Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

05 października 2019

Światowy Dzień Zwierząt w "Donaldzie". Dzieci wykonały prace plastyczne

fot. mgr Justyna Szatlach

fot. mgr Justyna Szatlach

04.10 ustanowiono Światowym Dniem Zwierząt (dzień wspomnienia Św. Franciszka z # Asyżu, patrona zwierząt). W 1931 roku we Florencji odbywała się konferencja ekologów, którzy postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem.

Z tej okazji dzieci z Przedszkola "Donald” wzięły udział w obchodach tego dnia. Przedszkolaki przyniosły swoje ulubione maskotki zwierząt, o których mogły opowiedzieć, aby następnie przy rytmach znanych dziecięcych piosenek i zabaw móc wspólnie ze swoimi pluszakami w nich uczestniczyć.

Podczas pogadanek tematycznych i opowiadań zwrócono uwagę na gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem, oraz określono sposoby ochrony tych zwierząt.

Dzieci wykonały także prace plastyczną technika malowania na kubeczkach.

materiał: mgr Justyna Szatlach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)