Dziś mamy 18 marca 2018, niedziela, imieniny obchodzą:
09 marca 2018

Sukcesy historyczne uczniów ZST. Jedną z nagród jest wyjazd do Warszawy

fot.Marcin Lisiecki

fot.Marcin Lisiecki

8 lutego odbył się XX Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 #na Krajnie i Pałukach na tle wydarzeń międzynarodowych, organizatorami którego były: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło i Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Nakło nad Notecią.

Tak jak i w ubiegłym roku i tym razem drużyny rywalizowały ze sobą na strzelnicy Gimnazjum nr 4 w Nakle. Do konkursu przystąpiło dziewięć drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nakielskiego: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu, Liceum Ogólnokształcące w Kcyni, Szubinie i Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Technicznych w Kcyni, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy - klasa mundurowa w Mroczy.

W tegorocznej edycji konkursu składającego się z dwóch etapów: strzelania do tarczy oraz pisemnego rozwiązania testu zwyciężyła drużyna ZST w Kcyni w składzie: Kacper Niedbalski, Zuzanna Wiejaczka, Tomasz Wiejaczka, przygotowana przez nauczyciela historii Marcina Lisieckiego. Drugie miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie. Trzecie miejsce zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie.

Po gratulacjach od Organizatorów, Opiekuna, Dyrekcji oraz Nauczycieli, udając się na zimowe ferie Zuzanna, Kacper i Tomasz w związku z przypadającym 1 marca 2018 r. Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych rozpoczęli przygotowania do II Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych przygotowanego przez pracowników Delegatury Bydgoskiej Instytutu Pamięci Narodowej. Celem Testu jest upowszechnianie wiedzy o polskim antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej oraz kultywowanie pamięci o jego żołnierzach.  Test odbył się, jak w roku ubiegłym, 1 marca 2018 r. w murach Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Przeprowadzono go w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i średnich. Uczniom naszej szkoły towarzyszyła ubiegłoroczna najmłodsza uczestniczka testu, uczennica Szkoły Podstawowej w Kcyni Monika Lisiecka.

Dla finalistów wraz z opiekunami przewidziano nagrody w postaci wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, pamiątkowych ryngrafów, publikacji i gier IPN oraz wydawnictw przygotowanych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

W kategorii szkół średnich III miejsce przypadło uczennicy naszej szkoły Zuzannie Wiejaczka, II miejsce... Tomaszowi Wiejaczka i to właśnie oni wraz z opiekunem staną się jednymi z uczestników majowego wyjazdu do Warszawy.

Zwycięzcom oraz ich opiekunom nagrody wręczyli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska. Zwycięzcom i uczestnikom testu gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

materiał: Marcin Lisiecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)