Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2018

Środki na innowacje dla firm. Niedługo ruszają konkursy

fot. archiwum

fot. archiwum

Jeszcze do 14 stycznia trwają konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego # Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w których mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu będą mogły uzyskać środki na innowacje.

- W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym co czwartą złotówkę przeznaczamy na wspieranie przedsiębiorców. Środki kierujemy między innymi na działania innowacyjne. Dodatkowe punkty przyznajemy przedsiębiorstwom, które planują innowacje w skali kraju lub nawet świata – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Konkursy będą przebiegają jednocześnie dla przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych. Dla tych pierwszych do podziału jest 52,5 mln złotych, dla drugich 17,5 mln złotych. Każda z wyłonionych w konkursach firm może otrzymać tzw. dotację zwrotną w wysokości do 500 tys. złotych. Mimo takiej nazwy środków nie zawsze będzie trzeba zwracać. Najlepiej ocenieni wnioskodawcy podpiszą umowę, w której określone będą dwa wskaźniki: pierwszy dotyczący nowych miejsc pracy, drugi odnoszący się do stosunku przychodów ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług do wartości wnioskowanego wsparcia. Jeśli po zakończeniu projektu oba wskaźniki zostaną spełnione, firma zachowuje całą dotację.

Pierwszym etapem konkursów będzie preselekcja (wnioski można składać do 14 stycznia), podczas której zostanie stworzony wstępny ranking najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, które będą mogły ubiegać się o dotację. Każdy przedsiębiorca będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek. Przyznane środki będzie można przeznaczyć zarówno na zakup rzeczowych aktywów trwałych, np. maszyn, jak i zakupów wartości niematerialnych i prawnych, np. licencja na oprogramowanie. Z tym, że wszystkie wydatki muszą wiązać się z planowaną dywersyfikacją lub zmianą modelu produkcji, lub świadczenia usług. Ważnym jest, że planowane procesy, produkty lub usługi muszą być innowacyjne co najmniej w skali całego województwa.

W porównaniu z pierwotnymi założeniami konkursu, o dofinansowanie mogą także ubiegać się przedsiębiorcy związani z przetwórstwem rolno-spożywczym, co wpisuje się w strategię rozwoju regionu w oparciu o tzw. inteligentne specjalizacje, a jedną z nich jest właśnie zdrowie i bezpieczna żywność.

materiał: Beata Krzemińska

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    sama_prawda, w dniu 11-12-2018 14:27:16 napisał:

    Dlaczego usunięto mój komentarz? Nie obrażał nikogo tylko mówił szczerą prawdę. Czekamy na ogłoszenie wyników, zobaczmy kto zgarnie całą pulę.. Zobaczmy także ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na projekty dla "Kowalskiego"

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)