Dziś mamy 5 sierpnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2019

Spływ kajakowy Łobżonką. Uczestnicy zmierzyli się z. „poligonem zwałkowym”

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

25 listopada 2019 r. wychowankowie Zakładu Poprawczego w Kcyni, w ramach #realizacji celów i zamierzeń programu wychowawczego „Bezpieczne Kajakarstwo”, wzięli udział w spływie kajakowym na rzece Łobżonce.

Aby doskonalić nasze umiejętności manewrowania na rzekach z wieloma naturalnymi przeszkodami, zdecydowaliśmy się zmierzyć z tzw. „poligonem zwałkowym”. Tak w naszym środowisku kajakarzy nazywany jest odcinek Łobżonki z Kościerzyna Wielkiego do Klawka.

Ważnym elementem naszego spływu-szkolenia było uważne asekurowanie przez doświadczonych kolegów debiutanta na tego typu rzekach, jakim był nasz nowy kolega kajakarz Nikodem. Spłynięcie Łobżonką zawsze wzbudza nasze pozytywne emocje, a wybrany odcinek słynie z wielu trudnych i wymagających przeszkód. Pociągającą nas tajemnicą tej rzeki jest jej zmienność i nieobliczalność. Mimo że, spływamy nią kilkanaście razy rocznie, za każdym razem zaskakuje nas swym nowym obliczem. Rzeka ta zniewala na nowo odkrywanym naturalnym urokiem i pięknem. Listopadowe zimne podmuchy wiatru odarły nadbrzeżne drzewa z ich kolorowych liści. Jedynie świerki ciemnym malachitem swych igieł stroją tą leśna głuszę, otaczającą nas zewsząd. Wokół wszystko szare, smutne, zapłakane… Jedynie rzeka, na przekór otaczającej nas melancholii, żyje szybkim i nieokiełzanym nurtem. Las przykryty pierzyną liści i uschniętych traw szykował się do snu. Niewidziane wcześniej, spośród zielonej gęstwiny liści, ptaki drapieżne, siedząc jak duchy na nagich konarach, uważnie obserwowały nas i otaczający ich runo leśne, aby dopaść nieuważną mysz lub nornicę. Gdzieś zaskrzeczała sroka i wrona głośnym echem oznajmiła swą obecność. Pracowite bobry poprawiały swoje wysokie tamy przed zimą i zostawiły świeże ślady swych zębów na okolicznych drzewach, aby mieć zapas pożywienia na zbliżający się czas.

Inaczej Łobżonka wygląda latem, przy niskich stanach wody, gdy wyeksponowane z wody, bezładnie leżące pnie drzew, upodabniają ją do składowiska tartacznego. Jego pokonanie wymaga akrobacji kajakowej w poszukiwaniu wody. Inaczej teraz, późną jesienią, gdy wysoki poziom wody pozwala rozwinąć „kajakowe skrzydła”. Choć ilość przeszkód jest mniejsza, to szybko przepływająca woda przez te, które wystają, stawia nowe wyzwania. Dodatkowo niska temperatura zmusza do bacznej uwagi, aby nie ulec niespodziewanej „kabinie”, a co za tym idzie, w konsekwencji do niebezpiecznego wychłodzenia ciała nieuważnego kajakarza.

Nasza przygoda z Łobżonką zakończyła się po czterech godzinach, dopłynięciem do Klawka. Po załadowaniu kajaków na przyczepkę i sprzętu kajakowego do samochodu, powróciliśmy do zakładu. Nasz sezon kajakowy w tym roku nie zakończył się jeszcze…

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)