Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2019

Spotkanie w sprawie MDW E-70. Omówiono szereg zagadnień

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 11.04.19 r. w Warszawie, w senackiej sali im. Augusta Chełkowskiego odbyło się wspólne # spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Dróg Wodnych i Zespołu ds. rewitalizacji Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70.

Spotkanie prowadził Senator RP Jerzy Wcisła, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Dróg Wodnych.

Prelegentami byli:
1. Zbigniew Canowiecki – Prezydent "Pracodawców Pomorza",
2. Monika Niemiec-Butryn – Dyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,
3. Zbigniew Siemoniuk – przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Polskie Wody,
4. Ryszard Silski – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego,
5. Sławomir Napierała – Prezes Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, Burmistrz Nakła nad Notecią,
6. Stanisław Wroński – Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Dróg Wodnych,
7. Andrzej Klimek – Wiceprezes OT LOGISTICS, Dyrektor Dywizji Żeglugi Śródlądowej.
W posiedzeniu uczestniczył Wicestarosta Nakielski Tomasz Miłowski.

Prelegenci omówili szereg zagadnień dotyczących MDW E-70, w tym stan infrastruktury tej drogi, stan turystyki realizowanej z wykorzystaniem wód, kwestie nawigacyjne, bezpieczeństwo, a przede wszystkim wskazano jakie wyzwania stoją przed służbami odpowiedzialnymi za rozwój i utrzymanie tego szlaku wodnego.

Z wypowiedzi mówców oraz dyskutantów wynika, że w pierwszej kolejności, wręcz pilnie, należy dołożyć starań, aby zadbać o stan wód szlaku MDW E-70 pod kątem turystycznym, a więc zapewnić możliwość przepływania jednostek turystycznych (pogłębianie, aby utrzymać poziom wody w wymiarze 1,6 m, oczyszczanie z zarośli, wzmacnianie nabrzeży, taką realizację remontów śluz, aby zapewnić przepłynięcie drogi przez cały wiosenno-letnio-jesienny sezon, oznakowanie).

Jest to element niezbędny aby ruch turystyczny w ogóle miał miejsce, a jednocześnie stymulujący rozwój infrastruktury nadwodnej podnoszący komfort techniczno-organizacyjny korzystającym ze szlaku, zachęcający inwestorów do tworzenia przedsiębiorstw typu: armator, stocznia, restauracja, hotel, itp., również zachęcający samorządy do większego inwestowania w zagospodarowanie terenów bezpośrednio przyległych do nurtu rzek (deptaki, ścieżki do uprawiania sportu, aktywności fizycznej i rekreacji).

Równolegle należy realizować prace nad stworzeniem koncepcji przebiegu drogi wodnej E-70, zabezpieczającej żeglugę jednostek handlowych o ładowności co najmniej 2 500 ton, czyli zbudować szlak transportowy IV lub nawet V klasy (o najkorzystniejszych parametrach żeglugowych). Wiadomym jest, że w obecnym korycie wód Noteci, Kanału Bydgoskiego i Brdy osiągnięcie nawet IV klasy żeglugowej jest niemożliwe, z uwagi na uwarunkowania przestrzenne jak i na wartość zabytkową obecnie funkcjonujących obiektów hydrotechnicznych.

Śluzy Kanału Bydgoskiego i Noteci pozwalają na przeprawę jednostek o maksymalnej ładowności 500 ton, a ich rozbudowa jest niemożliwa chociażby z uwagi na ich zabytkowy charakter, prawnie chroniony. Meandry Brdy i miejska zabudowa na tym odcinku całkowicie wykluczają poprowadzenie toru E-70 dotychczasową drogą. Przebieg drogi warunkują również rozwiązania przyjęte na drogach E-30 (Odra) i E-40 (Wisła i szlak od Wisły do Brześcia).

Jest zobowiązanie ze strony Zespołu ds. rewitalizacji Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 zlecenia opracowania takiej koncepcji.

Miejmy nadzieję, że będzie ona uwzględniała taki przebieg, aby przyszła droga nie omijała Nakła (w trakcie dyskusji Prezes Portu w Gdańsku zwrócił uwagę na potrzeby transportowe nakielskiego Oddziału firmy Cukier Polski, dodać można potrzebę transportu zboża z elewatorów w Nakle).

materiał: Władysław Gajewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)