Dziś mamy 23 stycznia 2019, środa, imieniny obchodzą:

18 grudnia 2017

Świerk czy jodła? Kupujemy choinkę na święta

fot. Monkey

fot. Monkey

Choinki to jeden z najpiękniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Wielu z nas nie wyobraża sobie tego wyjątkowego czasu bez pachnącego drzewka. Jak co roku przed świętami powraca pytanie – jakie drzewko wybrać?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz pomyśleć o choince. W sklepach nie brakuje tych sztucznych, które ładnie wyglądają, a nawet są już ubrane. Jednak zdaniem zwolenników prawdziwych choinek, nic nie zastąpi żywego pachnącego lasem drzewka, które tworzy w domu niepowtarzalny klimat.

Świerk pospolity

Świerki wciąż są najczęściej wybieranymi drzewkami na choinkę. Wiąże się to m.in. z długą tradycją, łatwą dostępnością oraz przystępną ceną. - Świerk pospolity to zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób, które uwielbiają intensywny zapach lasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szybko gubi igły. Nie przetrwa więc długo i zostawi po sobie spory bałagan, to zdecydowanie największa wada tego drzewka. - mówi Roman Jaworski, właściciel Plantacji w Starym Jarużynie.

Świerk srebrzysty

Zdaniem plantatorów ze Starego Jarużyna najbardziej rozchwytywany jest świerk srebrzysty – to przede wszystkim zasługa korzystnego stosunku jakości do ceny. W porównaniu ze świerkiem pospolitym, srebrzysty wyróżnia się grubością igieł oraz trwałością. Łatwo go rozpoznać po niebiesko-zielono-srebrzystym kolorze igieł. Może się podobać, ponieważ jego korona posiada smukły, stożkowaty kształt. - Co istotne, świerk srebrzysty nie jest wymagającym drzewkiem, jeśli chodzi o pielęgnację, dlatego powinien wytrzymać do Trzech Króli, a nawet dłużej. Warto też podkreślić, że jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które w przyszłości planują przesadzić choinkę do ogrodu, oczywiście pod warunkiem, że zakupią ją z bryłą korzeniową w donicy. - wyjaśnia Roman Jaworski.

Jodła kaukaska

Kolejną propozycją na bożonarodzeniowe drzewko jest jodła kaukaska - uważana za najszlachetniejszą choinkę świąteczną. Jodły charakteryzują się długimi, ciemnozielonymi igłami, które są elastyczne przez co nie kłują, dlatego idealnie sprawdzają się w domach z małymi dziećmi. Dużą zaletą jodły kaukaskiej jest także jej żywotność. - Jodła doskonale znosi domowe warunki i dzięki temu jeszcze długo po świętach będzie ozdobą domu. Co ciekawe nawet jak zacznie usychać, to w przeciwieństwie do świerków, nie straci igieł. Igły zrobią się białe, ale nie opadną. - tłumaczy Roman Jaworski. - Choć jodły nie pachną, tak intensywnie jak świerki, to wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem - dodaje.

Gdzie i kiedy kupić świąteczne drzewko?

Drzewka choinkowe najlepiej kupować u źródła, czyli na plantacji. Jeśli szukasz pięknej i świeżej choinki w przystępnej cenie, to z pewnością znajdziesz coś dla siebie na Plantacji w Starym Jarużynie – pod lasem. W okresie przedświątecznym plantacja oferuje zarówno choinki cięte: świerk srebrzysty, świerk pospolity i jodłę kaukaską oraz w donicach z bryłą korzeniową: świerk srebrzysty i jodłę kaukaską.

Już teraz na miejscu dostępne jest wszystko, co niezbędne do przygotowania wybranego drzewka do transportu. Plantacja udostępnia także ciepły kącik, w którym można się ogrzać. To idealne miejsce na rodzinną wyprawę po bożonarodzeniową choinkę.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)