Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 listopada 2015

Susza dała się we znaki

Jak wynika ze sprawozdania z sytuacji w rolnictwie, w związku z suszą, #która miała miejsce w tym roku, 369 rolników z terenu gminy Kcynia złożyło wnioski dotyczące wystąpienia w ich gospodarstwach szkody w uprawach.

Gmina Kcynia obejmuje prawie 21 000 hektarów użytków rolnych. Grunty orne stanowią 16 490 hektarów, łąki i pastwiska - 3 582 hektarów. W rękach rolników indywidualnych jest 15 636 hektarów, areał Agencji Nieruchomości Rolnych wynosi 3 555 ha, Lasów Państwowych - 133 ha, innych jednostek - 784 ha.

- W strukturze zasiewów zbóż jarych i ozimych (bez kukurydzy), w porównaniu z latami ubiegłymi, zauważyć można wzrost upraw pszenicy oraz pszenżyta, natomiast zmalała powierzchnia upraw owsa i jęczmienia. Mniejszy udział jęczmienia spowodowany jest likwidacją trzody chlewnej. Powierzchnia żyta utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W pozostałej strukturze upraw roślin w porównaniu z latami ubiegłymi można zauważyć wzrost upraw roślin oleistych, okopowych, kukurydzy (ziarno, kiszonka) oraz roślin wysokobiałkowych w czystym siewie - czytamy w informacji ODR. Wzrost roślin okopowych oraz kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę spowodowany jest powiększaniem się liczby pogłowia bydła na terenie gminy Kcynia. Wzrost zasiewów roślin wysokobiałkowych wynika ze zmian, które zostały wprowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie spełnienia wymogów zazielenienia-obszary proekologiczne. Zmalała powierzchnia upraw mieszanek zbożowo-strączkowych.

Rok 2015 jest przełomowy w dopłatach bezpośrednich. Od tego roku rolnicy, którzy deklarują we wniosku obszarowym powyżej 15 ha gruntów ornych, zobowiązani byli do wprowadzenia wymogu zazielenienia w zakresie: dywersyfikacji upraw, utrzymania trwałych użytków zielonych, w tym cennych przyrodniczo i utrzymania obszarów proekologicznych (EFA). Ostania praktyka polegała na przeznaczeniu 5% z gruntów ornych na obszary proekologiczne. Zaliczały się do nich takie obszary jak: rowy, oczka wodne, miedze śródpolne, zadrzewienia liniowe, tereny przy lasach, zadrzewienia na gruntach ornych, rośliny wysokobiałkowe posiane w czystym siewie, ugór, międzyplony ścierniskowe jare lub międzyplony ozime. - Najczęściej rolnicy wybierali formę międzyplonów ścierniskowych i rośliny wysokobiałkowe w czystym siewie - wynika ze sprawozdania Karola Mellera.

Susza dała się we znaki

Zeszłoroczna sucha zima oraz tegoroczna sucha wiosna i upalne lato spowodowały duże straty w uprawach zbóż szczególnie jarych, kukurydzy, roślin okopowych. - Największe straty były na glebach lekkich w uprawach: zbożach, kukurydzy oraz trwałych użytkach zielonych. Zboża ozime i rzepak plonowały na dość dobrym poziomie. Według lustracji przeprowadzonych przez terenowych pracowników KPODR w Minikowie, plony w ziemniakach będą wynosić 220dt/ha. Szacunkowe plony buraka cukrowego będą wynosić ok. 450-550dt/ha przy polaryzacji 18-19% - wynika z dokumentu.
Aby ubiegać się o kredyt klęskowy, strata w gospodarstwie musi wynosić powyżej 30% rocznej produkcji z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły straty.

W związku z suszą, która miała miejsce w tym roku, 369 rolników z terenu gminy Kcynia złożyło wnioski dotyczące wystąpienia w ich gospodarstwach szkody w uprawach.

Produkcja zwierzęca

W produkcji zwierzęcej na terenie gminy prowadzone są kierunki hodowli - krów mlecznych, bydła opasowego, trzody chlewnej i drobiarstwo (brojlery kurze, gęsi). - Gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka w roku bieżącym zaczęły odczuwać spadek cen. Od stycznia 2016 zostają uwolnione limity mleczne, co może spowodować dalszy ich spadek - zauważa KPODR. Dla produkcji trzody chlewnej ten rok jest kolejnym trudnym. - Kolejni hodowcy rezygnują z tego kierunku produkcji lub pomniejszają stada. Wzrasta z kolei liczba rolników prowadzących chów bydła opasowego. W tym roku zostały również wprowadzone dopłaty do krów mlecznych oraz bydła opasowego (do 30 szt. - każdy rodzaj). Zachęciło to rolników do dalszego zwiększania liczebności stad.

Oceń artykuł: 13 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (9)

    rolnicy, w dniu 16-11-2015 06:13:32 napisał:

    Oni wieczne mają suszę. Spadnie 100000L deszczu i tak będą narzekać, że susza, ale na to aby kasę z unii brać to nie narzekają.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)