Dziś mamy 3 sierpnia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2019

Świąteczne zapachy w przedszkolu Donald. Dzieci piekły pierniczki!

fot. mgr Agnieszka Makowczyńska

fot. mgr Agnieszka Makowczyńska

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu przedświąteczną #tradycją jest pieczenie ciasteczek. Zapach pieczonych pierniczków chyba od zawsze kojarzy się ze świętami.

Pierniki, w przeszłości uważane za symbol dobrobytu i produkt luksusowy, zajmują obecnie czołowe miejsce wśród najpopularniejszych świątecznych słodkości. Choć uważane są one za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, a zwyczaj ich wypiekania kultywowany jest w wielu krajach Europy.

Tradycję tę podtrzymują również maluchy z przedszkola „Donald” w Nakle. W pewne słoneczne przedpołudnie 3-latki ochoczo zabrały się do pracy. Jak wiadomo: „W święta każde dziecko wie, jak pierniczki robi się”. Dlatego nie było problemem przygotowanie ciasta, odpowiednie go rozwałkowanie, wycięcie różnorodnych wzorów, wreszcie upieczenie pod czujnym okiem pań kucharek. Na koniec, wisienka na torcie, a więc lukrowanie i ozdabianie przepysznych, słodkich pierniczków. Oj, będzie co zajadać w świąteczny czas!

Materiał: mgr Agnieszka Makowczyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)