Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

02 listopada 2019

Sytuacja w rolnictwie. Prawie 19 mln zł strat!

Z roku na rok jest coraz gorzej. Dziesiątki hektarów uszkodzonych upraw i kilkanaście milionów złotych strat#. To przykry bilans wynikający ze sprawozdania z sytuacji w rolnictwie w gminie Nakło. Z jakimi problemami najczęściej borykają się rolnicy i hodowcy?

Gmina Nakło to teren rolniczo-przemysłowy. Spośród ponad 14 tysięcy hektarów jej powierzchni aż 11 tysięcy zajmują użytki rolne. Jakość gleb znacząco różni się przede wszystkim ze względu na fakt położenia w sąsiedztwie Noteci. Sporą powierzchnię zajmują także łąki i pastwiska leżące w dolinie rzeki.

Analizując sprawozdanie przedstawiające informacje na temat rolnictwa w gminie Nakło przygotowane przez dyrektora Wydziału Gospodarki i Rolnictwa UMIG Nakło Jarosława Warmke, w bieżącym roku nasuwa się kilka pesymistycznych wniosków. Przede wszystkim, podobnie jak w latach ubiegłych, rolników dotknęły straty spowodowane głównie negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Klęski, jakie nawiedziły rolników, to wiosenne przymrozki oraz susza. W wyniku tych przymrozków poszkodowanych zostało kilkudziesięciu rolników. Uszkodzone zostały plantacje rzepaku, jęczmienia i pszenicy ozimej. Ci, którzy zdołali się ubezpieczyć, otrzymali odszkodowania. Spora część rolników odnotowała straty, ale zdaniem sporządzających raport, nie były one na tyle duże, aby informować o tym fakcie nakielski urząd.

W gorszej sytuacji znaleźli się natomiast sadownicy. Aby oszacować poniesione przez nich straty, w czerwcu powołano specjalną komisję. Wnioski pod ocenę tej komisji złożyło 6 rolników, którzy ponieśli straty na obszarze prawie 40 hektarów. Szacowana wartość tych strat wyniosła ponad 650 tysięcy złotych.

Jednak to susza, trwająca zresztą w regionie, jak i w niemal całej Polsce spowodowała największe straty. W lipcu powołano kolejną komisję, zajmującą się szacowaniem strat. Jak się okazało, poszkodowanych zostało 252 rolników. Powierzchnia strat w uprawach wyniosła 9000 hektarów, a powierzchnia, gdzie straty wyniosły ponad 70%, to 3000 hektarów. Łącznie rolnicy ponieśli straty w wysokości około 18 milionów złotych! To niewątpliwie wysoka kwota.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Rolnik, w dniu 03-11-2019 17:42:45 napisał:

    Nie wiem którzy rolnicy dostali odszkodowania, bo mi PZU odmówiło wypłaty twierdząc że w gminie Nakło suszy nie było

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
Sprzedaż opon
Botox
Drukarki kodów kreskowych
899PLN 499PLN
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Masaż leczniczy
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Żel UV 5ml
7,50PLN
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)