Dziś mamy 27 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

06 września 2016

Sezon grzewczy za pasem – jaki węgiel wybrać?

fot. Skład Węgla GROSZEK

fot. Skład Węgla GROSZEK

Każdy kto ogrzewa swój dom węglem wie, że najlepiej zaopatrzyć się w opał latem, kiedy jego ceny są najniższe. To już ostatni moment, by zakupić odpowiedni opał w rozsądnej cenie. Aby zakup #węgla nie uszczuplił domowego budżetu, aż tak bardzo, jego wybór musi być dobrze przemyślany. Nie bez znaczenia jest też solidny i zaufany sprzedawca, który służy poradą. Jaki zatem węgiel wybrać?

Eko-groszek coraz bardziej popularny

Rodzaj kupowanego węgla zależy od tego w jakim piecu będzie spalany. Najczęściej spotykanymi sortymentami węgla kamiennego przeznaczonymi do spalania w domowych kotłach są: kostka, orzech, groszek i miał. W ostatnich latach na rynku węglowym popularność zyskał tak zwany eko-groszek, przeznaczony do spalania w kotłach z podajnikiem. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu, co sprawia iż jest przyjazny dla środowiska i bardzo wydajny.

Wybierając węgiel warto wziąć pod uwagę trzy podstawowe parametry: uziarnienie, wartość opałową i zawartość popiołu w węglu. Spośród nich najważniejszy to wartość opałowa (kaloryczność), czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału.

Warto pamiętać o prostej zależności

Czy zawsze należy wybierać wysokokaloryczny opał? Niekoniecznie. Węgiel o wysokiej kalorycznościu nie zostaje w pełni wykorzystany w cieplejsze dni i zamiast zysków daje straty na dymie i sadzy. Ale za to świetnie sprawdzi się w dni mroźniejsze. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet przy mocno dodatnich temperaturach. Ale za to w mroźniejsze dni będzie szybko ubywał.

Węgiel przesiewany i fachowa porada

Kupując węgiel, dobrze jest też sprawdzić najprostsze parametry, jakie można ocenić gołym okiem. Wilgotność, czystość węgla (brak kamienia) oraz jego zwarta bryła. W węglu grubym nie powinno być zbyt dużo miału, dlatego dobrze wybierać te składy węgla, które odsiewają miał przed dostarczeniem do klienta. Na początek warto zaopatrzyć się w mniejszą ilość, by zobaczyć, jak paliwo zachowuje się w naszym piecu.

Każdy, kto odwiedzi Skład Węgla GROSZEK przy ul. Młyńskiej 36 w Nakle (tel. 730 300 384 lub 730 300 386), może liczyć na fachową poradę i wysokiej jakości opał w przystępnej cenie. A oprócz tego do zakupionej tony węgla otrzyma ciekawe gratisy.

Materiał reklamowy / Artykuł sponsorowany: Skład Węgla GROSZEK

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)