Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

04 października 2019

Remont rowów melioracyjnych. Koszt prac 240 tys. zł

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

W dniu 03.10.2019r. Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza podpisał umowę dotyczącą realizacji# zadania pn. „Przebudowa, odbudowa mienia Gminy Mrocza uszkodzonego w wyniku nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 roku” w zakresie Remont rowów melioracyjnych będących własnością Gminy Mrocza , nr R-R12, R-R25, R-R26, R-R26a wraz z przepustem w drodze gminnej nr 090170C, km 0+535.

Wykonawcą przedsięwzięcia jest Gminna Spółka Wodna w Mroczy . Wartość zadania to 241 572,00 zł. brutto. W ramach inwestycji zostaną wykoszone pobocza rowów, usunięte zostaną zakrzaczenia, które utrudniają odpływ wody, oraz przeprowadzone zostanie odmulenie i pogłębienie dna. Ponadto w ciągu ul. Łąkowej zostanie wyremontowany przepust oraz zamontowane zostaną bariery ochronne. Termin realizacji zadania przewidziany jest do 02.12.2019r.

Materiał: Ewelina Musiał / UMiG Mrocza

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykuły

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)