Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2019

Szkoła w Samostrzelu wspomina śp. Tadeusza Przyborowskiego

fot. arch.

fot. arch.

10 grudnia 2019 zmarł długoletni nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych #im. W. Witosa w Samostrzelu Tadeusz Przyborowski. Uczył przedmiotów zawodowych, przede wszystkim hodowli i produkcji zwierzęcej, był także wychowawcą wielu pokoleń absolwentów technikum w Samostrzelu.

Urodził się w 23 lipca 1927 roku w Sarnach na Wołyniu, a do Samostrzela trafił z nakazu pracy po ukończeniu Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu w 1954 roku. Przepracował tu 31 lat, z czego blisko 20 lat w charakterze wicedyrektora. W tym czasie szkoła się rozwijała, przeniosła do nowego budynku, wzbogaciła o trzypiętrowy internat, nadano jej imię patrona, Wincentego Witosa, a liczba jej absolwentów rosła.

W 1985 roku Tadeusz Przyborowski przeszedł na emeryturę i stał się społecznym kustoszem zabytkowego pałacu w Samostrzelu. Doskonale znał jego historię i właścicieli, potrafił o nich przepięknie opowiadać, oprowadzał też zainteresowanych po tym niezwykłym obiekcie. Wierzył głęboko, że doczeka czasów, gdy tej wspaniałej budowli przywrócona zostanie dawna świetność.

W 1975 roku, gdy pełnił funkcję wicedyrektora, zorganizowano I Zjazd Absolwentów Samostrzela, z okazji którego ufundowano też sztandar szkoły. Od tego czasu pan Tadeusz Przyborowski nieprzerwanie uczestniczył w kolejnych spotkaniach absolwentów, zawsze ciesząc się ich życzliwością, sympatią, wdzięcznością i podziwem.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

materiał: Małgorzata Ciechanowska, Ewa Makowska

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)