Dziś mamy 3 sierpnia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2019

Szkoła w Samostrzelu wspomina śp. Tadeusza Przyborowskiego

fot. arch.

fot. arch.

10 grudnia 2019 zmarł długoletni nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych #im. W. Witosa w Samostrzelu Tadeusz Przyborowski. Uczył przedmiotów zawodowych, przede wszystkim hodowli i produkcji zwierzęcej, był także wychowawcą wielu pokoleń absolwentów technikum w Samostrzelu.

Urodził się w 23 lipca 1927 roku w Sarnach na Wołyniu, a do Samostrzela trafił z nakazu pracy po ukończeniu Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu w 1954 roku. Przepracował tu 31 lat, z czego blisko 20 lat w charakterze wicedyrektora. W tym czasie szkoła się rozwijała, przeniosła do nowego budynku, wzbogaciła o trzypiętrowy internat, nadano jej imię patrona, Wincentego Witosa, a liczba jej absolwentów rosła.

W 1985 roku Tadeusz Przyborowski przeszedł na emeryturę i stał się społecznym kustoszem zabytkowego pałacu w Samostrzelu. Doskonale znał jego historię i właścicieli, potrafił o nich przepięknie opowiadać, oprowadzał też zainteresowanych po tym niezwykłym obiekcie. Wierzył głęboko, że doczeka czasów, gdy tej wspaniałej budowli przywrócona zostanie dawna świetność.

W 1975 roku, gdy pełnił funkcję wicedyrektora, zorganizowano I Zjazd Absolwentów Samostrzela, z okazji którego ufundowano też sztandar szkoły. Od tego czasu pan Tadeusz Przyborowski nieprzerwanie uczestniczył w kolejnych spotkaniach absolwentów, zawsze ciesząc się ich życzliwością, sympatią, wdzięcznością i podziwem.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

materiał: Małgorzata Ciechanowska, Ewa Makowska

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)