Dziś mamy 12 listopada 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

20 października 2019

Sytuacja w leśnictwie. Zniszczone 80% lasów

Mimo że od pamiętnej nawałnicy minęły już ponad 2 lata, sytuacja w leśnictwie na terenie gminy nadal o niej przypomina. Chociaż uprzątnięto już wiatrołomy, nadal jest sporo do zrobienia.

Na terenie gminy znajduje się ponad 40 hektarów terenów leśnych. Znajdują się one w Paterku, Sucharach, Rozwarzynie, Lubaszczu, Polichnie oraz w Występie, gdzie gmina dzierżawi grunty leśne od Skarbu Państwa. Spośród wymienionych 40 hektarów lasów, przez sierpniową nawałnicę z 2017 roku zniszczonych zostało około 80% lasów. Tereny zostały zinwentaryzowane, a starosta wydał decyzję o uporządkowaniu zniszczonych terenów leśnych. Tzw. zręb sanitarny wykonano na prawie 29 hektarach lasów przez firmę z Obrzycka. Zgodnie z zapisami w umowie na wykonanie porządków, firma pozyskała ponad 1700 m3 drzewa i ponad 1300 m3 biomasy. Dochód, jaki z tego tytułu uzyskano, wyniósł prawie 94 tys. zł, z czego ponad 15 tys. zł zaksięgowano w tym roku.

Po nawałnicy pozostało sporo pojedynczych wiatrołomów i wiatrowałów. Ich łączna powierzchnia wyniosła niecałe 4 hektary. Również i one zostały wycięte. – Zręb oraz trzebież miały na celu zminimalizowanie zagrożenia pożarowego oraz bezpieczeństwa. Ponadto wykonanie tych czynności miało istotne znaczenie w aspekcie fitosanitarnym, gdyż ograniczyło namnażanie się chorób grzybowych oraz szkodników – informuje dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w nakielskim ratuszu Anna Nowak.

Do końca tego roku starosta musi dokonać odbioru wykonanych prac oraz wydać na ich temat stosowną opinię. Pozytywna opinia umożliwi uzyskać rekompensatę za poniesione straty oraz nakłady. Do 2023 roku tereny po zrębie i trzebieży muszą zostać odnowione.

Poza usuwaniem skutków nawałnicy, gmina dokonała nowych podziałów geodezyjnych terenów leśnych oraz zostały wykonane nowe plany urządzania lasów.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (1)

  Mieszkaniec wsi, w dniu 20-10-2019 09:50:27 napisał:

  We występie jeden Pan który jest uprawniony do oczyszczenia lasu gminnego bierze to co lepsze A to co gorsze zostawia. Wstyd dla gminy że zatrudniła piłkarzy bez kwalifikacji no i odpowiedzialności.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wystep, w dniu 20-10-2019 20:14:58 napisał:

  Wycina to co lepsze i pół dobrego lasu. W zamian zostawione tyle śmieci ze szok. Wstyd dla gminy i leśniczego co to pilnuje. Totalna samowolka

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
0

Kolorowy zawrót głowy. Wysokiej jakości farby dla Twojego domu

Termo Organika, największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń, zapewnia inwestorom niemal nieskończony wachlarz kolorów# farb do wnętrz oraz na elewacje budynków za sprawą najnowszego wzornika Colors of Termo Organika, który posiada aż 264 kolory! Ponadto producent zachęca do eksperymentowania z kolorami i gwarantuje możliwość przygotowania barw w różnych tonacjach, według indywidualnych preferencji klienta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)