Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 lutego 2019

Tajemnica wielkopolskich fotografii. Lutowa odsłona "Ciekawości świata"

fot. Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

fot. Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

Tajemnicom wielkopolskich fotografii z lat 1918-20 była poświęcona lutowa odsłona "Ciekawości # świata".

Gościliśmy dr. Michała Krzyżaniaka, dyrektora Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Dowbora - Muśnickiego w Lusowie, który wprowadził nas w to zagadnienie. Jak wskazywał nasz prelegent, w przypadku tworzenia opisów do zdjęć z okresu Powstania Wielkopolskiego wielokrotnie zdarzają się błędy, które następnie są powielane w kolejnych publikacjach. Wiele z tych nieścisłości udało się wyeliminować, między innymi dzięki wiedzy, jaką zyskaliśmy analizując zdjęcia - podkreślał.

Praktycznie od początku Powstania Wielkopolskiego fotografowie dokumentowali wydarzenia dziejące się w Poznaniu i okolicy. Początkowo byli to zawodowi fotografowie, właściciele zakładów fotograficznych: Kazimierz Greger, Józef Puciński, Z. i K. Szymkowiak. Następnie dokumentowaniem wydarzeń zajmowali się fotografowie wojskowi, którzy nadawali zdjęciom sygnatury, w zależności o tego, jakiego zdarzenia dotyczyła fotografia - UW - uroczystości wojskowe, FN - front północny. Dzięki temu, że przy sygnaturze widnieje także numer zdjęcia (numery były nadawane rosnąco) można w przybliżeniu ustalić, w którym miesiącu roku 1919 powstała dana fotografia.

Przed prelekcją i po niej można było się zapoznać z wystawą pamiątek po powstańcu wielkopolskim Władysławie Wesół. Z inicjatywą zaprezentowania pamiątek, dokumentów, fotografii, zapisków wystąpił wnuk powstańca pan Henryk Wesół.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu. Poniżej galeria zdjęć z lutowej "Ciekawości świata".

materiał: Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)