Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

06 września 2016

Sezon grzewczy za pasem – jaki węgiel wybrać?

fot. Skład Węgla GROSZEK

fot. Skład Węgla GROSZEK

Każdy kto ogrzewa swój dom węglem wie, że najlepiej zaopatrzyć się w opał latem, kiedy jego ceny są najniższe. To już ostatni moment, by zakupić odpowiedni opał w rozsądnej cenie. Aby zakup #węgla nie uszczuplił domowego budżetu, aż tak bardzo, jego wybór musi być dobrze przemyślany. Nie bez znaczenia jest też solidny i zaufany sprzedawca, który służy poradą. Jaki zatem węgiel wybrać?

Eko-groszek coraz bardziej popularny

Rodzaj kupowanego węgla zależy od tego w jakim piecu będzie spalany. Najczęściej spotykanymi sortymentami węgla kamiennego przeznaczonymi do spalania w domowych kotłach są: kostka, orzech, groszek i miał. W ostatnich latach na rynku węglowym popularność zyskał tak zwany eko-groszek, przeznaczony do spalania w kotłach z podajnikiem. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu, co sprawia iż jest przyjazny dla środowiska i bardzo wydajny.

Wybierając węgiel warto wziąć pod uwagę trzy podstawowe parametry: uziarnienie, wartość opałową i zawartość popiołu w węglu. Spośród nich najważniejszy to wartość opałowa (kaloryczność), czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału.

Warto pamiętać o prostej zależności

Czy zawsze należy wybierać wysokokaloryczny opał? Niekoniecznie. Węgiel o wysokiej kalorycznościu nie zostaje w pełni wykorzystany w cieplejsze dni i zamiast zysków daje straty na dymie i sadzy. Ale za to świetnie sprawdzi się w dni mroźniejsze. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet przy mocno dodatnich temperaturach. Ale za to w mroźniejsze dni będzie szybko ubywał.

Węgiel przesiewany i fachowa porada

Kupując węgiel, dobrze jest też sprawdzić najprostsze parametry, jakie można ocenić gołym okiem. Wilgotność, czystość węgla (brak kamienia) oraz jego zwarta bryła. W węglu grubym nie powinno być zbyt dużo miału, dlatego dobrze wybierać te składy węgla, które odsiewają miał przed dostarczeniem do klienta. Na początek warto zaopatrzyć się w mniejszą ilość, by zobaczyć, jak paliwo zachowuje się w naszym piecu.

Każdy, kto odwiedzi Skład Węgla GROSZEK przy ul. Młyńskiej 36 w Nakle (tel. 730 300 384 lub 730 300 386), może liczyć na fachową poradę i wysokiej jakości opał w przystępnej cenie. A oprócz tego do zakupionej tony węgla otrzyma ciekawe gratisy.

Materiał reklamowy / Artykuł sponsorowany: Skład Węgla GROSZEK

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)