Dziś mamy 11 grudnia 2018, wtorek, imieniny obchodzą:

07 stycznia 2018

Strzelnica nie powstanie. Radni odrzucili autopoprawki burmistrza

Jak już informowaliśmy, podczas XLI sesji Rady Gminy Mrocza poruszony został temat #budowy strzelnicy. Radni byli przeciwni temu pomysłowi, a autopoprawkę burmistrza Leszka Klesińskiego dotyczącą finansowania obiektu odrzucono.

Autopoprawki burmistrza dotyczyły zabezpieczenia środków jako wkład własny do dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę strzelnicy, na którą gmina miała dostać 1,4 mln zł. Całkowity koszt budowy strzelnicy wyniósłby ok. 3,1 mln zł. W związku z tym, gmina Mrocza musiałaby zobowiązać się do pokrycia pozostałej części kosztów inwestycji. Budowa strzelnicy trwałaby 2 lata. W 2018 roku na realizację tej inwestycji przeznaczone miało być 774,2 tys. zł. 300 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a 474,2 tys. zł z własnego budżetu miała pokryć gmina. Gmina takiej kwoty nie ma, dlatego burmistrz planował zaciągnąć na ten cel kredyt w wysokości 400 tys. zł. Reszta inwestycji miała być realizowana w 2019 r. i kosztować miała łącznie 2,365 mln zł, z czego 1,1 mln zł to środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a 1, 265 mln zł miała zapłacić gmina.

Mimo 4 głosów radnych za wprowadzeniem autopoprawki burmistrza - czyli budową strzelnicy, została ona odrzucona, ponieważ aż 9 radnych zagłosowało przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. W tej sytuacji stało się jasne, że budowa strzelnicy w Mroczy się nie rozpocznie. Po odrzuceniu autopoprawek, do burmistrza zwrócił się Henryk Kimber - Radni omawiali temat pańskich autopoprawek i tu nie trzeba niczego wyjaśniać, ale są też inni ludzie, którzy chcą wiedzieć, dlaczego rada gminy zbuntowała się przeciwko burmistrzowi. Chodzi o to, że w chwili obecnej, na aktualnym etapie rozwoju naszej gminy, nie jesteśmy w stanie fundować za 3 mln strzelnicy sportowej, która będzie służyła tylko wybranym elitom - ludziom, którzy lubią ten sport. Zadaniem rady, każdego radnego, jest zabezpieczanie potrzeb lokalnej społeczności – a lokalna społeczność prosi m.in. o przedszkole, poprawienie stanu dróg. Jeżeli byśmy taką autopoprawkę przyjęli, to postawa radnych w takim wypadku mogłaby oburzyć naszą społeczność” – mówił radny.

Po odrzuceniu przez radnych autopoprawek głos zabrał Leszek Klesiński. - Na wstępie chciałbym podziękować tym osobom, które głosowały za i wykazały pewien rodzaj konsekwencji. Czy przyjmuję to jako porażkę? Jakąś na pewno tak, ale czy to porażka tylko i wyłącznie moja? Tutaj pan radny wspomniał o drogach. Tak, drogi są istotne, ale półtora miliona w przeliczeniu na to co mamy po przetargach to jakieś 3 km dróg, a w gminie Mrocza jest ich 160. Jeżeli w ten sposób chce pan uszczęśliwić mieszkańców, to chyba tylko na tym odcinku tych 3 km. Idąc tym tokiem myślenia, gdybyśmy nie mieli obwodnicy oraz hali widowiskowo-sportowej, mielibyśmy teraz dług na poziomie 3 mln złotych zamiast 14 mln zł. Czy ktoś powie, że bez hali i obwodnicy nie można byłoby żyć? Chyba nie ma takiej osoby, ale decyzje które są trudne, są podejmowane w trudnych okolicznościach i mają odbicie teraz i na przestrzeni kolejnych lat – obwodnica, jak sami państwo widzicie jest niezbędną infrastrukturą, która odciążyła miasto, a do hali widowiskowo-sportowej przekonuje się coraz więcej osób. Nie będę się tutaj odnosił do strzelnicy sportowej, bo może przekazałem państwu zbyt mało informacji na jej temat, ale nie chciałbym, żeby pan radny używał słów, że miała być ona budowana dla „elit” bo tak nie jest. Moim pierwszym celem była szkoła mundurowa i jej rozwój i mówiłem to od samego początku”.

