.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Włościanka, w dniu 06-12-2018 17:29:03 napisał:

  Taki los nam wybrali kolejni okupanci i kolonizatorzy. 1,5 mln. Polaków z pensją 1530 na rękę, czy za to zjedzą wynajmą mieszkanie i opłacą je? Bezdomność w Polsce to nie wybór a wyrok. Spróbuj pracować i utrzymać się z tego. Tymczasem z naszych podatków kwitnie rozdawnictwo dla prawdziwych pasożytów; arabów, żydów.... Polak to nie pasożyt ale biedak którego te pasożyty oblazły!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ams.Vpro, w dniu 07-12-2018 20:08:15 napisał:

  przy temperaturze poniżej zera udostępnić szkolne hale sportowe od 22 do 6 rano nikomu nie będą przeszkadzać. Inicjatywy programy i dotacje z UE to ogromne pieniądze z którego cieszą sie tylko urzędnicy bo pięknie widać to w statystykach.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szczotki do włosów tytanowe Termix
Kanapa
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Produkty instax
od 37,90PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)