Dziś mamy 23 stycznia 2019, środa, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2018

Remont kościoła pw. św. Stanisława. „Przystępujemy do ratowania zabytku”

fot. MM

fot. MM

Od dłuższego czasu trwają prace remontowe w kościele pw. św. Stanisława w Nakle. Świątynia # została zbudowana w 1895 roku dla wspólnoty ewangelicko-unijnej i był jej własnością przez 50 lat. Wkraczająca armia sowiecka w styczniu 1945 roku zniszczyła wieżę kościelną, która w roku 2016 została zrekonstruowana.

W związku z trwającym remontem rozmawialiśmy z proboszczem parafii pw. św. Stanisława, ks. Tadeuszem Michalakiem - Kościół wymagał remontu, w szczególności jego dach, ponieważ przeciekał on już mocno od dłuższego czasu. Świątynia jest w trakcie przywracania do jej pierwotnego stanu, tak jak wyglądała przed wojną. Podczas wojny strącono wieżę, która spadła na część południową kościoła, poważnie ją niszcząc. W tej chwili przystępujemy nie do remontu, ale do ratowania zabytku – powiedział proboszcz.

Aktualnie przeprowadzono już prace konserwatorskie wewnątrz, takie jak odgrzybianie, suszenie oraz wymiana zniszczonych belek. Strona południowa światyni jest już odrestaurowana. W najbliższym czasie remontowana będzie kolejna strona, a gdy skończony będzie główny dach, prace przeniosą się na część zewnętrzną dachu (prezbiterium, nawy boczne oraz zakrystie po prawej oraz po lewej stronie). Wystawione będą również wieżyczki, które znajdują się od strony północnej. Po przeprowadzeniu tych wszystkich prac kościół będzie wyglądał jak przed wybuchem wojny.

- Cały dach będzie kryty dachówką ceramiczną koloru grafitowego. Wieża pokryta jest miedzią konstrukcji stalowej - odeskowana i ofoliowana. Cały koszt wieży wyniósł 1 mln. zł wraz z pracami i materiałami. Koszt dachu(nawa główna, prezbiterium, nawy boczne, zakrystie oraz sufit) będzie wynosił około 1,3 mln. zł. W tym roku kościół otrzymał dofinansowanie z powiatu oraz gminy. Możliwe, że dostaniemy także dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. W chwili obecnej mamy zabezpieczenie w wysokości 500 tyś. zł, więc potrzebujemy jeszcze jakieś 800 tyś. zł. Powiat nakielski wsparł nas kwotą 8 tyś. zł, natomiast Od gminy dostaliśmy 150 tyś. zł + dodatkowe 100 tyś zł w związku z tym, iż kościół w Ślesinie nie rozliczyłby się z wykonaniem pracy, tak więc w tym roku łącznie od gminy dostaliśmy 250 tyś. zł – powiedział ks. Tadeusz Michalak.

Prace nad remontem kościoła rozplanowane są na 3 lata, ale według proboszcza powinny się one zakończyć znacznie szybciej.

Oceń artykuł: 11 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (11)

  kk, w dniu 10-01-2018 19:51:58 napisał:

  O co tu chodzi z tymi kolorami Wieża w trzech kolorach brązu a dach czarny.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 13 (13)

  Miejski łazęga, w dniu 10-01-2018 20:16:34 napisał:

  Rewitalizacja starych kamienic w rynku i na szlaku "bydgoskiej" kolejne lata jest odkładana,nie mogąc doczekać się renowacji.Co dzieje się ze środkami na ten cel-władzo nakielska-?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (14)

  qwe, w dniu 10-01-2018 20:53:38 napisał:

  to kpina co tam w tej parafii się dzieje

  odpowiedz

  • 2 (8)

  diablinadali, w dniu 10-01-2018 22:59:42 napisał:

  a kościół dla wiernych zamknięty

  odpowiedz

  • 0 (10)

  Nakielanka, w dniu 11-01-2018 13:33:40 napisał:

  Cieszę się że są robione takie inwestycje. Podziwiam księdza proboszcza że udało mu się uzyskać duże pieniądze od władzy, a nie jak inni księża ciągną tylko od wiernych i oczekują, że wierni wszystko zrobią. Już nie mogę doczekać się efektu końcowego. BRAWO!!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Botox zmarszczki lwie
Żel UV 5ml
7,50PLN
Novitus Mała Plus
sugerowana cena producenta: 1217,70 PLN
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)