Dziś mamy 22 stycznia 2020, środa, imieniny obchodzą:

25 lipca 2019

Stało się. Na terenie po byłej cegielni powstaną bloki

fot. archiwum

fot. archiwum

Radni podjęli kontrowersyjną decyzję podczas ostatniej sesji # Rady Miejskiej w Szubinie. Przeciwko podjęciu uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Dalekiej i Cegielnianej w Szubinie głosowali: Ryszard Synakiewicz, Roman Danielewski, Beata Woźniak i Stanisław Wypych.

O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie. W dużym skrócie: część mieszkańców Osiedla Leśnego w Szubinie nie zgadza się na to, aby na terenie sąsiadującym z ich działkami budować bloki. Ich głównym argumentem jest to, że zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwalonym przez Radę Miejską w Szubinie) bloków ma tam nie być.
12 lutego br. inwestor, czyli INVEST CLUB sp. z o.o. w Szubinie na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących złożył w Urzędzie Miejskim w Szubinie wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Inwestor planuje budowę pięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w tym jeden o minimalnej liczbie 24 mieszkań, we wszystkich budynkach łącznie od 170 do 190 mieszkań. W budynkach tych przewiduje się budowę mieszkań o pow. użytkowej minimalnej 35 m2 i maksymalnej 120 m2 (średnio 50 m2). Natomiast istniejący budynek poprodukcyjny częściowo zostanie przebudowany i przeznaczony na cele handlowo-usługowe, o pow. ok. 800 m2.

Dwóch radnych spośród czterech, którzy głosowali zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Osiedla Leśnego, zdecydowało się zabrać głos, choć przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska wyraźnie sugerowała, że dyskusja na ten temat jest zbędna. – Państwo radni, mieliście bardzo obszerny materiał, z którym mogliście się zapoznać i przeanalizować go. Odbyły się spotkania komisji komunalnej, wizja lokalna na miejscu inwestycji. Otrzymaliście Państwo wszelkie uwagi, wszystkie pisma, które wpłynęły również od mieszkańców. Nie wiem, czy jeszcze ktoś chciałby zabrać głos w tej sprawie? – mówiła przed głosowaniem Kijowska. Jak to jednak w przypadku tzw. niewygodnych uchwał bywa, niektórzy chcieliby, żeby przeszły bez uwag, najlepiej jednogłośnie. Starania przewodniczącej nie przyniosły rezultatu. Zasiadający w radzie po raz pierwszy Ryszard Synakiewicz nie przebierał w słowach. – Budownictwo wielorodzinne bezspornie jest niezbędne dla rozwoju Szubina. Są wyznaczone do tego specjalne tereny. Dlaczego zatem, na siłę, chcemy tworzyć takie miejsca w terenie z planem zagospodarowania budynków jednorodzinnych? Specustawa miała być i jest furtką dla miast, gdzie takich terenów już nie ma! To dla nich stworzono tę ustawę. A nie po to, żeby tam, gdzie są budynki jednorodzinne budować bloki. Plan zagospodarowania zabudowy jednorodzinnej jest dookoła, a w samym środku mają powstać bloki. Jest sąsiedztwo bloków niedaleko, jest tam działka wyznaczona pod taką zabudowę. Dlaczego zatem chcemy zgadzać się, żeby w tym miejscu powstały bloki? Jaka będzie nasza wiarygodność, jeśli nasze słowo, a nawet dokumenty i plany możemy zmieniać od tak? Bo tak nam wygodniej. My, jako radni, a także włodarze powinniśmy zadbać o to, żeby rozwój budownictwa wielorodzinnego odbywał się w miejscach do tego przeznaczonych. Cała sztuka polega na tym, aby przekonać deweloperów, żeby inwestowali tam, gdzie mogą, a nie tam, gdzie chcą. Zastanówmy się, co się stanie, jeśli się zgodzimy i ruszy lawina kolejnych wniosków. Moim zdaniem niniejsza uchwała nie jest w pełni uzasadniona i celowa – powiedział Synakiewicz.

