Dziś mamy 3 grudnia 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

20 listopada 2023

Rozstrzygnięto konkursy dla sołectw i KGW. Uroczysta gala

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W czwartek, 16 listopada w Karbówku odbyła się #Akademia Żniwna, w trakcie której zostały podsumowane konkursy „Pomysłowy witacz dożynkowy 2023” oraz „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”. Gośćmi na gali byli m.in. wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa, radni sejmiku województwa Stanisław Pawlak i Paweł Zgórzyński oraz poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski.

- Sprawy wsi i ludzi, którzy w nich mieszkają, znajdują się w centrum zainteresowania samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Wspieramy mieszkańców w ich inicjatywach i pomagamy podtrzymywać tradycję, kierując niezbędne środki finansowe do poszczególnych sołectw. Miło jest patrzeć na to, jak dzięki nim rozwija się kujawsko-pomorska wieś – powiedział marszałek Piotr Całbecki

Dariusz Kurzawa w krótkim wystąpieniu podkreślił to, że wieś w Kujawsko-Pomorskiem, działające w sołectwach organizacje i tradycja ludowa są ważne dla samorządu województwa.

Pierwszy konkurs skierowany był do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.  Polegał na wyłonieniu najbardziej pomysłowego witacza dożynkowego. Na konkurs wpłynęło 28 zgłoszeń. Witacze oceniła komisja, w składzie której znaleźli się pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na duże walory kulturowe i ogromny wkład pracy mieszkańców w przygotowywanie witaczy. Pula nagród pieniężnych w konkursie wynosiła 6.000 zł.

Wyniki konkursu na witacz dożynkowy:

Pierwsze miejsce – sołectwo Młyniec Drugi (gmina Lubicz, powiat toruński) - 3.000 zł

Drugie miejsce – sołectwo Szczawno (gmina Skrwilno, powiat rypiński) - 2.000 zł

Trzecie miejsce – sołectwo Sierakowo (gmina Kowalewo Pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński) - 1.000 zł

Kolejny konkurs skierowany był do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa. Celem jaki przyświecał organizatorom była promocja działalności KGW w prowadzonych przez nie świetlicach i wyłonienie najlepszych koncepcji rozwoju działalności kół  w tym roku. Na konkurs wpłynęło 26 zgłoszeń. Ich oceny dokonali pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja oceniała m.in. koncepcje rozwoju kół gospodyń wiejskich, ich wpływ na integrację społeczności lokalnej, zaangażowanie mieszkańców i wpływ organizowanych wydarzeń na promocję kół. Łączna wysokość nagród finansowych w konkursie wynosiła 21.000 zł.

Wyniki konkursu dla kół gospodyń wiejskich:

Pierwsze miejsce – KGW Sadłóg-Sadłóżek-Paniewek (gmina Topólka, powiat radziejowski) – 6.000 zł

Drugie miejsce – KGW w Dziewierzewie (gmina Kcynia, powiat nakielski) – 5.000 zł

Trzecie miejsce – KGW Suchatówka (gmina Gniewkowo, powiat inowrocławski) – 4.000 zł

Czwarte miejsce – KGW w Brzozowie (gmina Kijewo Królewskie, powiat chełmiński) – 3.000 zł

Piąte miejsce – KGW Wronowy Kujawskie Maki (gmina Strzelno, powiat mogileński) – 2.000 zł

Szóste miejsce - Nowoczesne Koło Gospodyń Wiejskich w Grodnie (gmina Baruchowo, powiat włocławski) – 1.000 zł

Wydarzenie uświetnił koncert duetu Queens of Violin i Tomasza Grdenia. Publiczność wysłuchała wykładów na temat tradycji dożynkowych i zdrowego żywienia wygłoszonych przez Hannę M. Łopatyńską z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Halinę Jurkowską reprezentującą Biolit Europe.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Trzeciewnica , w dniu 20-11-2023 15:07:00 napisał:

    A gdzie Sołectwo , KGW Trzeciewnica ? No wiadomo pod sklepem :)

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Wypasacz świń, w dniu 20-11-2023 16:53:26 napisał:

    Kasa misiu kasa a nie kartobanksterka.Wszyscy teraz przed wyborami macie gęby pełne frazesów na temat lokalnej wsi,kieszenie pełne kasy.Nagle przed wyborami Was oświeciło jak rażenie piorunem by żebrać o głos poparcia na wsi.Wcześniej wielu z Was wylewało pomyje i szkalowało.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)