Dziś mamy 1 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

13 maja 2020

Rekrutacja oczami rekrutera

Zarządzanie zasobami ludzkimi to trudna sztuka, której rekruterzy uczą się na# studiach oraz dzięki doświadczeniu nabywanemu w pracy. Dobry rekruter to taki, który po jednej rozmowie z kandydatem potrafi o nim powiedzieć bardzo dużo. Osoba decydująca o tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy, zna wiele technik "prześwietlania" kandydatów.

Główne narzędzie rekrutera - psychologia

Obszerna wiedza z dziedziny psychologii pomaga rekruterom na odpowiednie dopasowanie kandydata do stanowiska. Potrafią oni wyczytać typ naszej osobowości z mowy ciała, sposobu mówienia i tego, co mówimy. Zadają podchwytliwe pytania, w których odpowiedź na nie może być dużo mniej istotna, niż sposób, w jaki odpowiadamy. Niekiedy prowokują kandydatów do pewnych zachowań, by zbadać, jak daleko ci się posuną. Tego typu testy psychologiczne są dla rekruterów na porządku dziennym.
Obserwując zbytnią wylewność kandydatów, rekruterzy czują się jak psychoanalitycy. Gdy na rozmowę przychodzi kandydat w bluzce i jeansach, interpretują to jako brak zaangażowania i szacunku. Zdarza się, że kandydat wyciąga w trakcie rozmowy kanapkę lub odbiera telefon. Tego typu zachowania są dla rekruterów zaskakujące.
Pracuj.pl zawsze dobrze opisuje swoje oferty pracy, dzięki czemu już na etapie ich przeglądania pracownik może dokonać wyboru, czy nadaje się na konkretne stanowisko, czy nie. Jeśli jednak popełni błąd i źle oceni swoją osobę, na pewno rekruter zrobi to za niego na rozmowie o pracę. Praca wymaga zaangażowania, konkretnej wiedzy i doświadczenia, ale też osób, które mają odpowiednio dopasowaną osobowość.
Rekruterzy dopasowują danego kandydata, nie tylko do rodzaju pracy, ale do obecnego, istniejącego już zespołu. To bardzo ważne i odpowiedzialne zajęcie.
Oceniają jego cierpliwość, umiejętność organizacji czasu, predyspozycje przywódcze, zaangażowanie, samodyscyplinę, logiczne myślenie, umiejętności wnioskowania, spójność pomiędzy tym, co mówi a tym, co jest napisane w jego CV i wiele, wiele innych aspektów.

Oprócz technik zaczerpniętych z psychologii rekruterzy w dużej mierze posiłkują się swoją intuicją przy wyborze kandydatów do pracy. Po wielu latach praktyki potrafią instynktownie oceniać i przydzielać ludzi do konkretnych grup.

Nie powinniśmy traktować odrzucenia naszej kandydatury na dane stanowisko, jako porażki. Wprawne oko rekrutera mogło dostrzec w nas cechy, które sprawiałyby, że dana Praca nas unieszczęśliwi. Nie przyjęcie kandydata do danej pracy, powinno być przez niego interpretowane, jako danie mu szansy, na znalezienie lepszego, bardziej dopasowanego do jego charakteru zawodu.

 

Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)