Dziś mamy 12 listopada 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

02 listopada 2019

Sytuacja w rolnictwie. Prawie 19 mln zł strat!

Z roku na rok jest coraz gorzej. Dziesiątki hektarów uszkodzonych upraw i kilkanaście milionów złotych strat#. To przykry bilans wynikający ze sprawozdania z sytuacji w rolnictwie w gminie Nakło. Z jakimi problemami najczęściej borykają się rolnicy i hodowcy?

Gmina Nakło to teren rolniczo-przemysłowy. Spośród ponad 14 tysięcy hektarów jej powierzchni aż 11 tysięcy zajmują użytki rolne. Jakość gleb znacząco różni się przede wszystkim ze względu na fakt położenia w sąsiedztwie Noteci. Sporą powierzchnie zajmują także łąki i pastwiska leżące w dolinie rzeki.

Analizując sprawozdanie przedstawiające informacje na temat rolnictwa w gminie Nakło przygotowane przez dyrektora Wydziału Gospodarki i Rolnictwa Jarosława Warmke, w tym roku nasuwa się kilka pesymistycznych wniosków. Przede wszystkim, podobnie jak w latach ubiegłych, rolników dotknęły straty spowodowane głównie negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Klęski, jakie nawiedziły rolników, to wiosenne przymrozki oraz susza. W wyniku tych przymrozków poszkodowanych zostało kilkudziesięciu rolników. Uszkodzone zostały plantacje rzepaku, jęczmienia i pszenicy ozimej. Ci, którzy zdołali się ubezpieczyć, otrzymali odszkodowania. Spora część rolników odnotowała straty, ale zdaniem sporządzających raport, nie były one na tyle duże, aby informować o tym fakcie nakielski urząd.

W gorszej sytuacji znaleźli się natomiast sadownicy. Aby oszacować poniesione przez nich straty, w czerwcu powołano specjalną komisję. Wnioski pod ocenę tej komisji złożyło 6 rolników, którzy ponieśli straty na obszarze prawie 40 hektarów. Szacowana wartość tych strat wyniosła ponad 650 tysięcy złotych.

Jednak to susza, trwająca zresztą w regionie jak i w niemal całej Polsce spowodowała największe straty. W lipcu powołano kolejną komisję, zajmującą się szacowaniem strat. Jak się okazało, poszkodowanych zostało 252 rolników. Powierzchnia strat w uprawach wyniosła 9000 hektarów, a powierzchnia, gdzie straty wyniosły ponad 70%, to 3000 hektarów. Łącznie, rolnicy ponieśli starty w wysokości około 18 milionów złotych! To niewątpliwie wysoka kwota.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Rolnik, w dniu 03-11-2019 17:42:45 napisał:

    Nie wiem którzy rolnicy dostali odszkodowania, bo mi PZU odmówiło wypłaty twierdząc że w gminie Nakło suszy nie było

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne - na zamówienie
Budowa stanu surowego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
DATECS Maluch E.ko
sugerowana cena producenta: 1351,77PLN
Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Kolorowy zawrót głowy. Wysokiej jakości farby dla Twojego domu

Termo Organika, największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń, zapewnia inwestorom niemal nieskończony wachlarz kolorów# farb do wnętrz oraz na elewacje budynków za sprawą najnowszego wzornika Colors of Termo Organika, który posiada aż 264 kolory! Ponadto producent zachęca do eksperymentowania z kolorami i gwarantuje możliwość przygotowania barw w różnych tonacjach, według indywidualnych preferencji klienta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)