Dziś mamy 28 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

21 stycznia 2020

Szereg programów wsparcia dla babć i dziadków nie tylko w dniu ich święta

Fot. Łukasz Piecyk

Fot. Łukasz Piecyk

Babcie i dziadkowie – osoby niezbędne w naszym życiu. Dziś coraz częściej łamią #stereotypy związane z wiekiem – pracują, są wolontariuszami, chodzą na warsztaty teatralne i kursy językowe, używają komputera, wstępują w związki małżeńskie. Marszałkowska polityka senioralna uwzględnia różnorodne potrzeby tej grupy wiekowej.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka około 510 tysięcy osób w wieku 60 plus, co stanowi 29 proc. ludności regionu. Najwięcej z nich żyje w Bydgoszczy, bo ponad 100 tysięcy i Toruniu (54 tysiące). Większość seniorów z regionu to kobiety, bo 58 proc. Ze statystyk wynika, że dzisiejsze 60-latki mają przed sobą średnio 21 lat życia. Z kolei 290 mieszkanek i mieszkańców Kujaw i Pomorza ma 100 i więcej lat.

Trzeci wiek bez stereotypów

Nie jest prawdą, że starsi państwo z nudów chodzą do lekarza. Dotyczy ich jedynie 30 proc. porad lekarskich we wszystkich przychodniach. Zawodowo pracuje co piąty mężczyzna w wieku 60 i więcej lat i ponad 6 procent jego rówieśniczek. 2,5 tysiąca seniorów działa w amatorskim ruchu artystycznym, ponad 600 osób rocznie bierze udział w warsztatach i kursach organizowanych przez instytucje kultury. 350 mężczyzn i 202 kobiety w wieku 60 plus zawarło w 2018 roku związek małżeński. Nikt nie policzył uczestników uniwersytetów trzeciego wieku, ale tłumy na zajęciach i brak miejsc dla chętnych na wielu kursach mówią same za siebie.

Informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy

Badacze podkreślają, że granice starszego wieku są umowne, a ponieważ żyjemy coraz dłużej, zmieniają się i nadal będą zmieniać. - Potrzeby seniorów są różne, tak jak różni są sami seniorzy. Uwzględniają to nasze propozycje dla tej grupy wiekowej – te istniejące i te, które przygotowujemy. Dążymy do stworzenia wielopoziomowego spójnego systemu wsparcia, obejmującego wszystkich, którzy tego wymagają, w takiej formule i w takim zakresie, w jakim jest im to niezbędne – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Polityka senioralna samorządu województwa

Prawie co trzeci mieszkaniec województwa jest w wieku senioralnym. Dlatego od kilku lat prowadzimy programy wsparcia dla osób starszych i ich rodzin, na który składają się między innymi: domy dziennego pobytu, kluby seniora, centra usług środowiskowych, gospodarstwa opiekuńcze na wsi, wsparcie psychogeriatryczne, szczepienia przeciw zakażeniom pneumokokowym, środki dla organizacji pozarządowych na realizację projektów adresowanych do osób starszych, szkolenia językowe i komputerowe i przede wszystkim dedykowany osobom starszym marszałkowski program opiekuńczy.

Marszałkowski program opiekuńczy – bransoletki życia

Najbardziej spektakularnym, budzącym duże zainteresowanie elementem marszałkowskiego programu opiekuńczego jest teleopieka domowa, oparta na tak zwanych bransoletkach życia, czyli noszonych na nadgarstku mobilnych urządzeniach do przywoływania pomocy. W etapie pilotażowym programu bransoletki otrzymało ponad dwustu seniorów. Przy współpracy z samorządami lokalnymi chcemy, aby trafiły one do wszystkich potrzebujących. Realizujemy, w partnerstwie z gminami, duży program teleopiekuńczy, którym obejmiemy praktycznie wszystkich potrzebujących. System działa w oparciu o nasze własne regionalne centrum operacyjne, utworzone przez Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną. Oprócz bransoletek funkcjonują m. in. system dziennej opieki domowej i wolontariat opiekuńczy, a także informacja senioralna z portalem informacyjnym www.infosenior.rops.torun.pl.

Miejsca dla seniorów

Środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły powstanie nowych form i miejsc opieki nad niesamodzielnymi osobami starszymi. Z 41 domów dziennego pobytu w całym regionie korzysta blisko 1,7 tysiąca osób. Kluby seniora w Chełmży, Płużnicy, Bydgoszczy, Lubiczu i Inowrocławiu dysponują łącznie 275 miejscami. 700 starszych pań i panów korzysta z oferty niestacjonarnych centrów usług środowiskowych, które powstają przy niektórych domach dziennego pobytu i klubach seniora.

Opieka w zagrodzie

 Pięć dni w tygodniu w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami – tak wygląda adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Opieka w zagrodzie”, realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych. Obecnie 75-osobowa grupa seniorów korzysta z oferty. Opiekunowie i podopieczni niektórych gospodarstw wspólnie realizują działania urozmaicające opiekę, integrując się ze sobą i z lokalnym środowiskiem.

Programy profilaktyczne

Mamy też adresowaną do seniorów ofertę profilaktyczną. Z marszałkowskiego programu bezpłatnych szczepień przeciw zakażeniom pneumokokowym skorzystało w ubiegłym roku półtora tysiąca osób 65 plus leczących się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli lub dychawicy oskrzelowej. Programem zapobiegania upadkom – upadki to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji osób starszych i potencjalne zagrożenie życia – objęliśmy w minionych 12 miesiącach 995 osób.

Pozarządówki dla seniorów

Z myślą o seniorach samorząd województwa przyznał wsparcie na realizację 26 imprez rekreacyjnych, zajęć aktywności fizycznej, wyjazdów i spotkań integrujących starsze pokolenie z młodszym. Na zadania publiczne realizowane przez organizacje pozarządowe trafiło w ubiegłym roku 90 tysięcy złotych.

Szkolenia językowe i komputerowe

Osoby powyżej 50. roku życia zapraszamy do korzystania ze szkoleń językowych i komputerowych. Chętni mogą bezpłatnie nauczyć się języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego, a także podstaw korzystania z komputera i internetu, obsługi poczty e-mail, edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. W zakresie języków obcych w przypadku zebrania się grupy dziewięcioosobowej szkolenia będą prowadzone w każdym mieście powiatowym. Nowe nabory w zakresie szkoleń komputerowych ruszają w najbliższym czasie.

Środowe spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dziadka w Urzędzie Marszałkowskim spotkają się w środę (22 stycznia) przedstawiciele instytucji i organizacji działających na rzecz osób starszych. Tematem seminarium będą nowe możliwości i formy aktywizacji społecznej seniorów. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele działającej pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej, a także zaproszeni przez nich goście, reprezentanci organizacji pozarządowych, uniwersytetów trzeciego wieku i środowisk wiejskich.

Goście wysłuchają prelekcji  Wiesława Piekarskiego z Centrum Szkolenia „Panorama” i doktor Jolanty Piekarskiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Jeżewie (powiat świecki), laureatki nagrody dla osób wyróżniających się w pomocy społecznej Stalowy Anioł 2019, którzy opowiedzą o niezależności i godności w życiu seniorów, sztafecie pokoleń oraz przedstawią historie trzech niezwykłych seniorek. Spotkanie umili przedstawienie „Królewna Śnieżka na wesoło” w wykonaniu członków Klubu Seniora „Wrzos”, działającego przy stowarzyszeniu CISTOR SPS.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Mikrodermabrazja
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Siłownia
Sprzedaż opon
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)