Dziś mamy 19 stycznia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

19 lipca 2019

Rekrutacja do szkół średnich. Gdzie są jeszcze wolne miejsca?

fot. KPUW w Bydgoszczy

fot. KPUW w Bydgoszczy

W Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj konferencja prasowa poświęcona # podsumowaniu pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich w województwie kujawsko-pomorskim.

W konferencji uczestniczyli wicewojewoda Józef Ramlau, wicekurator oświaty Małgorzata Oborska, Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Jolanta Metkowska oraz Urszula Chaberska starszy wizytator z Delegatury w Toruniu.

"Mamy w tym roku szczególną sytuację, bowiem rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiega dwutorowo. Podlegają tej rekrutacji dwa roczniki. Przygotowana w naszym województwie ilość miejsc w szkołach ponadpodstawowych, to ok. 48,5 tys. miejsc. Natomiast młodzieży aspirującej do obsadzenia tych miejsc jest 39,5 tys. Jak łatwo obliczyć, mamy nadwyżkę ok. 9 tys. miejsc. Argument o pewnych niepokojach, które związane są z tą rekrutacją jest argumentem chybionym, ponieważ ilość miejsc jest większa niż ilość chętnych. Ci którzy nie dostali się do wymarzonych przez siebie szkół na pewno znajdą dla siebie miejsce w innych liceach czy technikach" – mówił wicewojewoda Józef Ramlau.

Dane statystyczne obrazujące przebieg rekrutacji w szkołach publicznych prowadzonych przez samorządy zaprezentowała wicekurator oświaty Małgorzata Oborska.

"Samorządy prowadzące w naszym województwie szkoły ponadpodstawowe przygotowały 38.466 miejsc.  O przyjęcie do tych szkół ubiegało się 37.232 osoby. Z tego jasno wynika, że nadwyżka jest znacząca bo jest to więcej o 1.234 więcej miejsc niż liczby uczniów ubiegających się o przyjęcie do szkół prowadzonych przez samorządy. Oznacza to, że zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół byli przygotowani do tej trudnej akcji związanej z rekrutacją."

Największe trudności pojawiły się w dużych aglomeracjach miejskich. W mieście Bydgoszcz liczba niezakwalifikowanych, to 1.011 osób, wolnych miejsc pozostaje nadal 1.386. Liczba osób niezakwalifikowanych jest procentowo porównywalna do tej z ubiegłego roku, kiedy to na pierwszym etapie rekrutacji do najbardziej obleganych liceów i niektórych techników, osób nieprzyjętych było 550. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku rekrutacji podlegają dwa roczniki, okazuje się, że liczba osób nieprzyjętych jest procentowo porównywalna z ubiegłym rokiem.

Wykaz wolnych miejsc w szkołach średnich województwa znajdują się w załączniku. 

materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki/Kuratorium Oświaty/red

Oceń artykuł: 4 4
Pliki do pobrania
zal_00008875_01_06.xlsx
zal_00008875_01_04.xlsx
zal_00008875_01_05.xlsx
zal_00008875_01_03.xlsx
zal_00008875_01_02.xlsx
zal_00008875_01_01.xlsx

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (18)

  NakNadNot, w dniu 19-07-2019 17:52:25 napisał:

  Jest kilka spraw. 1. Szkoły z pewnością będą przepełnione, będzie niedobór nauczycieli, a ucierpią na tym uczniowie. 2. Nie każdy musi kończyć liceum, czy technikum. Zwłaszcza jak ma mieć słabe oceny i przez to stwarzać opóźnienia w nauce uczniów choćby przeciętnych. 3. Mam przeczucie, że ten podwójny rocznik wyniesie mniej z nauki, niż uczniowie z klas, gdzie nie było przepełnienia, a do domu wracało się w normalnych godzinach. 4. Zastąpiono nieudaną reformę kolejną nieudaną, która stanowi powrót do czegoś, co było równie nieudane jak gimnazja. Po co było na to wydawać grube pieniądze? Nie lepiej było przemyśleć tą reformę, albo wydać te pieniądze na unowocześnienie szkół, sprzętu i na dokształcenie nauczycieli w nowoczesnych technikach nauczania?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Maja, w dniu 21-07-2019 16:23:14 napisał:

  Pierdu pierdu!Ja się pytam gdzie są te miejsca wolne bo jak do tej pory nie znalazłam dla córki a niby mają być,dramat

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Tatuś, w dniu 21-07-2019 21:56:36 napisał:

  Dajcie namiary na lek.medycyny pracy bo do Bydgoszczy nie idzie się dodzwonić......

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Mig, w dniu 22-07-2019 09:01:38 napisał:

  Kogo z Bydgoszczy interesuje że są miejsca wolne w Nakle, Radziejowie czy Chełmży? Jakie znaczenie ma to że jest zapas do szkoły zawodowej jak oni chcą skończyć np. technikum elektroniczne czy gastronomiczne?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Oczyszczanie twarzy
Tonery Directions
27PLN
Kanapa
Żel UV 5ml
7,50PLN
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Zabiegi dla panów
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)