Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2019

To już oficjalne. Św. Mikołaj został patronem Mroczy!

fot. MM

fot. MM

6 grudnia w mroteckim ratuszu zorganizowano nadzwyczajną, uroczystą sesję # rady miejskiej. Jedyną uchwałą podejmowaną tego dnia przez radnych była ta dotycząca nadania patrona miastu Mrocza.

Mroteccy radni VII kadencji na wnioski mieszkańców zrzeszonych w stowarzyszeniach Wspólnoty Żywego Różańca, Towarzystwa św. Wojciecha, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, chóru Cecylia, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, na sesji w dniu 20 kwietnia 2018 roku podjęli uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Mikołaja z Miry patronem miasta Mrocza. 18 czerwca 2019 r. Stolica Apostolska stosownym dekretem zatwierdziła św. Mikołaja z Miry patronem miasta Mrocza.

Ks. dr. Paweł Hoppe podczas uroczystej sesji wygłosił wykład na temat św. Mikołaja z Miry, odnosząc się tym samym zarówno do faktów z nim związanych, jak i do powstałych legend. Następnie radni przystąpili do głosowania nad uchwałą dotyczącą ustanowienia św. Mikołaja z Miry patronem Mroczy.

Co ciekawe, nie wszyscy radni poparli tę inicjatywę. Za głosowało aż 13 z nich, z kolei Krzysztof Leper oraz Tomasz Tarnolicki byli przeciwni. – Ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta to zaszczyt i chluba dla Mroczy, a jednocześnie możliwość przemówienia do społeczeństwa dzięki przedstawianiu bogactwa życia godnego naśladowania – powiedział przewodniczący rady miejskiej Jarosław Odrobiński.

Po podjęciu uchwały wręczone zostały podziękowania wszystkim tym osobom, które w większy bądź mniejszy sposób przyczyniły się do nadania miastu patrona. Ostatnim punktem sesji okazał się okolicznościowy koncert zespołu Otello w składzie: Andrzej Syty, Grzegorz Kujawa, Małgorzata Syty i Zbigniew Milewski.

Dalsza część uroczystości odbyła się w parafii pw. św. Mikołaja, gdzie mszę świętą koncelebrował sam biskup diecezji bydgoskiej ks. Jan Tyrawa. Podczas nabożeństwa odczytano dekret Stolicy Apostolskiej zatwierdzający św. Mikołaja z Miry patronem Mroczy, a po jego zakończeniu dokonano odsłonięcia figury patrona na placu przy kościele.

Oceń artykuł: 8 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (15)

  obserwator, w dniu 08-12-2019 17:47:20 napisał:

  "z kolei Krzysztof Leper oraz Tomasz Tarnolicki byli przeciwni." - wiadomo już, na kogo za 4 lata nie głosowąć!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (4)

  Jula, w dniu 08-12-2019 19:15:49 napisał:

  Piękna uroczystość, naprawdę wielkie brawa

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mikolaj, w dniu 08-12-2019 19:18:35 napisał:

  Szału nima,,,,a na ostatnich fotkach jakby po melanzu byli

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Zdumiony , w dniu 08-12-2019 19:43:35 napisał:

  A Pan przewodniczący zataił wynik głosowania, a tak poucza innych w sprawie otwartość i jawności, wstydził się ??? Dwulicowość !!

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Danka Kaszanka, w dniu 08-12-2019 19:44:44 napisał:

  a Jezus Chrystus niech będzie królem Polski. Mamy XXI wiek czy wieki ciemne ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (10)

  Ten, w dniu 08-12-2019 19:44:52 napisał:

  Miasto to Ludzie! i patron został ustanowiony na wniosek mieszkańców należy czytać tekst ze zrozumieniem, 13 Radnych posłuchało głosu mieszkańców bo taka jest ich rola reprezentować mieszkańców i nie własne ateistyczne poglądy. A teraz oponenci wpisują komentarze po różnymi nickami aby ukryć swoją pychę

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (11)

  Paweł, w dniu 09-12-2019 07:31:06 napisał:

  za zgodą mieszkańców ale ja żadnej zgody nie wyrażałem i pytam czemu potrzebny jest nam patron miasta w czym to pomoże chyba tylko aby wspierać tacę kościoła bo nie rozumiem

  odpowiedz

  • 6 (10)

  Andrzej, w dniu 09-12-2019 09:40:10 napisał:

  Kościół nie boi niczego tak bardzo ,jak oświecenia pospólstwa. Chce on rządzić, a do tego potrzeba mu ograniczonych w swym myśleniu mas , które będą się korzyć i pozwolą nad sobą panować Tak panowie radni jesteście tylko ludżmi bez zasad moralnych bezwolnie pozwalających nad sobą panować Brawo radnym którzy się temu sprzeciwili

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  UNGER, w dniu 10-12-2019 18:20:40 napisał:

  Wielki szacunek dla dwóch radnych, za samodzielność myślenia. Chciałoby się zadać pytanie, jakie konkretne dobro zadziało się dla naszej społeczności w związku z przyjęciem uchwały, o uczynieniu Św. Mikołaja patronem Mroczy?? To tylko takie moje podejrzenie, że ktoś kierował się swoim partykularnym interesem, chciał zaistnieć , zabłyszczeć??? Teraz już mogę oficjalnie... Św Mikołaju proszę, znając Twoją szczodrość i dobroć, obdarz tych którzy wierzą w Ciebie, i tych niewierzących, po równo. A tych którzy wykorzystali Twój wizerunek, niech ... gęś kopnie. Mam prawo wyrazić nadzieję, że Szanowny ksiądz proboszcz ochoczo włączy się w szlachetne, mądre inicjatywy rajców gminy, nie tylko słowem ale i finansowo. Na końcu życzmy sobie na wzajem, głębokiej refleksji nad wszystkim "Po czynach ich poznacie " Przepiękna polska kolęda .... Bóg się rodzi. Niechaj rodzi się w naszych sercach i umysłach KAŻDEGO DNIA , a pomoże nam to otworzyć się na drugiego człowieka, kimkolwiek by nie był.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Gimnastyka korekcyjna
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Kalkulatory
od 6,90PLN
Deska elewacyjna
Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Posnet XL
sugerowana cena producenta: 3431,70PLN
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)