Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

28 listopada 2014

Szkolenie „mundurowych” z pierwszej pomocy

fot. Jarosław Odrobiński

fot. Jarosław Odrobiński

Dnia 27.11.2014r. w ramach zajęć z edukacji wojskowej kadeci klasy wojskowej ITL z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. E. Chroboczka w Szubinie,# zostali przeszkoleni przez ratownika medycznego phm Damiana Dębeckiego z zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia.

Pierwsza część zajęć była teoretyczna, podczas której szkoleni mieli możliwość zapoznania się z obowiązującymi zasadami, definicjami oraz skrótami funkcjonującymi w obszarze ratownictwa medycznego. Szkoleni zostali zapoznani m.in. z segregacją poszkodowanych, sposobem wzywania pomocy oraz udzielania pierwszej pomocy wg. algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BWL). W drugiej już praktycznej części prowadzący zajęcia – wykwalifikowany ratownik medyczny Pan Damian w sposób profesjonalny zaprezentował a następnie egzekwował od kadetów podstawowe czynności ratujące życie. Są to, jak się okazało proste działania, których może nauczyć się i wykonać każdy, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Zadławienie, krwawienie, utrata przytomności – w takich przypadkach konieczna jest szybka pomoc. Ważne, aby nie tracić głowy i bez wahania ratować poszkodowanego.

Każdy z nas zobowiązany jest udzielić pomocy ofierze wypadku, ale rzadko kto wie jak prawidłowo reagować w obliczu zagrożenia życia. Na tych zajęciach dowiedzieliśmy się m.in. o tzw. „Łańcuchu przeżycia”, który zawiera wiele czynności, a które należy jak najszybciej wykonać aby zapewnić szansę przeżycia osobie, której serce przestało pracować.

Ćwiczono czynności i postępowanie m.in. w scenkach i zdarzeniach sytuacyjnych, w których poszkodowany był nieprzytomny, nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Wszystkie czynności praktyczne realizowane były na przykładzie pomocy dydaktycznych (medykamentów medycznych) takich jak fantom typu Basic Buddy tors CPR - najprostszy model umożliwiający indywidualne i grupowe ćwiczenie technik ratujących życie (masaż serca i sztuczne oddychanie) oraz Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R-1, jak również Treningowy Defibrylator AED.

Inicjatorem zajęć był nauczyciel edukacji wojskowej w ZSP mjr rez. Jarosław Odrobiński. Były to pierwsze, ale nie ostatnie zajęcia tego typu w tym roku szkolnym, kolejne z uczniami-kadetami klasy wojskowej ITL będą miały miejsce w miesiącu grudniu br.

Natomiast trzecia część zajęć będzie realizowana już w przyszłym roku kalendarzowym. Dziękujemy Panu Damianowi za przybycie, poświęcony czas oraz profesjonalne przekazanie niezwykle ważnych i cennych dla nas informacji, również niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu.

Materiał: mjr rez. Jarosław Odrobiński

Oceń artykuł: 15 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)