Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2019

Święta Bożego Narodzenia są pełne symboli. Jakich? Warto sprawdzić

fot. DW

fot. DW

Kultywowanie tradycji wieczerzy wigilijnej od wielu wieków przyniosło ze sobą wiele symboli. Nie #dla wszystkich są one jasne. Co symbolizuje opłatek? Dlaczego stroimy choinkę? Te i inne świąteczne symbole mają swój ścisły związek ze starymi zwyczajami.

Pierwsza gwiazdka

Wieczerzę wigilijną można rozpocząć dopiero po ukazaniu się pierwszej gwiazdki. To symbol gwiazdy betlejemskiej prowadzącej pasterzy do Betlejem, gdzie narodził się Jezus. Kiedy zauważymy ją na niebie, możemy odczytać Ewangelię, podzielić się opłatkiem i złożyć życzenia, a następnie zasiąść do wieczerzy.

Opłatek

To jeden z najważniejszych symboli pokoju i pojednania. Dzieląc się nim ofiarujemy nasze przebaczenie i wdzięczność. Opłatki to rodzaj ciasta z mąki i wody. Dawnej, dla zwierząt (ale tylko dla tych, które zgodnie z tradycją były przy żłóbku) wypiekano opłatki kolorowe, które miały je uchronić przed chorobami.

Choinka

Bez niej trudno wyobrazić sobie święta. Żywa czy sztuczna - to bez znaczenia. Jest zwyczajem, przyniesionym do Polski z XVII-wiecznych Niemiec. Ma nawiązywać do drzewa rajskiego oraz do drzewa życia. Zamieszczane na niej dekoracje - przede wszystkim światełka symbolizują przyjście na świat Jezusa.

Biały obrus

Wigilijny stół musi być nakryty białym obrusem, który symbolizuje nieskazitelność, niewinność, a także ma oznaczać, że osoby zasiadające przy stole są skłonne do przebaczenia i mają dobre intencje.

Sianko pod obrusem

Pod wigilijny obrus kładziemy niewielką ilość siana. Jest symbolem żłóbka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Niegdyś, w izbach stawiano snopy zboża, które miały przynosić urodzaj i dostatek.

Oceń artykuł: 85 87

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie świateł
Zabieg parafinowy
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Naczepa platforma
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Meble kuchenne
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)