Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 lutego 2019

Reorganizacja sieci szkół. List do burmistrza Kcyni-

fot. arch

fot. arch

Likwidacja szkół w Kcyni budzi wiele emocji. Do redakcji wpłynął list emerytowanego nauczyciela# skierowany do Burmistrza Kcyni z prośbą o jego publikację. Co niniejszym czynimy.

 Kcynia, 20.02.2019r.

...ale nie depczcie

przeszłości ołtarzy

choć macie sami

doskonalsze wznieść...

(A.  Asnyk)

                                Do Burmistrza Pana Marka Szarugi                   

                                 i Rady Miejskiej w Kcyni

 

           Dnia 21 lutego 2019 roku na sesji Rady Miejskiej mają zapaść decyzje co do tak zwanej reformy oświaty w gminie Kcynia. Tak zwana reforma oświatowa zdaniem kcyńskiego samorządu polegać ma na zamknięciu trzech szkół podstawowych jak to określono dla dobra dzieci i nauczycieli oraz finansów gminy. Są to następujące szkoły: w Rozstrzębowie im. Kazimierza Korka, Palmierowie  im. Orła Białego i w Sipiorach im. Pamięci Obrońców Niepodległości. Dlaczego ma zniszczyć się to co dobrze pod względem  dydaktyczno - wychowawczym funkcjonuje i odgrywa znaczącą rolę kulturalno- oświatową dla lokalnej społeczności? Zamknięcie tych szkół nie uratuje przecież finansów gminy a wprost przeciwnie uczyni pustynię  kulturalną na mapie gminy Kcynia a straty trudno jest przeliczyć na pieniądze. Pieniądze to nie wszystko – zniszczyć coś można szybko, trudniej odbudować. Pieniądze w gminie są tylko trzeba racjonalnie nimi dysponować; jest wiele innych możliwości na poprawę gminnych finansów ale nie kosztem zamykania szkół.

          Na sesji ma zapaść także decyzja o przeniesieniu Liceum Ogólnokształcącego imieniem Karola Libelta z budynku przy ulicy Bolesława Pobożnego (dawniej ul. 22 Stycznia) . Kto wpadł na taki zabójczy pomysł? Bo przeniesienie liceum to tak naprawdę jego likwidacja. Liceum powstałe 74 lata temu w obecnym budynku wrosło w tradycje miasta i świadomość mieszkańców. Tę szkołę można wzmocnić poprzez przeniesienie z SP Kcynia klas sześć - osiem.

 W  kontekście tego co napisałem wierzę, że 21 lutego zwycięży rozsądek i poczucie odpowiedzialności.

 Józef Marosz – emerytowany nauczyciel LO Kcynia

Oceń artykuł: 9 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (18)

    stan, w dniu 21-02-2019 13:19:17 napisał:

    burmistrz powinien za to zapłacić fotelem ,stanowiskiem

    odpowiedz

    • 10 (20)

    widz, w dniu 21-02-2019 13:46:45 napisał:

    Szaruga niech napisze z Kurantem ile z budżetu gminy idzie na pensje dla kcyńskich NIEKOMPETENTNYCH URZĘDASÓW i dyrektorków ościennych placówek. Tego Panowie nie podacie do wiadomości prawda ? ot Bohaterowie. Szukajcie u siebie oszczędności Panowie a nie idziecie na łatwiznę. Żadnego pomysłu na zarządzanie Gminą nie macie. Amatorka. Najgorsza Gmina w Powiecie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 12 (14)

    uczennica, w dniu 21-02-2019 14:27:13 napisał:

    Emerytowany nauczyciel kcyńskiego LO niech lepiej zrobi rachunek sumienia, ile dobrego wniósł w edukację młodzieży w tej szkole i czego nas w niej nauczył. I ziemia się kręci...

    odpowiedz

    • 7 (9)

    Kcynianin, w dniu 21-02-2019 16:00:26 napisał:

    Ogladajac sesje rady miasta widac ze to p Kurant rzadzi i kieruje gmina i cala rada wyglada jakby nie mieli swojego zdania A Burmistrz wierzy w przewodniczacego jak boga sami gubia sie w tym co robia nie potrafia odpowiedziec na proste pytania spolecznosci

    odpowiedz

    • -4 (10)

    Klaudia, w dniu 21-02-2019 16:44:55 napisał:

    Niestety dla władz najważniejsze są statystyki. A ludzie A tym bardziej dzieci to nie tabelki, wykresy i stopy procentowe. Dzieci to inwestycja. A skoro wy wybieracie dla nich takie zło to znaczy że w ogóle się dla Was nie liczą. Bo skoro ktoś odbiera dzieciom możliwość kształcenia się w swojej szkole , we własnej miejscowości i w otoczeniu z taka historia to trzeba na prawdę mieć głowę poświęconą tylko statystykom. I żadne tu dobro dzieci, władze gminy ewidentnie pokazują swoją korzyść. A oszczędności można poszukać gdzie indziej A nie tam gdzie na tym ucierpi przyszłość naszej gminy, czyli dzieci. Ja jestem dumna że moje dzieci chodzą do szkoły imienia Pamięci Obrońców Niepodległości ponieważ to jest historia Polski, gminy, naszych przodków i nasza. Jak można tak po prostu zamknąć taka szkole, dla gminy powinno to być porażka.

    odpowiedz

    • -1 (9)

    Ja, w dniu 21-02-2019 16:51:52 napisał:

    Urzedniki w czasie pracy na konkursikach i pierdoly a kasa leci. I na to pójdą te niby zaoszczędzone pieniądze. Co w tej gminie zostanie za kilka lat? Ci z urzędu niech się zastanowia bo za jakiś czas przyjdzie szukać pracy

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Mieszkaniec, w dniu 21-02-2019 18:02:29 napisał:

    Sam Szaruga rocznie kosztuje ponad 200 tyś złotych.niepotrzebna promocja gminy i przynajmniej 2 zbędne etaty w urzędzie to koszt kolejnych 200 tyś. Ja przez chwilę nazbieralem 400 tyś a roczny budzet szkoły w sipiorach to ok 900 tyś więc porównanie sobie ile ten pan wyciąga z nas podatków i na co idzie . Gdzie szkoła i sztab ludzi a gdzie on . Skandal Kryzys finansowy. Brak pieniędzy. Mocno przesadzone słowa i szantaż emocjonalny mieszkańców.

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Kcynianin , w dniu 21-02-2019 18:07:36 napisał:

    Kto z nauczycieli pójdzie do zwolnienia w pierwszej kolejności. Czy pedagodzy którzy mają wiek emerytalny . Bardzo wątpię ponieważ większość to ludzie z układu Szarugi którym włos z głowy nie spadnie. Panie Szaruga patrzymy na Pana ręce

    odpowiedz

    • 7 (11)

    stan, w dniu 21-02-2019 18:39:40 napisał:

    niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego taka cisza o szkole w Dobieszewku i szkole w Chwaliszewie ,to też małe szkoły,albo szkoła Laskownica co tam są za warunki ani boiska ani sali.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (7)

    Malo miasteczkowy , w dniu 21-02-2019 19:44:56 napisał:

    Od zawsze wieś do miasta jeździła małe miasto do dużego i to się nie zmieni czy się Wam podoba czy nie zamienić wiejskie domki na mieszkania w mieście i problem znika

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (6)

    Lele, w dniu 22-02-2019 08:13:36 napisał:

    Takiego sobą r wybraliście burmistrza...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Konstrukcje stalowe
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)