Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 lipca 2016

Spada sprzedaż maszyn rolniczych. Czym to jest spowodowane?

fot. arch.

fot. arch.

Z ostatnich danych opublikowanych przez branżę maszyn rolniczych wynika, iż w porównaniu z# zeszłym rokiem spadła liczba rejestracji nowych pojazdów. Wyjątkiem jest tutaj warmińsko-mazurskie, które jednak dotychczas odstawało od reszty kraju.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która przestawiła wyniki sprzedaży ciągników i przyczep rolniczych, w swoim komentarzu podkreśliła istotny spadek sprzedaży. Dla porównania w kujawsko-pomorskim do lipca br. zarejestrowano 311 nowych ciągników. Rok temu o tej porze było ich 661.

Wynika to z tego, o czym powiedziało nam kilku sprzedawców maszyn obecnych w Minikowie. W dużej mierze zakup maszyn zależy od unijnych funduszy. – Jest tak, iż te nowe pieniądze z PROW 2014-2020 jeszcze nie są dostępne (a mamy połowę 2016 roku – dop. red.). Wiem, ze kilku rolników poskładało odpowiednie wnioski i czekają – powiedział nam jeden ze znanych dilerów maszyn.

Z rozmów z rolnikami wynika też nieco inny obraz. Gospodarze, licząc się z niepewnością funduszy unijnych po 2020 roku, chcą jeszcze w miarę możliwości wykorzystać aktualną transzę pomocy. Maksymalnie. Ile się da.

PIGMiUR przewiduje, iż sytuacja takiego zastoju potrwa gdzieś do pierwszego kwartału 2017 roku.

Kolejną przyczyna dołka sprzedaży maszyn są ceny skupu płodów rolnych. Zaś nadchodzące żniwa... no cóż. – Na dwoje babka wróżyła. Niby w skupach jest nisko, ale proszę spojrzeć na pogodę. Chociażby poprzez rzepak. Jest mokry. Widzę, że zbiory będą mniejsze, teoretycznie więc ceny w skupie powinny być wyższe. Ale znowu. Ukraina „podeśle” nam trochę tego rzepaku od siebie i... Gdzie tu więc kupować nowe maszyny? – powiedział nam jeden z rolników.

Ryszard Kamiński, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wskazał tez inny aspekt tej sprawy. W jego opinii spora część gospodarstw i tak są przeinwestowane jeśli chodzi o liczbę maszyn. – Jeżdżę po naszym województwie obserwując różne gospodarstwa, gdzie jeden, czy drugi rolnik ma po kilka ciągników ich posiadanie uzasadniając tak, że nie musi czegoś tam podhaczyć, przełączać, dołączyć i kupiłby kolejną maszynę, któraby tam do czegoś innego posłużyła. Wydaje mi się, że ten rolnik, który liczy, szczególnie w obecnych czasach, pieniądze nie kupi trzeciego czy czwartego ciągnika czy 7 przyczepy. A takie zakupy nie są czymś unikalnym i wyjątkowym na 100 hektarach powierzchni danego gospodarstwa. Po to są te stu-, dwustukonne ciągniki, żeby mogły te dziesiątki i setki hektarów obsłużyć – podkreślił Ryszard Kaminski.

Oceń artykuł: 79 77

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    ss, w dniu 27-07-2016 13:36:19 napisał:

    czym, spowodowana WYSOKIMI CENAMI!!!!!

    odpowiedz

    • 4 (8)

    Pipi, w dniu 27-07-2016 14:00:02 napisał:

    15 lat temu na wsi królowały URSUSY i Zetory. Dziś na wsi, to już sprzęt prawie nowy i z wyższe półki, o większej mocy. To jak taki rolnik w ostatnich paru latach kupił ciągnik, przyczepę, lub jakaś maszynę, to jej po prostu nie kupi znowu bo skąd ma na to brać (choć rolniki coraz więcej kasy mają, a ciągle płaczą - zobaczcie domy , samochody, motocykle, oczka wodne, baseny, trampoliny wszystkiego mają pełno). To boom się skończył, ale sprzedaż będzie zawsze, bo systematycznie, ktoś będzie coś potrzebował lub wymieniał stary sprzęt na nowy. Póki co rynek się nasycił:)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    kat, w dniu 28-07-2016 08:49:41 napisał:

    Powód? PIS u władzy!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa hal
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)