Głos zabrał także radny Roman Danielewski, który odkąd tylko ten temat się pojawił, zawsze głosował zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Osiedla Leśnego. – W 2013 roku, na wniosek ówczesnego burmistrza Ignacego Pogodzińskiego i jego zastępcy, obecnego burmistrza Mariusza Piotrkowskiego podjęliśmy uchwałę, by w tym miejscu powstała strefa buforowa łagodnego przejścia z budownictwa jednorodzinnego do wielorodzinnego. W tzw. międzyczasie pojawił się inwestor, który kupił działkę i wyszedł z pomysłem, żeby wybudować tam bloki. Nikt rozsądny nie będzie podważał tego, że mieszkania są potrzebne. One były też potrzebne w 2013 roku. Z tego, co naliczyłem, w obecnej kadencji jest dziewięciu radnych, którzy wtedy także byli radnymi i głosowali za. Pan Kłosowski ma swoją wizję. Ja szanuję ludzi, którzy mają swoją wizję, nawet jeśli się z nią nie zgadzam. Gdyby deweloper dogadał się z mieszkańcami, poparłbym uchwałę. Mieszkańcy jednak na zmiany się nie godzą. Ja stoję przed wyborem czy mieszkańców i funkcję radnego traktować poważnie, czy być chorągiewką na wietrze… – spuentował Danielewski.
W czasie sesji rady, podczas której przegłosowywano uchwałę, przewodniczący komisji merytorycznej Marek Gajewski powiedział, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały przy jednym głosie sprzeciwu. Dodał, że inwestor będzie partycypował w kosztach budowy infrastruktury – dróg.

Przed samym głosowaniem przewodnicząca rady Anna Kijowska jeszcze raz zasugerowała, że tylko głosowanie „za” jest właściwe. – Czy jesteście za rozwojem – zapytała retorycznie.

Ostatecznie tylko czterech radnych było przeciwnych budowie bloków w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Dziwić może postawa radnych, którzy w ubiegłej kadencji blokowali zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, a teraz zmienili zdanie i poparli wniosek. Ostatecznie jednak deweloper dopiął swego i bloki w kontrowersyjnym miejscu powstaną.

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (23) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (12)

  mariusz, w dniu 25-07-2019 17:28:23 napisał:

  niech deweloper wybuduje też drogę do swojego osiedla bo jazda po tej polnej drodze do miejsca w którym będzie mieszkać docelowo kilkaset osób to jakieś nieporozumienie ... a tak poza tym władza która nie słucha głosu wyborców to zła władza więc pamiętajcie Państwo radni i Panie burmistrzu dzięki komu pełnicie swoje funkcje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 1 (23)

  Poseł, w dniu 25-07-2019 19:38:05 napisał:

  No i dobrze brawo za dobrą decyzję

  odpowiedz

  • -1 (13)

  Hehd, w dniu 26-07-2019 06:21:40 napisał:

  No i teraz my wszyscy dorzucimy miliony do budowy drogi, sieci elektrycznej i sieci wodociągowej aby panu deweloperowi szło jeszcze lepiej. Ciekawe co z zagospodarowaniem przestrzennym, które było tylko na domki jednorodzinne. Widać wszystko można zmienić:)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (12)

  Piotr, w dniu 26-07-2019 07:30:53 napisał:

  Oj tam oj tam....... bloki powstaną , drogi powstaną , drzewa urosną i za 10 lat zapomnimy o perypetiach....I będziemy się cieszyć jaki Szubin jest piękny :)

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Mieszkaniec, w dniu 26-07-2019 08:45:45 napisał:

  Super w końcu się dogadali i dobre miejsce na Bolko

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (9)

  Ju, w dniu 26-07-2019 08:46:14 napisał:

  Radny Marek Gajewski dodał „że inwestor będzie partycypował w kosztach budowy infrastruktury – dróg.”. Ten radny jest bajkopisarzem. Żaden przepis nie zobowiązuje Kłosowskiego do partycypowania w takich kosztach, a nie łudźmy się, że inwestor zdecyduje się wyłożyć kilkaset tysięcy złotych ze swojej kieszeni na budowę miejskich dróg. W uchwale dot. zgody na budowę bloków oczywiście też takiego zobowiązania nie ma i nie mogło być. Radni jednak już w trakcie budowy bloków podniosą rękę za taką uchwałą, w której wpisze się do planów inwestycyjnych Gminy Szubin drogę prowadzącą do osiedla Kłosowskiego i wpiszą odpowiednią kwotę do budżetu. Tak, więc radny Gajewski dla usatysfakcjonowania gawiedzi i uciszenia emocji powiedział kilka nierozsądnych słów bez pokrycia, których niestety nikt później nie weryfikuje. Chociaż może faktycznie Kłosowski wyłoży 500 zł ze swojej kieszeni na budowę przez Gminę dróg za 2 mln zł i radny Gajewski triumfalnie rzecze; „A nie mówiłem…” Polecam też czytelnikom stronę: https://portal.posiedzenia.pl/szubin. Z tej strony można dowiedzieć się, który z radnych jak głosował w na konkretną uchwałę, w tym na uchwałę dotyczącą podwyższenia sobie diet przez radnych.

