Dziś mamy 18 listopada 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

05 listopada 2019

Rozwijanie umiejętności uczniów. Trwa realizacja projektów w CKZIU w Wyrzysku

fot. Katarzyna Kosakowska

fot. Katarzyna Kosakowska

Pozakonkursowy projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” jest # uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ i będzie realizowany do końca 2022 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego) oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego.

W projekcie są rozwijane działania, które zostały zainicjowane w latach 2012-2015 w projekcie „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”.

Przyczynkiem do kontynuacji tych działań jest sukces poprzedniej inicjatywy, wyróżnionej przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka” w ramach konkursu „Dobre praktyki EFS 2014”.

W związku z uruchomieniem projektu przewidziano następujące formy wsparcia w ramach prowadzonych działań:
- płatne staże dla uczniów,
- zajęcia specjalistyczne dla uczniów w innowacyjnych technologicznie laboratoriach,
- dostęp do interaktywnych materiałów dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli przygotowanych w nowoczesnej technologii zamieszczonych na platformie e-learningowej,
- doposażenie szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne do pracowni informatycznej,

Jednostki samorządu terytorialnego, pracodawcy i poszczególne szkoły uczestniczące w projekcie mają okazję współtworzyć rozwijaną w województwie Wielkopolską Sieć Edukacyjno-Gospodarczą.

Celem tego regionalnego przedsięwzięcia jest trwała odbudowa systemu kształcenia zawodowego w Wielkopolsce oraz rozszerzanie i umacnianie relacji pomiędzy szkołami i pracodawcami poprzez mi.in. włączanie pracodawców w proces doradzania uczniom odnośnie kierunków rozwoju zawodowego, trafniejsze dopasowanie ofert staży do umiejętności i kompetencji uczniów przy wykorzystaniu Systemu Zawodowcy czy wsparcie szkół i pracodawców w procesie komunikacji z lokalnymi instytucjami rynku pracy.

Całkowita wartość projektu wynosi 63 500 000,00 zł, w tym kwota dofinansowania z UE (EFS-85%) – 53 975 000,00 zł, w tym środki budżetu państwa (5%). Pozostałą kwotę, stanowiącą 10% wartości projektu,  stanowią środki z budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

1. Od stażysty do specjalisty - Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej 8 „Edukacja”. Działanie 8.3. Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Poddziałanie 8.3.1. Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy.

Głównym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji/kompetencji 7 nauczycieli kształcenia zawodowego, doposażenie 2 pracowni kształcenia zawodowego, ukończenie przez 35 uczniów staży zawodowych oraz podniesienie kompetencji/ kwalifikacji przez 107 uczniów CKZiU w Wyrzysku. Projekt realizowany będzie od kwietnia 2019 do listopada 2020.

Projekt polega na:
- zorganizowaniu staży/praktyk dla uczniów objętych wsparciem,
- zorganizowaniu szkoleń/kursów specjalistycznych realizowanych we współpracy
- z otoczeniem społeczno–gospodarczym,
- doposażeniu pracowni zawodowych w celu zapewnienia w szkołach warunków odzwierciedlających naturalne warunki pracy,
- podnoszeniu kompetencji/kwalifikacji zawodowych nauczycieli kształcenia zawodowego.

W ramach realizacji projektu:
- doposażono pracownię gastronomiczną w meble ze stali nierdzewnej oraz w sprzęt kuchenny,
- młodzież brała udział w kursach: Kurs spawalniczy metodą MIG/MAT, Kurs barman-blender I-go i II-go stopnia, Kurs - sporządzania potraw z warzyw i owoców z elementami carvingu,
- uczniowie brali udział w zajęciach dodatkowych m.in. Zarządzanie projektem informatycznym, Organizacja imprez okolicznościowych i Usługi cateringowe;

Wartość ogółem 427 682,28zł w tym dofinansowanie 384 502,28zł.

materiał: Katarzyna Kosakowska

 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zabiegi odmładzające
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Deska elewacyjna
Kanapa
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Koloryzacja - nowoczesne techniki
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)