Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 września 2017

Święto w jednostce. Poświęcono sztandar, wręczono odznaczenia

fot. MAG

fot. MAG

W sobotę, 16 września na terenie Bazy Operacyjnej „Północ” w Kowalewku odbyła się # uroczystość poświęcenia sztandaru Jednostki Ratownictwa Specjalnego.

Poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy w uroczystym przemarszu udali się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kowalewku, gdzie została odprawiona msza święta.

O godzinie 15:00 na terenie jednostki odprawiono uroczysty apel. Uroczystość prowadził mjr rezerwy Jarosław Odrobiński. Na początku, komendant jednostki Krzysztof Napieralski powitał zebranych i przypomniał w skrócie historię jednostki.

Jednostka Specjalna powstała w latach 2003-2004 w Drążnie, skąd została przeniesiona do Kowalewka. Z czasem zmieniono jej nazwę na Jednostkę-Poszukiwawczo-Ratowniczą. Strażacy ochotnicy należący do tej formacji nie zajmują się gaszeniem pożarów ale przede wszystkim ratownictwem wodnym, wysokościowym, medycznym, technicznym. Oprócz działalności ratowniczej jednostka realizuje zadania zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej, prowadzi kursy spadochronowe czy też kursy przygotowawcze do służby np. w straży granicznej.

Szeregi jednostki zasilają ochotnicy, funkcjonariusze służb - policji, wojska, straży granicznej, jednostek specjalnych. W sumie należy do niej 56 osób.

Jednostka dysponuje jedyną na terenie powiatu strzelnicą 100-metrową strzelnicę sportową. Posiada także lądowisko. -W planach jest zakwalifikowanie jednostki do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - powiedział kom. Krzysztof Napieralski.
Następnie, rodzice chrzestni sztandaru - Justyna Perlińska i mjr w stanie spoczynku Witold Błasiak odczytali akt nadania sztandaru jednostce.

Fundatorzy sztandaru wbili pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru oraz złożyli podpisy w akcie jego ufundowania. Jako pierwszy wbicia pamiątkowego gwoździa dokonał w imieniu żołnierzy 27. Dywizji Piechoty Armii Krajowej Zdzisław Żurawski. Rodzice chrzestni uroczyście przekazali sztandar komendantowi jednostki.

Następnie, wręczono odznaczenia. Na wniosek wojewody kuj-pom medal za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej - Andrzej Gorlewski Ze względu na nieobecność wojewody, medal zostanie wręczony podczas uroczystości 11 listopada.
Na wniosek Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju w Warszawie Brązowy medal otrzymali - Józef Papski, mł.asp. Rafał Stasiak, st. ratownik Łukasz Tecław. Odznaczenia dokonał Piotr Hemmerling.

Odznaką skoczka spadochronowego formacji ratownictwa- rat. Robert Światłowski, Bartosz Kilian, mł. rat. Łukasz Makuszewski, mł. rat. Piotr Kowalski. Odznaczeń dokonał kom. Krzysztof Napieralski.

Odznakę zasłużony dla jednostki przyznano dla st. asp. Adama Kontowicza.

W dowód uznania za bezinteresowne oddawanie krwi, decyzją Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża przyznał odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" za oddanie 12 litrów krwi Jakubowi Błasiakowi, Bartłomiejowi Najdowskiemu, za oddanie 6 litrów krwi Błażejowi Trelińskiemu, za oddanie 5 litrów krwi Izabeli Błasiak, Ewie Pikul. Odznaczenia wręczał przedstawiciel PCK Nakło Zygmunt Czajkowski.

Jarosław Odrobiński odczytał także adres okolicznościowy z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Głos zabrał obecny na uroczystości starosta nakielski Tomasz Miłowski, który odczytał list gratulacyjny i wręczył go komendantowi jednostki w Kowalewku.

Mariusz Skoczek odczytał list od posła Łukasza Schreibera. Głos zabrał burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który złożył gratulacje i wyrazy uznania na ręce komendanta jednostki.

Na zakończenie części oficjalnej komendant Krzysztof Napieralski podziękował za przybycie i udział w uroczystości oraz zaprosił delegacje na poczęstunek w świetlicy a pozostałych gości na poczęstunek na strzelnicy. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych odwołano loty, natomiast chętni mogli korzystać ze strzelnicy.

Oceń artykuł: 14 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (10)

    Ppoż , w dniu 17-09-2017 18:54:37 napisał:

    A w Gromadnie już niema ludzi że weterani chodzą na takie wydarzenia.WSTYD!!

    odpowiedz

    • -5 (13)

    KRYTYK KCYNI , w dniu 17-09-2017 19:11:19 napisał:

    mam nadzieję,że wreszcie gmina Kcynia uzna tą jednostkę OSP ratownictwa specjalnego w sweże organizacji budżetowej. Jak inne jednostki OSP terenu gminy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (5)

    zakochany, w dniu 18-09-2017 00:14:17 napisał:

    a ta śliczna Pani, to kto? :) (zdjęcie nr 3, z mównicą)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa hal
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zadaj pytanie
20PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)