Dziś mamy 20 marca 2019, środa, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2019

Spotkanie z historią. Pamiętnik Powstańca Wielkopolskiego

fot. Jolanta Dąbrowska

fot. Jolanta Dąbrowska

Wyjątkowa, 100-rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest doskonałą okazją, by polecić # czytelnikom książkę opisującą te historyczne wydarzenia.

10 stycznia 2019 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle Pan Mariusz Gratkowski bardzo interesująco omówił publikację Wojciecha Jedliny-Jacobsona „Z ludem wielkopolskim przeciw zaborcom. Wspomnienia”, która w październiku 2018 r. ukazała się nakładem wydawnictwa Replika. Publikacja opracowana przez dr Bartosza Kruszyńskiego to pamiętnik jednego z liderów powstania w północnej części kraju Wojciecha Jedliny- Jacobsona.

Autor zamyka opisywane perypetie powstańcze w ramach czasowych od grudnia 1918 do połowy lutego 1919 roku. Opowiada, jak będąc jeszcze oficerem niemieckim, trafił w szeregi powstańców, jak objął zwierzchnictwo nad powstańczym „pospolitym ruszeniem” w Gnieźnie i jak zarządzał operacjami powstańców na terenach na północ od Gniezna.

W książce wspomina też o swym pobycie w Nakle i spotkaniu z komendantem oddziałów powstańczych w Nakle ppor. Edmundem Bartkowskim.

„Z ludem wielkopolskim przeciw zaborcom. Wspomnienia” Wojciecha Jedliny-Jacobsona Pan Mariusz Gratkowski przekazał bibliotece w darze i po jej opracowaniu dostępna będzie w placówce przy ul. Dąbrowskiego 20 w Nakle.

materiał: Jolanta Dąbrowska

Oceń artykuł: 14 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    wit, w dniu 12-01-2019 13:41:08 napisał:

    Super spotkanie, piękny wykład Pana Gratkowskiego, Dziękujemy Pani Dyrektor /szkoda, że odchodzi na emeryturę\ oraz dziewczynom za przygotowanie spotkania.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Jadalnia / pokój dzienny
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Meble łazienkowe
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Budowa magazynów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)