Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 marca 2017

Spotkanie członków Izby Rolniczej. Producenci rzepaku mają problem

fot. LK

fot. LK

24 marca 2017 w Szubinie odbyło się posiedzenie członków Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej # Izby Rolniczej w Nakle nad Notecią. Rozmawiano m.in. o sytuacji rolnictwa w województwie, przygotowaniach do konferencji Euro-Rzepak 2017 w Minikowie i o bieżących problemach rolników.

W spotkaniu wzięli udział kierownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nakle nad Notecią Zdzisław Żygas, prezes KZPR iRB Juliusz Młodecki, przewodniczący Rady Powiatowej KPIR w Nakle nad Notecią Przemysław Leppert, burmistrz Szubina Artur Michalak, sekretarz gminy Renata Kabulla, pracownik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Szubinie Małgorzata Pietrykowska, członek komisji rolnictwa rady miejskiej w Szubinie Paweł Wuka oraz inni zaproszeni goście.

Juliusz Młodecki przedstawił po krótce informacje o działalności Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Mówił także o przygotowywanej konferencji „Euro-Rzepak 2017”. W tym roku zaplanowano już 2 edycję. Jej tematyka ma być poświęcona samozaopatrzeniu i wykorzystaniu rodzimego białka w produkcji pasz. Ma to być element dyskusji.

- Trzeba pokazać zainteresowanym nasze problemy, zaznaczyć, że to kwestia nie tylko polska, ale także europejska – powiedział Młodecki.

W trakcie spotkania zwrócił uwagę także na stosowanie bezpiecznych środków ochrony roślin. Rolnicy nie mają zgody na stosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów. Ostatnio organizacja Greenpeace informuje, że mogą być one szkodliwe dla pszczół. Jest to problem dla wszystkich rolników, a teraz dotyka szczególnie producentów rzepaku i buraków. Dlaczego? Wcześniej, gdy można było stosować środek do zaprawiania nasion rzepaku i buraków, nasiona „uzyskiwały” specjalną otoczkę, dzięki której nie były podgryzane przez owady. Teraz, gdy Unia Europejska wydała zakaz, rolnicy muszą dodatkowo nawet 3 razy stosować opryski przeciw owadom. Niektórzy z producentów rzepaku twierdzą, że środek stosowany w ziemi był bardziej przyjazny dla środowiska, niż ten, który teraz stosuje się bezpośrednio na rośliny.

Zebranym przedstawiono także informację na temat działalności Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nakle nad Notecią. Zdzisław Żygas, kierownik jednostki, omówił po krótce zadania, które realizuje Ośrodek. To, np. udzielania porad i informacji rolnikom – o technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomice rolnictwa, rozwoju obszarow wiejskich, ekologii i środowisku, przeprowadzanie szkoleń i eliminacji do olimpiady dla młodych rolników, rozliczanie podatku VAT. W Ośrodku przyjmowane są także wnioski o modernizację gospodarstw i dopłaty do materiału siewnego a także wiele innych.

Zdaniem Żygasa, zbyt mały nacisk kładzie się ostatnimi czasy na budowanie świadomości rolników dotyczącej ubezpieczeń gospodarstw. Chociaż są minimalne sankcje za brak ubezpieczenia, to i tak nikt ich nie stosuje.

- Wystarczającą karą jest to, że coś się stanie. Lepiej unikać dodatkowych kar finansowych – stwierdził. Przemysław Leppert zauważył, że ubezpieczenia są bardzo zróżnicowane, przez co rolnicy mogą stwierdzić, że nie opłaca im się ubezpieczać plonów, bo składka jest po prostu za wysoka.

Zgodnie z proponowanym porządkiem obrad, członkowie Izby mieli zapoznać się z informacją kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Nakle nad Notecią Adama Tchórzewskiego, jednak tem nie pojawił się na spotkaniu.

- Po raz kolejny nie pojawia się nikt z ARiMR. Staje się to złą zasadą. Szkoda, bo Agencja ma zawsze wiele do przekazania rolnikom – powiedział Mirosław Smaruj.

Podczas spotkania mówiono także o tym, że dwie uczelnie wyższe – UTP i UMK – chcą powołać kierunek weterynarii, co Izba Rolnicza będzie popierać. Wspomniano także o wycince drzew na posesjach rolników, która jest uzasadniona, jeżeli chce się przywrócić grunty do produkcji rolnej. Mowa była także o saletrze amonowej – jednym z najpopularniejszych nawozów, w stosunku do którego mają się zmienić przepisy dotyczace transportowania i przechowywania. Jak zapewniają przedstawiciele PIPC, Polska wystąpiła już do odpowiednich władz o wprowadzenie okresów przejściowych. Ma to pomóc rolnikom, a także innym podmiotom przewożącym i przechowywującym saletrę amonową odnaleźć się w nowej sytuacji. 

Oceń artykuł: 28 29

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (13)

    rolnik, w dniu 25-03-2017 20:36:06 napisał:

    po co ma się pojawiać "kierownik" ARiMR Nakło skoro on się na niczym nie zna oprócz zapalania światła. Nawet jeśliby się pojawił to i tak żadnych konkretów by nie przekazał. Bardzo dobrze Panie Adamie że Pan nie pojawia się na spotkaniach po co ma Pan tracić czas skoro można myśleć nad dalszym bezskutecznym werbowaniem nowych członków "dobrej zmiany" :D pozdr

    odpowiedz

    • -1 (7)

    rolnik, w dniu 25-03-2017 21:49:34 napisał:

    To prawda po co Pan Adam ma się pojawiać na takim spotkaniu i tracić czas dla kogo ilu tam było rolników ? i po co .

    odpowiedz

    • 4 (6)

    też rolnik, w dniu 25-03-2017 23:40:21 napisał:

    A kto zapali i zgasi światło ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Tydzień dla serca. Wykonuj badania profilaktyczne

Zaczynamy Tydzień dla Serca. Pragniemy zwrócić uwagę #na problem chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jest to główna przyczyna zgonów w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)