Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

11 października 2019

Runda rewanżowa rozpoczęta. Koniec zwycięskiej passy

fot. Marcin Klebs

fot. Marcin Klebs

W ostatnią środę, młodzicy klubu LUKS Feniks Mrocza rozpoczęli rundę # rewanżową rozgrywek KPZPN. Niestety po 6 wygranych z rzędu meczach musieli uznać wyższość gospodarzy Krajny Sępólno, która zalicza się do faworytów rozgrywek.

Mecz był bardzo zacięty i piłkarze o korzystny wynik walczyli do ostatniej minuty. Pierwsza połowa to kilka dogodnych sytuacji gospodarzy i gra z kontry piłkarzy Feniksa.

II połowa to sytuacja dokładnie odwrotna. Gospodarze po strzeleniu bramki bardzo dobrze się bronili i starali się wyprowadzać groźne kontry. Szkoda, że o wyniku rozstrzygnął 1 błąd taktyczny mroteckiego zespołu.

Pomimo porażki chłopcy utrzymali bardzo dobre II miejsce w lidze. Na następny mecz udadzą się do Dąbrowy Chełmińskiej.

Krajna Sępólno - FENIKS Mrocza 1-0

Skład: F. Gondek, P. Gondek, J. Chołys, J. Hamowski, S. Moczadło, Sz. Piątkowski, A. Durau, K. Wiese, C. Frankowski, J. Pacholski, K. Deja, B. Pyszka, M. Bąk , D. Wyrzykowski

Drużyna dofinansowana jest między innymi ze środków UiM Gminy Mrocza na rozwój sportu na terenie MiG Mrocza w 2019 roku.

materiał: Marcin Klebs

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)