Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

13 maja 2020

Rekrutacja oczami rekrutera

Zarządzanie zasobami ludzkimi to trudna sztuka, której rekruterzy uczą się na# studiach oraz dzięki doświadczeniu nabywanemu w pracy. Dobry rekruter to taki, który po jednej rozmowie z kandydatem potrafi o nim powiedzieć bardzo dużo. Osoba decydująca o tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy, zna wiele technik "prześwietlania" kandydatów.

Główne narzędzie rekrutera - psychologia

Obszerna wiedza z dziedziny psychologii pomaga rekruterom na odpowiednie dopasowanie kandydata do stanowiska. Potrafią oni wyczytać typ naszej osobowości z mowy ciała, sposobu mówienia i tego, co mówimy. Zadają podchwytliwe pytania, w których odpowiedź na nie może być dużo mniej istotna, niż sposób, w jaki odpowiadamy. Niekiedy prowokują kandydatów do pewnych zachowań, by zbadać, jak daleko ci się posuną. Tego typu testy psychologiczne są dla rekruterów na porządku dziennym.
Obserwując zbytnią wylewność kandydatów, rekruterzy czują się jak psychoanalitycy. Gdy na rozmowę przychodzi kandydat w bluzce i jeansach, interpretują to jako brak zaangażowania i szacunku. Zdarza się, że kandydat wyciąga w trakcie rozmowy kanapkę lub odbiera telefon. Tego typu zachowania są dla rekruterów zaskakujące.
Pracuj.pl zawsze dobrze opisuje swoje oferty pracy, dzięki czemu już na etapie ich przeglądania pracownik może dokonać wyboru, czy nadaje się na konkretne stanowisko, czy nie. Jeśli jednak popełni błąd i źle oceni swoją osobę, na pewno rekruter zrobi to za niego na rozmowie o pracę. Praca wymaga zaangażowania, konkretnej wiedzy i doświadczenia, ale też osób, które mają odpowiednio dopasowaną osobowość.
Rekruterzy dopasowują danego kandydata, nie tylko do rodzaju pracy, ale do obecnego, istniejącego już zespołu. To bardzo ważne i odpowiedzialne zajęcie.
Oceniają jego cierpliwość, umiejętność organizacji czasu, predyspozycje przywódcze, zaangażowanie, samodyscyplinę, logiczne myślenie, umiejętności wnioskowania, spójność pomiędzy tym, co mówi a tym, co jest napisane w jego CV i wiele, wiele innych aspektów.

Oprócz technik zaczerpniętych z psychologii rekruterzy w dużej mierze posiłkują się swoją intuicją przy wyborze kandydatów do pracy. Po wielu latach praktyki potrafią instynktownie oceniać i przydzielać ludzi do konkretnych grup.

Nie powinniśmy traktować odrzucenia naszej kandydatury na dane stanowisko, jako porażki. Wprawne oko rekrutera mogło dostrzec w nas cechy, które sprawiałyby, że dana Praca nas unieszczęśliwi. Nie przyjęcie kandydata do danej pracy, powinno być przez niego interpretowane, jako danie mu szansy, na znalezienie lepszego, bardziej dopasowanego do jego charakteru zawodu.

 

Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)