Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2019

Śniadanie Wielkanocne w "Słoneczku". Dzieci uczciły ważny dzień

fot. Marzena Mikołajczak

fot. Marzena Mikołajczak

17 kwietnia w nakielskim Przedszkolu „Słoneczko” uroczyście # obchodzono ważny dzień.

Rodzice zadbali o odświętny ubiór dla swoich pociech, panie o dekoracje na stołach oraz przysmaki na świątecznym stole, a dzieci od rana chętnie śpiewały piosenki związane z tematyką Wielkanocy.

Ważnym punktem w obu grupach była tradycja dzielenia jajkiem, składania życzeń, wspólne zjedzenie najważniejszego śniadania w roku. Po śniadaniu przyszła pora na szukanie prezentów na placach zabaw przy przedszkolu.

Dzieci miały okazję znaleźć prezent ukryty w różnych miejscach i czerpać radość z wspólnie spędzonego czasu.

materiał: Marzena Mikołajczak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)