Dziś mamy 28 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2020

Środowe popołudnie z książką. Omawiano powieść Rhiannon Navin

fot. PiMBP Nakło

fot. PiMBP Nakło

W środowe popołudnie uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, aby #porozmawiać o powieści Rhiannon Navin „Kolor samotności”. Narratorem książki jest 6-letni chłopiec. Jest to zabieg ciekawy i dość niecodzienny. Niektórym lektura może się przez to wydawać infantylna i dziwna.

Głównego bohatera, Zacka, poznajemy w dniu, w którym zawalił mu się świat. Chłopiec próbuje poradzić sobie ze śmiercią brata i stratą matki, która choć fizycznie wciąż jest obecna, to myślami odeszła wraz ze starszym synem. Dręczony przez koszmary Zach nie może liczyć na wsparcie najbliższych. Sposobem na wyjście z traumy jest dla niego ucieczka w świat wyobraźni. Czyta i maluje, co pomaga mu zrozumieć i uporządkować własne uczucia. Navin przedstawiła rozterki i bolączki małego chłopca w bardzo realistyczny sposób, do tego genialnie pokazuje żałobę widzianą oczami dziecka. Zaskakuje czytelnika olbrzymią ilością mądrych i chwytających za serce przemyśleń. Pokazuje też jak wielka siła drzemie w rodzinie i jak straszna jest samotność - zwłaszcza w obliczu tragedii. Chociaż ze względu na poruszaną problematykę powieść nie należy do lekkich lektur, zdaniem klubowiczów warto ją przeczytać.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 19 lutego. Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Mariusz Skoczek PiMBP Nakło

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)