  odpowiedz

  • 5 (13)

  Mona, w dniu 26-07-2019 09:37:01 napisał:

  Jestem ciekawa jak zagłosawaliby pani Kijowska lub pan Gajewski, gdyby ktoś chciał postawić bloki przy posesjach, w których sami mieszkają. Czy również chętnie poparliby wniosek dewelopera.

  odpowiedz

  • 8 (12)

  Mona, w dniu 26-07-2019 09:48:53 napisał:

  A jesli chodzi o obietnice pana dewelopera, pragne przypomnieć, że miał on naprawić ulice Pałucką, po wjazdach ciężarówek z ziemią na cegielnię. A jak zostały spełnione te obietnice - każdy widzi. Teraz na stronach bipu sa ogłoszenia o przetargu na przebudowę Pałuckiej - robi to gmina.

  odpowiedz

  • -1 (15)

  Prawnik, w dniu 26-07-2019 12:24:17 napisał:

  Jestem mieszkańcem i mi wzupelnosci nieprzeszkadza że będzie tam blok to jest miasto a nie wieś i bloki tu są i będę

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  mamo, w dniu 26-07-2019 13:19:03 napisał:

  nich naprawi wszystkie drogi rozwalone w koło Szubina

  odpowiedz

  • 3 (15)

  Ja, w dniu 26-07-2019 21:35:43 napisał:

  Przykre że tylko Pan Danielewski myśli samodzielnie i ma swoje zdanie. Kilka lat temu głosowali żeby były domki a jak już powstało osiedle to nagle pod naciskiem Pana Kłosowskiego ulegli. Jeden po drugim.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  polska rodzina, w dniu 29-07-2019 13:06:22 napisał:

  Może radni zajmą się tez wiejskimi sprawami i porządkami tam panującymi. W niedzielę byliśmy nad jeziorem w Żędowie, a tu w środku wsi nieład, porozstawiane urządzenia rolnicze, snopki jak w źle zarządzanym pegeerze. Taka malownicza miejscowość, a tak nie wykorzystana turystycznie.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  maniek567, w dniu 29-07-2019 13:35:41 napisał:

  no i super! dobra decyzja - będą kolejne bloki blisko szkoły. Moje dzieci będą miały o wiele bliżej na lekcje :)

  odpowiedz

  • 3 (7)

  kostek, w dniu 29-07-2019 14:16:21 napisał:

  Nie mogę pojąć, że komuś mogą w mieście przeszkadzać 5 piętrowe bloki?? Blok to nie obora!

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Ekonom, w dniu 30-07-2019 10:49:14 napisał:

  Stało się - i bardzo dobrze. Cała Polska zabiega o budowę bloków. PiS - o Mieszkanie +, PO o TBS, ale jeśli gmina jest biedna to po nogach należy całować kogoś, kto chce budować bloki. Im więcej mieszkań tym są one tańsze. Takie jest prawo podaży i popytu. Bloki w tym miejscu są naturalnym rozwojem osiedla. Istniały zanim ludzie zaczęli budować swoje domki na polach uprawnych

  odpowiedz

  • 2 (6)

  obywatel Szubina, w dniu 30-07-2019 10:54:45 napisał:

  Apel do radnych Synakiewicza i Danieleskiego oraz redaktora. Jaką "kontrowersyjną" decyzję? Czy rozumiecie co znaczy DE-MO-KRA-CJA tak często wycierająca "usta" przez KOD? Otóż demokracja to wola większości. Jeżeli tego nie rozumiecie to opuście radę miasta, a drzyjcie szaty o przegrane głosowanie. Plan zagospodarowania można zmienić to go się zmienia i robią organy demokratyczne.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Novitus Deon E
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Masaż leczniczy
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Kalkulatory
od 6,90PLN
Tonery Directions
27PLN
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)