Swoją opinię przedstawił także Jarosław Odrobiński - Jestem osobą, która o dziwo była przeciwko budowie tej strzelnicy. Powinniśmy pomyśleć nad tym tematem znacznie wcześniej. W tej chwili mamy piękny obiekt, jest to spuścizna po ciężarach – tam można znacznie mniejszym nakładem sił zrobić strzelnicę sportową, nieco mniejszą, ale lepiej zacząć od tego. Można najpierw prezentować młode talenty, później pokazać społeczeństwu, że mamy tutaj fajną grupę ludzi, a budowa takiej strzelnicy, to naprawdę nie są takie duże koszty. Nawiązując do autopoprawek burmistrza - tutaj nikt nie może czuć się zwycięzcą ani pokonanym – powinniśmy bardziej razem działać i współpracować, by podejmować jak najlepsze decyzje - zakończył wypowiedź radny.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Waka, w dniu 07-01-2018 19:26:11 napisał:

  Nikt ie daje komentarzy? Czyżby mroteckie cebule nie potrafiły czytać tak długiego tekstu?

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Ja, w dniu 07-01-2018 20:03:01 napisał:

  Dobrze że nie będzie strzelnicy bo to Dęblin pomysł

  odpowiedz

  • 3 (3)

  monika, w dniu 09-01-2018 10:32:43 napisał:

  super fajnie, ze cos sie w koncu tej Mroczy dzieje, ale zwrocmy uwage a na pewne inwestycje, ktore odbieraja dzieciom funkcjonowanie w dogodnych warunkach na jakie zasłuigują nasze dzieci w tutejszym przedszkolu miejskim. To wręcz wielka hańba, nikt łaski nie robi, ale przedszkole istniało, uwagę nalezy zwrocic na to zze istnieje już od ponad 30 lat, a remontu jak nie było tak nie ma, wystrój przedszkola przypomina jeszcze czasy w których uczeszczałam do niego ja i moi równieśnicy. Pytanie nasuwa się samo... gdzie idą pieniądze z oplat za przedszkole? Gdyby wezwać sanepid ( niestety pracuja tam sami znajomi wiec sprawa przegrana) to nie byłolby za ciekawie... Opisuje to tutaj, bo moze ktos bedacy w tym samym oburzeniu w trosce o swoje dzieci przyzna mi swój glos na plus. Wracajac do sedna sprawy, jestem wrecz oburzona wchodzac tam codziennie i widzac to wszystko, drzwi, stare laminaty, plyty na scianach, stara stołówka i okropne dywane pełne roztocza i kurzu, może zamiast premii dla pracownikow przedszkole zainwestowałoby w oczyszczacze powietrza ktore od 2018 sa musowe w kazdym przedszkolu? i lampy bakteriobojcze w kazdym pomieszczeniu bo z tego co widac polowa dzieci choruje co dwa tygodnie i dwa tyg spedza w domu?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (10)

  gość, w dniu 09-01-2018 11:49:33 napisał:

  Widzisz Moniko, burmistrza nie interesuje przedszkole. Woli ulegać promocjom gdzie za pół ceny może zbudować coś co nie jest obecnie potrzebne. Rada dobrze postąpiła, na tą chwilę są inne pilniejsze potrzeby. Gdyby gmina miała okazję postawić na rynku złoty kibel za 3 miliony bo 50% byłoby z dotacji to też by postawiła? Bo jak nie postawi to przepadnie 1,5mln z dotacji? Nie rozumiem parcia burmistrza na tą strzelnicę. Obiecał ją komuś czy co?

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Pozdro, w dniu 09-01-2018 17:57:25 napisał:

  Ile to jeszcze złych wpisów się pojawi jaki to zły jest burmistrz. Ile narzekań ze nie ten kierunek nie ta inwestycja. A czy „gość” zainteresował się jakie są plany budowy nowego przedszkola. Jaki koszt. Czy jest projekt. Skad pieniądze - oczywiście ze nie wie bo to wymaga wysiłku i chęci poznania. Może administrator strony wyręczył by „gościa „ i przedstawił te informacje !! A złoty Kibel proponował bym kupić bo to inwestycja pewna choć długoterminowa No ale skad ta wiedza ...

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Antek, w dniu 09-01-2018 18:36:20 napisał:

  Radni też już prowadza kampanię, każdy na swoje kopyto, byle wygrać. Jacy oni sa pomysłowi i zatroskani!!!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  monika, w dniu 10-01-2018 14:34:21 napisał:

  Jkie są plany budowy nowego przedszkola- zadne od 20 lat Czy jest projekt - byl ale sie zmył... Skad pieniądze ? - moze mniej premii dla calej rodzinki pracujacej w gminie

  odpowiedz

  • 0 (0)

  cyklop, w dniu 12-01-2018 11:15:21 napisał:

  Brawo! Rozsądek i racjonalne myślenie wzięło górę.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pieczątki Colop
Konstrukcje stalowe
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Sprawdzanie geometrii kół
Masaż gorącymi kamieniami
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Posnet Mobile HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)