Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2019

Radny gminny został również sołtysem. O wyborze zdecydowało 65 mieszkańców

fot.BG

fot.BG

W świetlicy wiejskiej w Sipiorach odbyło się zebranie na którym# mieszkańcy wybrali nowych reprezentantów wsi. Duże problemy sprawiło zgłoszenie chociaż minimalnej liczby kandydatów do rady sołeckiej.

Zebranie otworzył burmistrz Marek Szaruga, który przedstawił również jego porządek. Kończąca kadencję Mirosława Pacała dokonała podsumowania 4 lata rady sołeckiej, a następnie mieszkańcy zaczęli zgłaszać kandydatów na sołtysa. Do walki o stołek stanęły dwie osoby: Mirosława Pacała i Tadeusz Lepper. Odbyło się tajne głosowanie na którym czuwała powołana do tego komisja skrutacyjna. Po raz kolejny zgromadzenie mieszkańcy postanowili dać szansę nowej osobie. Obecna sołtysa 4 lata temu pokonała Andrzeja Solarczyka, ale w tym roku musiała uznać wyższość Tadeusza Leppera, przegrywając stosunkiem głosów 37:25. – Dziękuję za zaufanie i obdarzenie mnie kolejnymi obowiązkami. Przez 10 lat bycia radnym nie zawiodłem i jako sołtys będę starał się pracować nienagannie. – skomentował krótko swój wybór nowy sołtys. Dużo większe problemy były przy wyborze rady sołeckiej. Zgłosić musiało się minimum pięciu mieszkańców. O ile z trzema nie było problemu, tak pozostałą dwójkę wyłoniono dopiero po ponad 30 minutach. W międzyczasie burmistrz zarządził przerwę, która jednak niewiele pomogła. Ostatecznie udało się jednak wyłonić minimalną liczbę chętnych i odbyło się ostatnie głosowanie. Wybór był oczywisty, a radę sołecką uzupełnią: Katarzyna Chrzanowska, Magdalena Owedyk, Natalia Szczepaniak, Marcin Socha i Robert Stróżyk.

W otwartej dyskusji mieszkańcy mieli kilka pytań do burmistrza. Jeden z mieszkańców upomniał się o pojemnik na szkło – kiedyś tutaj u nas stał ale został zabrany i nie dostaliśmy go z powrotem – tłumaczył. Burmistrz obiecał, że sprawa zostanie przekazana do ZGKiM, który się tym zajmie. Czemu te śmieci tak zdrożały? – pytali się zgromadzeni. Jak podkreślił Marek Szaruga kwota i tak nie należy do tych najwyższych – my jako gmina mamy o tyle dobrze, że jest w pobliżu firmę, która odbiera nam odpady. Zlokalizowana jest jednak w Bydgoszczy, a więc duże koszty ponosimy z tytułu transportu, najpierw do Paterka, a potem do miejsca docelowego. Poza tym, zarabiamy coraz większe pieniądze, a w związku z tym produkujemy większą ilość odpadów, więc wszystko drożeje – tłumaczył włodarz. Nie małe poruszenie wzbudził temat bezdomnych psów zlokalizowanych przy posesji jednej z mieszkanek – jak te psy były małe, poproszono mnie żebym się nimi zajęła, do czasu ich zabrania, po to żeby nie biegały po całej wsi. Czas mija, teraz są duże, stwarzają niebezpieczeństwo, a nikt nie jest w stanie mi pomóc. Schronisko, straż miejsca oraz urząd miasta umywają ręce, a w dodatku wrogo do mnie nastawieni są mieszkańcy – skarżyła się. Burmistrz obiecał przyjrzeć się sprawie, ale taka odpowiedź nie zadowoliła drugiej strony. Na sam koniec, inny z mieszkańców zwrócił uwagę na dwa budynki w stanie ruiny w okolicach kościoła, które stwarzają zagrożenie.

 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (5)

  Ja , w dniu 18-04-2019 21:59:06 napisał:

  Zastanawia mnie dlaczego osoba piszaca artykuł o Panu Piotrze Hemmerlingu nie zapytała obecnego Pana Burmistrza Marka Szarugę co sadzi na ten temat? Bo to troche dziwne ze daje się przyzwolenie na takie rzeczy

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Tumuś, w dniu 20-04-2019 19:41:13 napisał:

  A co to niby Szarugę ma obchodzić ? Pani pisząca ten artykuł zapytała o zdanie cudaka, który uważa że coś znaczy i ma prawo innych pouczać. A prawda jest taka,że wszystkie wybory z Hemerlingiem przegrał i teraz żal mu dupę ściska. Ot i cały " temat"

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Jadalnia / pokój dzienny
Drobne naprawy
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kanapa
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Pomoc drogowa
Wulkanizacja
Bon upominkowy
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)